Hyprex Cloud 2 sanal 7.1 midir gerçek 7.1 midir?

Sanal 7.1. Gerçek 7.1 kulaklık olan Asus Rog Centurion kullandım. Hiç tatmin etmedi. Allah'tan mikrofon sorunu ve ses ünitesinin ısınıp çalışmama sorunu baş gösterdi de 8 ay sonra servise git gel yapamayıp para iadesi aldım. Pratikte düşünüldüğü gibi yönleri sezdiremiyor. Küçük hoparlörler olması dolayısıyla ses sahnesi ve kalitesi kötü olduğundan müzikte ve filmde de kötü. Bir de Asus en tepe ürününe 50 TL'lik kulaklıktan da kötü mikrofon koymuş. İnceleme testlerinde bile öyle. Asus markasından soğudum.
Kaliteli hoparlörlere (sürücüler) sahip stereo kulaklık daha kaliteli ses veriyor. İyi bir yazılım varsa kaliteli sanal surround deneyimi alırsın.
Kulaklık iyi optimize edilmişse sanal surround yazılımına gerek kalmadan oyunun ses motoruyla harika sanal surround deneyimi elde edersin. Sonuçta kaynak oyunun ses motoru. O sese bir çeşit EQ ayarı veriyor sanal surround yazılımları.
Şu an kullandığım 1More H1007'de standart olarak gelen haliyle kullanıyorum. 96 KHZ 24 bit ayarıyla, yazılımının kendi tabiriyle HI-FI modunda kulaklık. Yazılımındaki sanal surround, audio brilliant, smart volume gibi ayarları ve seviyelerini denedim. Kimisi sese biraz echo veriyor, kimisi tizleri belirginleştiriyor, kimisi de az ve yüksek sesleri eşitleme seviyeleri ile her sesi eşit oranda duymanı sağlıyor. Bu özellikler ve prensipler incelemelerde de farkettiğim birçok sanal surround yazılımının ve efektlerinin ortak noktası.
Sanal surround ile çeşitli seviyelerde sese echo (yankı) verirsen sesin orjinali bozuluyor. Audio brilliant gibi efektlerle tizlere yoğunlaşırsan oyununa göre kendi karakterinin sesleri de artıyor veya etraftaki alevdeki ateş çıtırdamaları gibi mekanın rakip oyunculardan bağımsız çıkardığı tiz sesleri de arttırıyor. Smart volume gibi teknolojiler ise sesin senden uzaklığını kestirmene engel oluyor. Bu teknolojiyi yüksek sesi dengelemek için kullanırsan (düşük modda) orta ve uzak mesafedeki seslerden bihaber olursun. Uzaktaki sesleri de duymak için kullanırsan (yüksek veya kuvvetli modda) her sesi dibindeymiş gibi duyarsın ve yanlış yere aim alırsın.
Bu teknolojileri Creative ses kartı yazılımında kullandım (daha doğrusu onboard ses kartım creative ses yazlımı destekliydi), Nahimic 2 ve 3'te kullandım, şu an USB olan 1More H1007 kulaklığımda da kullandım. İsimler farklı ama teknolojiler veya yaptıkları işler aynı idi. Kullandıklarım içinde sesi en az bozan Creative idi. Bir sonraki sistemimde Creative ses kartı+ Sennheiser Game One (benzer mikrofon ve ses kalitesinde açık kapsül kulaklık) kullanmayı düşünüyorum.
İzlediğim incelemelerde açık kapsül kulaklıklarda sesler kulağının üstündeki kulaklıktan değil de etraftan geliyor hissiyatı veriyormuş. Bu da daha geniş ses sahnesi (sound stage) ve doğal ses demek. Sanal surround deneyimi bayağı iyiymiş. Razer veya Beats tarzı bass ağırlıklı kulaklıklara alışanları tatmin etmez bu tür doğal ve dengeli ses veren kulaklıklar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı