i5-9300H ve GTX 1660 Ti sistemde düşük GPU kullanımı

Xmailon

Decapat
Evet, başlıkta gördüğünüz üzere düşük GPU problemi ile boğuşuyorum.

Bu sorun genelde bütün oyunlarda var.

Ürün hem servise gitmiştir hem de distribütöre gitmiştir. Servis problem yok deyip ürünü bana geri yollamaya çalıştı. Ben de madem yollacaksınız formatlayıp yeniden Windows 10 kurun demiştim, kurmuşlar.

Bilgisayarımın özellikleri i5-9300H, GTX 1660 Ti, 16 GB RAM ve 480 GB M.2 NVMe SSD.

1660 Ti olmasına rağmen oyun içi 100-110 FPS almaktayım, high ayarlarda.
Bu problemi nasıl çözebilirm, nasıl çözebiliriz, çözülebilir mi?

1602365013134.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Casper G780 Excalibur cihazım i5 10300 h 1650 Ti Single 16 RAM var 144 Hz panel LoL ve Valorant'ta aktif olarak 100 FPS alıyorum bilgisayarda bir bozukluk herhangi bir şey gözükmüyor ama aynı donanıma sahip arkadaslarım daha yüksek FPS alıyorlar eğer sıkıntılı bir PC ise iade talep edeceğim saygılar.
LoL oyun başlangıcında %60 GPU kullanırken 200 FPS alıyorum fakat ilerleyen dakikalarda 2 dakika sonra 120 FPS'lere düsüyor ve GPU kullanımı %40'lara düşüyor Valorant'ta ise 144 FPS görebilmek için ayarları düsürdüğümde GPU kullanımı da buna orantılı olarak düsüyor cıldırmak üzereyim 10 k ya yakın fiyatlı laptoptan 100 FPS almak moral bozucu

Merhabalar, sorununuzu anlamaktayım ve yardımcı olabiliceğim kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

Sorununuzun en yüksek ihtimalli çözüm yolu sisteminize harici bir monitör bağlamanızdan geçmektedir. HDMI kablosu ile denedim masasından görüntü aktarma işini NVIDIA ekran kartınıza devretçeksiniz ve %90 ihtimalle sorununuz çözülecektir. Çünkü oyundan görüntü almak için sisteminiz NVIDIA ekran kartını kullanıcak ve bu da ekran kartının %98-99 kullanılmasını sağlıyacaktır.

Harici olarak işlemci sıcaklığını çözmeniz için throotlestop programını kullanarak işlemci sıcaklığını 85'in altına indirmenizi öneririm.
Sisteminiz harici bir ekrana bağlandığı için büyük ihtimalle Intel ekra kartını kullanmayacağı için işlemciniz büyük ihtimalle daha da serin çalışacaktır.

Yapmadıysanız sistemini Dual Channel RAM ile donatın FPS artışını hissedeceksiniz.

Dediklerimi yaptıktan sonra sorununuz büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır.
Laptop üreticileri neden böyle bir yola başvurmuş hiçbir fikrim yok ama sorunun tek çözümü dediklerimi yapmaktadır.
Ha, bir de BIOS'a giriniz, BIOS'da igpu gibi bir özellik varsa kapatabilirsiniz bu özelliği kapatmanız Intel ekran kartını iptal edebilir. Bu igpu konusunu pek detaylı bir şekilde araştırmadım araştırmanızı öneririm eğer BIOS'da igpu gibi bir ayar yoksa dediklerimi yaparbilirsiniz.
Casper G780 Excalibur cihazım i5 10300 h 1650 Ti Single 16 RAM var 144 Hz panel LoL ve Valorant'ta aktif olarak 100 FPS alıyorum bilgisayarda bir bozukluk herhangi bir şey gözükmüyor ama aynı donanıma sahip arkadaslarım daha yüksek FPS alıyorlar eğer sıkıntılı bir PC ise iade talep edeceğim saygılar.
LoL oyun başlangıcında %60 GPU kullanırken 200 FPS alıyorum fakat ilerleyen dakikalarda 2 dakika sonra 120 FPS'lere düsüyor ve GPU kullanımı %40'lara düşüyor Valorant'ta ise 144 FPS görebilmek için ayarları düsürdüğümde GPU kullanımı da buna orantılı olarak düsüyor cıldırmak üzereyim 10 k ya yakın fiyatlı laptoptan 100 FPS almak moral bozucu.

Bir de yazmayı unuttum WI10 20H2 sürümüne geçmenizi öneririm pil kullanımı olsun birçok yönde sistemin yaşadığı sorunları iyileştirdi ve GTA 5, LoL, CS gibi oyunlarda FPS artışı gözlemledim, ama Valorant'ta FPS artışı göremedim.

işlemcinin ekran kartını iptal etmek sorun doğurabilir yazılmıs coğu yerde zaten cpu sıcaklığım gayet normal seyrediyor dostum peki baska bi mönitör bağlamadan en azından valorantta 144 fps alabilmek icin ayar düsürdüğümde gpu kullanımı düsüyor demistim ya gpu kullanımını sabitliyecek yada %70 lerin üzerinde kullanabilmek icin bi önerin var mı bu sabah dirt 4 de denedim gayet %97 lerde kullanıyodu gpu yu ama valorantta bi türlü 144 fps sabit alamıyorum en düsük ayarlarda bile

işlemcinin ekran kartını iptal etmek sorun doğurabilir yazılmıs coğu yerde zaten cpu sıcaklığım gayet normal seyrediyor dostum peki baska bi mönitör bağlamadan en azından valorantta 144 fps alabilmek icin ayar düsürdüğümde gpu kullanımı düsüyor demistim ya gpu kullanımını sabitliyecek yada %70 lerin üzerinde kullanabilmek icin bi önerin var mı bu sabah dirt 4 de denedim gayet %97 lerde kullanıyodu gpu yu ama valorantta bi türlü 144 fps sabit alamıyorum en düsük ayarlarda bile
Valorant lol gibi oyunlar ekran kartını %9
98 kullanmaz çünkü fazla sistem isteyen oyunlar değil. Eğer moba ve fps oyunlarında daha yüksek fps değeri almak istiyorsanız dediğim gibi harici monitör bağlamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Geri
Yukarı