Çözüldü i7-10870h undervolt ayarları nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Hocam çok teşekkür ederim işlemcim şu an çok iyi bir durumda bundan sonra Turbo'da kullanmaya özen gösteririm isterseniz undervolt ayarlarını tek bir metinde toplayın ben çözüm olarak işaretleyeyim.
Ben hemen özet geçeyim:
Sistemimizi Undervolt ettik. Bu sayede sıcaklıkları düşürüp sistemin paketleri işlemesi için gerekli olan gücü de azalttık. Ayarlar:
CPU Cache: -125
CPU Core: -144.5
İntel GPU ve İGPU Unslice: -100
System Agent: -40

Tüm birimlerin IccMax değerini maksimuma çıkarttık. Bu sayede belirli limitlerden kurtulduk.

Sistemin Turbo Power Limitleri zaten yüksek ayarlanmıştı ancak PL1 kelepçelenmişti. Kelepçeyi kaldırdık. (Clamp)

Power Limit 4 zaten 0 ayarlıydı ancak ayarlı olmasaydı da biz 0 ayarlayacaktık.

Turbo Time Limit'i 28 ayarladık.

SpeedShift kutusunu tikledik.

ThrottleStop Ana Ekranında BD PROCHOT tikini her ihtimale karşı kaldırdık.

Bu şekilde ayarlamaları yaptık ve sistemi soğuttuk.

Bunu çözüm olarak raporlayabilirsiniz.
Eki Görüntüle 1115725

Oyun moduna aldığım zaman.

Eki Görüntüle 1115726

Turbo moda aldığım zaman.
Stres testini CPU-Z'den yaptım oyun moduna aldığım zaman sürekli olarak Power limit throttling kırmızı yandı.
Hocam Limits sekmesini atmanız lazım. Bu arada Turbo Mod daha sağlıklı.

Şu bilgisayarları hiçbir modda kullanmasanız daha az sorun olacak inanın. Monster aksiyon olsun ilgi çeksin diye şöyle modlar yapıyor sonra Power Throttling olunca da bize patlıyor. Muhtemelen siz o modu açınca çeşitli olarak bizim ayarladığımız limitleri geri alıyor yada gerçekten de Power throttling yapmasına sebep olacak dandik ayarları uyguluyor. En iyi tavsiyem şöyle Kontrol merkeziydi vesayre şeylerle ilgili ayarlama yapmamak. Hatta elden gelirse hiçbir mod kullanmayın.

1626989827688.png

Maalesef modlardan birini mutlaka kullanmam gerekiyor genelde oyun modunda kullanıyordum ama Power limit throttlingi gördükten sonra Turbo modda kullanıyorum artık.

Eki Görüntüle 1115735

Maalesef modlardan birini mutlaka kullanmam gerekiyor genelde oyun modunda kullanıyordum ama Power limit throttlingi gördükten sonra Turbo modda kullanıyorum artık.
Hocam sistemi Turbo Mod ayarladınız ya. Muhtemelen bu modlar sistemin bu bizim ayarladığımız ayarlarını değiştiriyor. Ama işin kötü yanı biz bunu göremiyoruz çünkü ThrottleStop ayarların güncelliğini yitirip yitirmediğini bize belli edemiyor. Tavsiyem Turbo Mod ayarlayın ve sistemi kapatın. Sistemi açtığınızda ayarlar daha iyi çalışacaktır. Eğer ThrottleStop Turbo Moddan önce devreye girerse böyle olacak en azından.

Power Throttling için epey uğraşmak gerekiyor izlenimimce. Nasıl Power Throttling yaparım sistemi diye düşünürsem PL4'ü düşürürüm veya PL1 ve PL2 yi düşürürüm. Zor yani niye böyle yapsın anlamıyorum. O oyun moduna alınca ne yaptığını anlamak zor.

Hocam sistemi Turbo mod ayarladınız ya. Muhtemelen bu modlar sistemin bu bizim ayarladığımız ayarlarını değiştiriyor. Ama işin kötü yanı biz bunu göremiyoruz çünkü ThrottleStop ayarların güncelliğini yitirip yitirmediğini bize belli edemiyor. Tavsiyem Turbo mod ayarlayın ve sistemi kapatın. Sistemi açtığınızda ayarlar daha iyi çalışacaktır. Eğer ThrottleStop Turbo moddan önce devreye girerse böyle olacak en azından.

Power throttling için epey uğraşmak gerekiyor izlenimimce. Nasıl Power throttling yaparım sistemi diye düşünürsem PL4'ü düşürürüm veya PL1 ve PL2'yi düşürürüm. Zor yani niye böyle yapsın anlamıyorum. O oyun moduna alınca ne yaptığını anlamak zor.

Hocam çok teşekkür ederim işlemcim şu an çok iyi bir durumda bundan sonra Turbo'da kullanmaya özen gösteririm isterseniz undervolt ayarlarını tek bir metinde toplayın ben çözüm olarak işaretleyeyim.

Ben hemen özet geçeyim:
Sistemimizi Undervolt ettik. Bu sayede sıcaklıkları düşürüp sistemin paketleri işlemesi için gerekli olan gücü de azalttık. Ayarlar:

Tüm birimlerin IccMax değerini maksimuma çıkarttık. Bu sayede belirli limitlerden kurtulduk.

Sistemin Turbo Power Limitleri zaten yüksek ayarlanmıştı ancak PL1 kelepçelenmişti. Kelepçeyi kaldırdık. (Clamp)

Çözüm
Ben hemen özet geçeyim:

Hocam sağ alttan güç seçenekleri bölümünden işlemciyi %99 yaparsak bu ayarlar (Kontrol Merkezinden fan modunu farklı moda alınca yapılan OC, UV vb ayarlarının sıfırlandığı gibi) sıfırlanır mı?
Bir de programın masaüstünde veya başka bir klasörde olması ayarları etkiler mi?

Hocam sağ alttan güç seçenekleri bölümünden işlemciyi %99 yaparsak bu ayarlar (Kontrol Merkezinden fan modunu farklı moda alınca yapılan OC, UV vb ayarlarının sıfırlandığı gibi) sıfırlanır mı?
Bir de programın masaüstünde veya başka bir klasörde olması ayarları etkiler mi?
%99 yapmayın. Ama sıfırlanmaz.

Etkilemez.

%99 yapmayın. Ama sıfırlanmaz.

Etkilemez.
Teşekkürler o zaman onu %100 yapıp konu sahibiyle birlikte oluşturduğunuz ayarları oyunlarda kullanacağım.
Onun dışında şöyle bir ayar keşfettim: Aşağıdaki gibi resimdeki 2 tiki de işaretleyip tablodan %12,5 seçeneğini seçince sıcaklıklara çok faydalı etki ediyor. Oyunlar dışında da böyle kullanmaya karar verdim, herhangi bir sıkıntı olur mu? Oyun modu ve tarayıcı modu şeklinde.
Ek Açıklama 2022-01-15 164825.jpg

İşlemci hızının farklı olması dikkatimi çekti. İki farklı yerdeki frekanslar neden birbirinden farklı?

Teşekkürler o zaman onu %100 yapıp konu sahibiyle birlikte oluşturduğunuz ayarları oyunlarda kullanacağım.
Onun dışında şöyle bir ayar keşfettim: Aşağıdaki gibi resimdeki 2 tiki de işaretleyip tablodan %12,5 seçeneğini seçince sıcaklıklara çok faydalı etki ediyor. Oyunlar dışında da böyle kullanmaya karar verdim, herhangi bir sıkıntı olur mu? Oyun modu ve tarayıcı modu şeklinde.Eki Görüntüle 1270746
İşlemci hızının farklı olması dikkatimi çekti. İki farklı yerdeki frekanslar neden birbirinden farklı?
Clock Mod çekirdek kullanım limiti. Onu düşürmek oldukça kötü olur. Clock Mod ile oynamayın. O yüzden zaten ısınmıyor sistem.

Yeni konular

Geri
Yukarı