i7 6700K ve GTX 1060 FPS düşmesi

Ertugrul3444

Centipat
Merhabalar güncel olarak sistemimde yaşadığım sorunları yazacağım ve sistemimide paylaşacağım sizin gözünüze çarpan bir sıkıntı var ise yardımcı olursanız sevinirim. Düşük gözüken ya da değişmesini tavsiye ettiğiniz parçaları yazabilirsiniz sistemi yükseltebiliriz şimdiden teşekkürler.
Bir de eklemek istiyorum reddead2 gibi oyunları satın alıp oynamayı düşünüyorum ama sisteme tam güvenmediğim için girmedim o toplara sizlerin şu parçaları al rahatça oynarsın diyebilceğiniz sistem seviyesine geldikten sonra satın almayı düşünüyorum.

Yaşanılan sorunlar;
1-Mevcut olarak oynadıgım bazı oyunlar sanki ping girer gibi anlık kesilmeler ve donmalar yaşıyorum 3-5 saniye sonra kendine geliyor anca, CPU ve GPU ısılarını kontrol ettiğimde anormal bir durum ile karşılaşmadım yine de anlık kitlenmeler cok sık oluyor.
2-Arada sırada ekranımda kararmalar oluyor cok ufak bir saniye sonra tekrar düzeliyor.
3-çok fazla anlık FPS düşmesi ve 60-90 arasında gidip gelme yaşıyorum.(LoL oynarken mesela normalde 230FPS alıyorum orta ayarda)

Sistem:
Intel i7 6700K.
ASUS Z170 PRO GAMING anakart.
HyperX furry 3200 CL16 8x2 RAM.
ASUS Dual GTX 1060 3GB ekran kartı.
Samsung 850Evo M.2 250GB SSD.
Cooler Master 120mm sıvı sogutma(tek fanlı)
Cooler Master boş kasa ve 600W powersuply(80+)
AOC 32"2K 1ms 144Hz monitör kullanıyorum.
Windows 10 Home.
Kullanılan internet Superonline fiber 50 MB.
Bütün sistem paylaşılan son sürümlerine güncellenmiştir.

LOL'de fps düşme sıkıntısını tek yaşayan siz değilsiniz. Başka arkadaşlarımda da olmuştu. Onun dışında keşke zamanında GTX 1060 3GB almasaydınız. 3GB modeli 6GB modeline göre zayıf (evet daha düşük performans veriyor) ve 3GB grafik belleği günümüz şartlarında yetmeyebilir. RTX 2060 veya GTX 1660 ti gibi karta geçebilirsiniz.

İşlemciniz halen yeterli ve güncel. Zaten Intel yıllardır çok az değişikliklerle yenileme yapmaya devam ediyor. İşlemci sizi fazlasıyla taşıyacaktır. Azcık bir overclock yaparak ekstra performans alabilirsiniz.

LoL'de FPS düşme sıkıntısını tek yaşayan siz değilsiniz. Başka arkadaşlarımda da olmuştu. Onun dışında keşke zamanında GTX 1060 3GB almasaydınız. 3GB modeli 6 GB modeline göre zayıf (evet daha düşük performans veriyor) ve 3GB grafik belleği günümüz şartlarında yetmeyebilir. RTX 2060 veya GTX 1660 Ti gibi karta geçebilirsiniz.

İşlemciniz halen yeterli ve güncel. Zaten Intel yıllardır çok az değişikliklerle yenileme yapmaya devam ediyor. İşlemci sizi fazlasıyla taşıyacaktır. Azcık bir overclock yaparak ekstra performans alabilirsiniz.

Yaşadığım sorunları sadace LoL'de yaşamıyorum onu örnek olması açısından belirtmiştim.
Knight Online gibi çok eski seviyedeki bir oyunda bile yaşıyorum her akşam. Sistemi topladığım zamanlarda ekran kartının 6 GB olanına param yetmemişti mecburen onu almıstım fakat şu anda ekran kartını güncelleme işinde, Gigabyte Aorus RTX 2070 Super almayı düşünüyorum gelecek için daha mantıklı bir yatırım gibi geliyor.Hemde rakiplerine göre araştırmamda en iyi sonucu veren kart gibi geldi bana.

Yaşadığım sorunları sadace LoL'de yaşamıyorum onu örnek olması açısından belirtmiştim.
Knight Online gibi çok eski seviyedeki bir oyunda bile yaşıyorum her akşam. Sistemi topladığım zamanlarda ekran kartının 6 GB olanına param yetmemişti mecburen onu almıstım fakat şu anda ekran kartını güncelleme işinde, Gigabyte Aorus RTX 2070 Super almayı düşünüyorum gelecek için daha mantıklı bir yatırım gibi geliyor.Hemde rakiplerine göre araştırmamda en iyi sonucu veren kart gibi geldi bana.
Bütçeniz uygunsa RTX 2070 Super fiyat performans açısından çok iyi bir seçenek. Onun dışında drop olayı başka bir nedenden dolayı olmasın? Belki virüs ya da başka bir sorun vardır?

anlık FPS düşmesi ve 60-90 arasında gidip gelme yaşıyorum.(LoL oynarken mesela normalde 230FPS alıyorum orta ayarda)
fps sorunu ssd den olmaz işlemciden,ramden veya ekran kartından kaynaklanır sıcaklıklarda normal değerler söz konusu ise kasanın bir toz temizliğini yapın derim ayrıca ram ve ekran kartını slotlarından çıkartın tozlanmış mı çok kontrol edin

FPS sorunu SSD'den olmaz işlemciden, RAM'den veya ekran kartından kaynaklanır sıcaklıklarda normal değerler söz konusu ise kasanın bir toz temizliğini yapın derim ayrıca RAM ve ekran kartını slotlarından çıkartın tozlanmış mı çok kontrol edin.

Daha önce yapmıştım derin temizlik ama sorunlar tekrar devam etmişti bazı zamanlar hiç problem olmadan akıcı şekilde oynadıgım oyunlar bazı günler saçma sapan bahsettiğim sorunları yaşatıyor.

Geri
Yukarı