İlk Overclock Deneyimlerinizi Alalım

Benim anakartımda O.C Genie olduğu için tek tıklama ile yapabiliyorum. Normalde 3.9 olan değer 4.2 değerine hiç kurcalamadan çıkıyor. Ekran kartım şu an yok, APU sistem kullanıyorum. Sıcaklık konusunda hiç sorun yaşamadım stok fan ile kullanıyorum.

Palit 9500 GT ile bu işe girişmiştim ilk. Tüm ayarları sona kadar kökleyip hız aşırtma yaptığımı sanıyordum. Ekrandaki görüntü bozulup bilgisayar kapanınca, kapatır tekrar açardım bilgisayarı. Öyle öyle uğraştım uğraştım çok şükür kartıma birşey olmadı. Deneyimsiz olarak bu işe giriştim, fakat Palit sağ olsun tık demeden çalışmaya devam ediyordu. Bu hatayı onlarca kez yapmama rağmen..

GeForce GT 240 ekran kartımın GPU'sunu 550 MHz'den 620 MHz'e, belleklerini
1580 MHz'den 1820 MHz'e voltaj vermeden -kartta voltaj kilidi vardı çünkü- çıkartmıştım, aylardır böyle kullanıyorum.

Core 2 Quad Q8300'ü voltaj vermeden 2.50 GHz'den 2.55 GHz'e çıkartmıştım. Daha sonra yine voltaj vermeden 2.65 GHz'e çıkarttığımda bilgisayar reset attı. Anlaşılan anakartta bir sorun yoksa işlemci kelek çıktı.

Pentium E2160 1.8GHz islemcimi 2.1GHz'e cekmistim. Zaten oyun oynamiyordum. Oylesine yaptim. 2.2GHz yaptigimda, RAM'ler takoz oldugu icin mavi ekran.

Şu an kullandığım bilgisayarın ekran kartını O.C yapıyorum. Yük altında işlemci 94 derecede, ekran kartı 92 derece oluyor. Fakat işlemci bir süre sonra bu yüke dayanamayıp frekansını 3.000 MHz'den 1.500 MHz'ye düşürüp kasmalara sebep oluyor. Muhtemelen macun kurumuş O.C yapmaktan :)

Pubg için ekran kartına overclock denemiştim her şeyi sona çektim hem çok ısındı hemde oyunda bozulmalar,kaymalar olmaya başladı bidaha yapmadım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı