İlk Overclock Deneyimlerinizi Alalım

Şimdi oldu anladım en azından, düşüncemde bende yanılmamış oldum, ondan dolayı daha fazlasını vermedim. Bu verdiğin örneği bilmiyordum. Hep sıcaklık değerlerine dem vuruyor insanlar, voltajında ne kadar önemli olduğunu bilmeleri gerekir. Sadece ısıyı korumak yetmiyor olay bu.

Benim düşüncem ısı korundukça voltajdan korkulmaması, ama tabiki sınırı var.
Mesela benim işlemcim 1.25v stok voltaja sahip, ama 1.52v’de kullanıyorum daha fazla istediğim ve darboğaz yaşadığım için.
Sıvı soğutma ile 60 65 derecelerde dolaşıyor ve mutluyum.
Voltaj için delice değerlere kaçılmadıkça sorun olacağını sanmıyorum.
Yine de dediğiniz gibi yalnızca sorun olan şey sıcaklık değil :)

Aslında overclock şudur, işlemcinizin içinde olan elektronları daha hızlı hareket etmeye -buna da “electron cycle” deniyor- zorlamak, yeterli elektriğe sahip olamadığında elektronlar düzgün yer değiştiremiyor bununla beraber de bilgisayar kitleniyor/çöküyor.
Daha fazla voltaj verdikçe bu elektron sayılarını arttırarak daha hızlı şekilde yer değiştirmesini sağlıyorsun elektronların.
Silikonun kaldıramayacağı kadar elektron yüklendiğinde de, silikon kırılmaya başlıyor içten içe işte bu “işlemcim yandı, bozuldu” olarak geri dönüyor.

X5675 4.14 GHz
Ekran Görüntüsü (10)-min.png

Teşekkürler ama performans artışı çok az değil mi? Çalışma frekansı ile performans doğrusal olarak artmıyor mu?

Çok az denemez, işlemciden işlemciye değişmekle birlikte doğru oranda artmaz asla.
Ama artışınız güzel oyunlarda fark edilir.
Overclock Scale her zaman doğru orantı vermiyor maalesef, bir 10 MHz de fazlaca artış alırken bir diğerinde alamayabiliyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı