İmam Hatip lisesine gitmek mantıklı mı?

Selamünaleyküm. Henüz lise seçimimi yapmadım emin olamadığım için. İmam hatip liseleri nasıldır? Nitelikli bir imam hatip lisesine gitsem diyorum. Çünkü islamî eğitim de almak istiyorum. Ama çok ağır olur mu acaba? Kur'an-ı kerim derisinden ve Arapça'dan çok yüklenirler mi? Kendimi geliştirecek vaktim olur mu? Ve hiç Arapça bilmiyorum. Sıkıntı olur mu?

Aleykümselam. Arapça çok zor bir dil değil. Her gün düzenli olarak çalıştığın takdirde Arapça dersini rahatlıkla halledebilirsin.

Ayrıca İmam Hatip okullarının diğer okullara nazaran artısı fazladan din eğitimi olması. Yoksa Fen lisesindeki bir öğrenci ile İmam Hatip lisesindeki bir öğrenci aynı dersleri görüyor. İmam Hatipin tek artısı fazladan dini eğitim verilmesi. Ayrıca @24099 Hocam'da İmam Hatip mezunu. Sana bu konu hakkında yardımcı olabilir.

Aleykümselam. Arapça çok zor bir dil değil. Her gün düzenli olarak çalıştığın takdirde Arapça dersini rahatlıkla halledebilirsin.

Ayrıca İmam Hatip okullarının diğer okullara nazaran artısı fazladan din eğitimi olması. Yoksa Fen lisesindeki bir öğrenci ile İmam Hatip lisesindeki bir öğrenci aynı dersleri görüyor. İmam Hatipin tek artısı fazladan dini eğitim verilmesi. Ayrıca @24099 Hocam'da İmam Hatip mezunu. Sana bu konu hakkında yardımcı olabilir.
Hocam zaten alfabe olarak hakimim. Biraz çalışsam hatırlarım.
İmamhatip lisesine giden arkadaşlarım da var, sonuçta 2 yerde de farklı dersler görmüyorlar, hatta lisede daha ağır. Gerek var mı gerçekten 4 sene boyunca bu kadar çok gereksiz ders görmeye? Tek değişecek şey belki hocaların kafa yapısıdır ondan da adım kadar eminim ki çoğu aynı kafadadır.
Birincisi konuyu değiştirme. Adam lise hakkında konuşuyor sen ortaokuldan bahsedip sonra değiştiriyorsun. Hem gereksiz ders değil. Sana göre öyle olabilir ama senden banane! Ben konuyu açarken dini eğitim almak istediğimi belirttim. Böyle yapacaksanız lütfen konumu terk edin.
3)Orta okuldaki hocamızın da dediği gibi imam hatip orta okul ve liseleri gitgide kötüleşiyor.
4)Arapça ve kuranı kerim dersleri inanılmaz zor.
Bilmediğin bir alfabeyle dil öğreniyorsun ve internette adam akıllı kaynak yok ki açıp çalışasın.
Hocalarda zaten adam akıllı anlatmıyor anlatsa zaman bile yetmiyor.
O yüzden
En mantılı yorumu bu arkadaş yapmış.
"Eğer amacın imam olmak veya dini alanlarda çalışmak değilse imam hatip lisesini tavsiye etmem."
Neden kötüleşiyormuş sordun mu?
Hem sallamayın. Ben zaten Kur'an-ı Kerim biliyorum. Sadece hatırlamam gerekiyor. O kadar da zor değil.
4 yıllık tecrübem var. Önermem. İçindeki öğrenciler imam hatip diye normal insan olmuyor. Üstüne arapça, kuran gibi gereksiz dersler eklenince daha da çekilmez oluyor.
Acaba kitap okuyor musunuz? Ben konuyu açarken yazmadım mı "İslamî eğitim almak istiyorum" diye?
İmamhatipler aynı normal okul gibidir, farkları 5.tenefüste namaz kılmaya gitmek, Kuran ve Arapça dersleri gibi şeyler var. Fakat ben olsam imamhatip gitmezdim, din için başka özel ders alın bence(Çok istiyorsanız), normal bir liseye gidin.
Özel ders falan derken dershaneye gitmek mi yoksa hoca tutmak mı? İkisi de para ister değil mi? Ben zaten yatılı düşünüyorum. Durumum kötü.
Çocuk sevgilisiyle bile gezemeyecek okulda önyargı değil bu. Zamanında kendi gözümle gördüm.
Kirlilerle işim yok zaten.
Ben gitmiyorum arkadaşım gidiyor onun anlattıklarına göre söyleyeyim bazı derslerden kısarak hadis fıkıh kelam Arapça ve kurana veriliyormuş haftada 15-20 saat bu derslerden olacak bunlarda üniversite sınavında sorulmayacak.
Üniversite için istemiyorum zaten.

Hocam zaten alfabe olarak hakimim. Biraz çalışsam hatırlarım.

Birincisi konuyu değiştirme. Adam lise hakkında konuşuyor sen ortaokuldan bahsedip sonra değiştiriyorsun. Hem gereksiz ders değil. Sana göre öyle olabilir ama senden banane! Ben konuyu açarken dini eğitim almak istediğimi belirttim. Böyle yapacaksanız lütfen konumu terk edin.

Neden kötüleşiyormuş sordun mu?
Hem sallamayın. Ben zaten Kur'an-ı Kerim biliyorum. Sadece hatırlamam gerekiyor. O kadar da zor değil.

Acaba kitap okuyor musunuz? Ben konuyu açarken yazmadım mı "İslamî eğitim almak istiyorum" diye?

Özel ders falan derken dershaneye gitmek mi yoksa hoca tutmak mı? İkisi de para ister değil mi? Ben zaten yatılı düşünüyorum. Durumum kötü.

Kirlilerle işim yok zaten.

Üniversite için istemiyorum zaten.
Konuyu okudum. İslami eğitim almak mantıksız olduğu için önermiyorum. Evimdeki uzun varlık gidince değeri kalmayacak. Çok istiyorsanız gidin.

ilk olarak uyarım yapayım. Hiçbir şekilde ön yargım yok.

Eğer amacın imam olmak veya dini alanlarda çalışmak değilse imam hatip lisesini tavsiye etmem. Rakiplerin haftada seçmeliler ile beraber onlarca saat sayısal dersleri görürken sen imam hatip dersleri ile zaman kaybedeceksin. Hep bir adım arkalarında yarışacaksın. Artı olarak eğer en üst sıralarda bulunan ilk 5 liseye yerleşemezsen o kadar kaliteli ve dolu bir dini eğitim de alamayacaksın. Dini konularda kendi kendini yetiştirebilirsin ama derslerde bu o kadar kolay olmayacaktır.
Dini alanlar benim için önemli olduğu için tercih etmeyi düşünüyorum.
Olay kıskanmak değil. Açın lise türlerinin üniversite sınavında yaptığı net ortalamalarını inceleyin. Akademi başka şey dini eğitim başka şey. Gönül ister ki okulda ikisi de idare edilebilsin ama maalesef böyle bir şey yok. Eğitim sistemi yarış ve mücadeleye dayalı.
Hocam zaten orada ailesinden şüphe ederim dediği için öyle karşılık veriyor.
Cehennem gibi olmadığı kısmına bende katılıyorum. Benim belirtmek istediğim ihl derslerinin zaman kaybettirebileceği gerçeği ve bu düşüncemin hala arkasındayım. Devamına gelecek olursak 5 tane iyi lise gösterip bu lise türleri iyidir demek çok saçma geliyor bana çünkü genel durum ortada.
Zaten hocam bu en iyilerini tutturabilirsem gitmeyi düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı