İngilizce Öğrenmeyi Çok İstiyorum!

Ben meslek lisesi mezunuyum. Hocalar aman aman kaliteli değildi veya dersler bir Anadolu - Fen'deki kadar iyi geçmiyordu. Ama kendi çabalarımla bir şekilde öğrendim. İngilizce için binlerce lira para dökmeye gerek yok kurslara. Çoğu kurs boş beleş zaten günümüzde. Kişinin çabası, amacı öğrenme hızını arttırıyor veya düşürüyor.

Bilgi çağındayız. Herkesin internete erişimi var. Bu yüzyılda ben İngilizce öğrenemiyorum diyen kişi önce kendine bakmalı.

Kimse senden bir Amerikalı gibi konuş demiyor. Bilimin ve dünyanın dili İngilizce iken az çok bir şey de bilmen senin kişisel gelişime fayda.
Siz nasıl öğrendiniz peki hiçbir yere gitmeden?

Grammer olarak Udemy'de Video Eğitim'in bir kursu var, onu önerebilirim. Gayet de uygun bir fiyatı var.

YouTube'da TED Talks var. Oradaki videoların çoğunda (hepsinde de olabilir, bilemedim şimdi) İngilizce altyazılar var. O videoları bir kaç kez izleyebilirsin altyazısız. Sonra not almaya çalışırsın birkaç dinlemeden sonra, kulağına gelen kelimeleri. Daha sonra da İngilizce altyazıyı açıp not aldığın kelimelerin doğruluğunu karşılaştırabilirsin. Böylece listening çalışmış olursun. TED Talks gibi, İngilizce altyazısı olan bir sürü kanal var. Video yerine, dediklerimi müzik dinleyerek de deneyebilirsin. Bir de listening'inin iyi olması için kelime bilginin (ne kadar çok İngilizce kelime biliyorsan demek istiyorum) fazla olması katkı sağlar.

Ama listening, speaking, writing, reading gibi konulara geçmeden önce grammer bilgini güçlendirirsen, her gün de belli bir miktar kelime ezberi yaparsan (İngilizce anlamları ile beraber) ve daha sonra bu söylediğim 4 şeye odaklanırsan bence daha etkili olacaktır.

Kelime anlamını İngilizce olarak öğrenmen bence de çok önemli:
Eline İngilizce - İngilizce bir sözlük al. Arkadaşların çok yanlış bir tavsiyesi olmuş. İngilizce anlamadığın bir şeye Türkçe bak. İngilizce böyle öğrenilmez. Bu yöntem ile sadece o anlık aklında kalır, yarın uçar.

İngilizce - İngilizce sözlükten mesela pen'in anlamını merak ettin. Açıp bakıyorsun:

A writing hardware. 3 tane kelime öğrendin, hayırlı olsun.

Mesela oyun yükleyeceğim, sadece Türkçe yaması veya Türkçe desteği olan oyunlardan seçmek zorunda kalıyorum. Ps3 alacağım mesela, sırf Türkçe destekli 10 küsür oyun var diye alamıyorum. Youtube'da izlediğim videoların çoğu İngilizce, ya görüntüden anlamaya çalışıyorum ya da bilmediğim tüm kelimeleri tek tek translateten çevirip anlamaya çalışıyorum.

Ben İngilizce'yi öğrenmeyi şöyle tasvir ediyorum. Hani bir oyunda bir karakter, yetenek vs. elde edersiniz de karşınıza bir sürü yeni bölümler açılır ya, İngilizce öğrenince de hayatımda aynı böyle bir sürü yeni bölümler açılacak. Oynayıp anlayabileceğim binlerce oyun, binlerce video ve binlerce şarkı.

Aslında İngilizce temelim var; basit diyalogları, günlük konuşmaları genelde anlıyorum ama bilmediğim çok fazla kelime var, kelimelerin anlamlarını bir bilsem anlayacağım İngilizce'yi. Bir de herkes gibi, kelimeleri önce tek tek kafamda çeviriyorum öyle anlamaya çalışıyorum bu sırada video ilerliyor, oyundaki diyalog geçiyor falan, yani yetişemiyorum. Türkçe gibi gördüğüm gibi algılayamıyorum, tek tek anlam yükleyip öyle anlayabiliyorum. Varsa çözümleriniz, tavsiyeleriniz alabilirim.
Bence dizi film izleyip oyun oynayarak yeterli kadar öğrenemessin. Sonuçta İstanbul'da kapalı çarşıda çalışanlar turistlere bir şeyler satar, onlarda azcık dizi izleyim ingilizcem gelişsin dememişlerdir. Yabancı arkadaşlar edinmeye çalış ve ya ingilizce konuşabileceğin siteleri kullanmanı öneririm. Gördüğün gibi düşünemessin ama yinede senin için iyi olacaktır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı