İnsana suç işleten kişinin kendisi midir toplum mudur?

ItsEleman

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba. Şu an ilk Technopat konumu oluşturdum. Yakın bir zamanda münazara var konumuz; insana suç işleten kişinin kendisi midir toplum mudur? Ben toplumu savunacağım. Ne yazsam ne söylesem bilemiyorum. Nasıl örnekler verebilirim? İlk tecrübem. Yardımcı olabilecek birileri var mı?

Merhaba. Şu an ilk Technopat konumu oluşturdum. Yakın bir zamanda münazara var konumuz; insana suç işleten kişinin kendisi midir toplum mudur? Ben toplumu savunacağım. Ne yazsam ne söylesem bilemiyorum. Nasıl örnekler verebilirim? İlk tecrübem. Yardımcı olabilecek birileri var mı?

Bu kişiden kişiye değişir ne gibi bir suç olduğuna bağlı kişiliği zayıf saf insanlar suçu toplumdan dolayı işlemiştir çok büyük ihtimal kişiliği güçlü insanlar kendi işlemiştir ama kişiliğini kullanmayı bilmiyordur anlatabildimmi bilemiyorum yaşım büyük değil daha çocuğum bu kadar oldu teşekkürler.

Şöyle alıntılarla örnekler yazayım aklına yatanı kullanırsın.

Yazar Jim Rohn der ki, “İnsan, en çok vakit geçirdiği 5 kişinin ortalamasıdır.”
Ve bu konuyu araştırırken karşıma çıkan Dr. Serkan Karaismailoğlu da bu konuya ekleme yapıyor, "Sahip olduğunuz zihin yapısının etrafınızdaki beyinlerden etkilenip şekillendiğini unutmayın. Çünkü beynimiz sosyalleşmeye ve diğer beyinler ile senkronize olmaya bayılır."

Toplum bir diktatör de yetiştirebilir, bir kurtarıcı da. Bir zalim de yetiştirebilir, bir alim de. Uzunca bir süre katillerin biyografilerini okudum, inceledim. Çoğunluk hep küçük yaşta yaşadıkları travmalardan etkilenip, bir canavara dönüşümden ibaretti. Buradan ilerlemeni öneririm, çocukluk travmalarının sebebi ailedir, ailenin bu kadar kötü olmasına da toplum izin verir.

Şöyle alıntılarla örnekler yazayım aklına yatanı kullanırsın.

Yazar Jim Rohn der ki, “İnsan, en çok vakit geçirdiği 5 kişinin ortalamasıdır.”
Ve bu konuyu araştırırken karşıma çıkan Dr. Serkan Karaismailoğlu da bu konuya ekleme yapıyor, "Sahip olduğunuz zihin yapısının etrafınızdaki beyinlerden etkilenip şekillendiğini unutmayın. Çünkü beynimiz sosyalleşmeye ve diğer beyinler ile senkronize olmaya bayılır."

Toplum bir diktatör de yetiştirebilir, bir kurtarıcı da. Bir zalim de yetiştirebilir, bir alim de. Uzunca bir süre katillerin biyografilerini okudum, inceledim. Çoğunluk hep küçük yaşta yaşadıkları travmalardan etkilenip, bir canavara dönüşümden ibaretti. Buradan ilerlemeni öneririm, çocukluk travmalarının sebebi ailedir, ailenin bu kadar kötü olmasına da toplum izin verir.
Teşekkür ederim bunun üzerine bir şeyler eklemeye çalışacağım. Bu konuyu araştırırken demişsin nasıl araştırdın ben doğru dürüst bir şeyler bulamıyorum

Teşekkür ederim bunun üzerine bir şeyler eklemeye çalışacağım. Bu konuyu araştırırken demişsin nasıl araştırdın ben doğru dürüst bir şeyler bulamıyorum
Yani basitinden Google'ladım, zaten az çok bildiğim söz insan 5 kişinin ortalamasıdır alıntısından gittim. Bu cümleleri kurup örnekler veren içerikleri kısa bir inceledim.
Ha felsefe konusunda bir birikimim yok, sayısalcıyım ben. Gelişigüzel örnekler verdiğim için kategorinin muadilleri sinirlenecek o yüzden ufaktan burada salıyorum. :D

Yani basitinden Google'ladım, zaten az çok bildiğim söz insan 5 kişinin ortalamasıdır alıntısından gittim. Bu cümleleri kurup örnekler veren içerikleri kısa bir inceledim.
Ha felsefe konusunda bir birikimim yok, sayısalcıyım ben. Gelişigüzel örnekler verdiğim için kategorinin muadilleri sinirlenecek o yüzden ufaktan burada salıyorum. :D
Valla gayet güzel olmuş devamını getirebilirsen hayır demem Qasbjbajbabvddsjhbv

Valla gayet güzel olmuş devamını getirebilirsen hayır demem.
Dediğim gibi seri katillerin biyografilerine bak. Yapay zeka söylenildiği gibi yardımcı olabilir fakat doğru soruları sormalısın.
"Ted Bundy, Amerika'nın en ünlü seri katillerinden biridir ve çocukluk yıllarında ciddi psikolojik ve duygusal travmalar yaşamıştır. Bundy'nin biyolojik babası bilinmemektedir ve kendisi, büyükanne ve büyükbabasının yanında büyümüştür. Annesi ona kardeşi gibi davranmış ve Bundy, biyolojik annesinin aslında ablası olduğunu düşünerek büyümüştür. Ayrıca, büyükbabasının Bundy'ye karşı fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığı da bilinmektedir. Bu tür travmatik deneyimler, Bundy'nin ilerideki patolojik davranışlarının temellerini atmıştır."

"Ed Gein, özellikle annesiyle olan patolojik ilişkisi nedeniyle ünlü olmuştur. Gein'in annesi, aşırı dindar ve baskıcı bir kadındı ve oğluna kadınların günahkâr olduğunu öğreterek onu toplumdan izole etti. Gein'in babası ise alkolikti ve evde sürekli şiddet vardı. Bu tür bir aile ortamında büyüyen Gein, annesinin ölümünden sonra yalnız kaldı ve psikolojik sorunları derinleşti. Sonuç olarak, Gein mezarlardan cesetler çıkararak ve insan derisinden eşyalar yaparak sapkın davranışlarını sergilemeye başladı."

"Bu örnekler, çocukluk döneminde yaşanan travmaların ve toplumsal etkilerin bireylerin suç işleme eğilimlerini nasıl şekillendirdiğini açıkça göstermektedir. Ted Bundy, Ed Gein gibi seri katillerin hayat hikayeleri, toplumun bireyler üzerindeki etkisinin ne denli derin olabileceğini ortaya koymaktadır. Çocukluk döneminde yaşanan ihmal, istismar ve travmalar, bu kişilerin ileride suçlu bireyler haline gelmelerinde belirleyici rol oynamıştır. Bu nedenle, toplumu suç işleten faktörlerden biri olarak değerlendirmek, bireylerin davranışlarını anlamada önemli bir perspektif sunar."

Buraları ChatGPT'ye yazdırdım. Sorduğum soru: İnsana suç işleten kişinin kendisi midir toplum mudur? Sorusunda toplumu destekleyen bir metin yazıyorum. Seri katillerden gidiyorum, çocukken travmalara uğrayıp seri katile dönüşen insanlardan örnekler verir misin?

"Suç işleten kişinin sorumluluğu genellikle kendisine aittir. Ancak suç işlemenin bazı durumlarda toplumsal etkenlerden kaynaklanabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, bir kişinin suç işlemesinde çocukluğundan gelen travmatik deneyimler, sosyal ekonomik faktörler, aile yapısı, eğitim seviyesi, işsizlik gibi çeşitli etkenler rol oynayabilir.

Suç işleyen bir kişi için genellikle birden fazla etkenin bir araya gelmesi sonucunda suç işlendiği düşünülür. Bu etkenler kişisel, sosyal ve ekonomik olabilir. Ancak, suç işleyen kişinin sonuçta kendi kararları ve eylemleri tarafından suç işlediği kabul edilir.

Toplum ise suç işlemenin önlenmesi, suçluların cezalandırılması ve toplum güvenliğinin sağlanması amacıyla kurallar ve yasalar belirler. Toplumun da suç işlenmesinde etkisi olabilir, örneğin yetersiz yasalar, adaletsizlik, eğitim eksikliği gibi durumlar suç oranlarını artırabilir. Ancak suç işleyen kişinin eylemi nedeniyle suç işlendiği kabul edilir ve bu kişi yasal süreçlerle cezalandırılır veya rehabilitasyon sürecine alınır.

Sonuç olarak, suç işleyen kişi genellikle kendi karar ve eylemlerinden sorumludur, ancak bu kararların şekillenmesinde toplumsal etkenlerin rolü de göz ardı edilmemelidir."

ChatGPT 3.5

Yeni konular

Geri
Yukarı