Sanat, sanat için midir Yoksa toplum için midir?

Sanat bana göre, bireysel mutluluğum içindir. Ben bu sanatı yaptığımda zaten sanata katkıda bulunuyorum aynı zamanda topluma ilham oluyorum ve onları da teşvik ediyorum.

Ama ilk önce sanat bizim keyif alabileceğimiz bir olgu olmalıdır ki, özgün eserler ortaya cikarabilelim. Sevmedigim.
Bir sanati ne sanat için ne de toplum için yaparım. 😎

Bence sanata insan ve toplumdan çok sanatçılar mana yüklüyor. Sanat manasızdır demiyorum yanlış anlamayın, sadece sanatçılar sanki daha da farklılaştırıyor ve halktan uzaklaştırıyor gibi. Yani halk için sanat derken bile o kadar süslüyorlar ki halk konuyu anlayamıyor bile.

Sanat, sanatçı vs aşırı derecede anlam kayırmasıyla karşılaşmış bir yakıştırmadır. Sanatçıya çok fazla değer verilmesi de yanlış bir şeydir.
Her bedenin usta olduğu sanat konusu vardır, her bedenin kendine has sanatı resmedebilme yeteneği vardır.
Kimisi de çok güzel cahile yatar, cahilliğin verdiği keyifle yaşar. Kimisi de cimridir, cimriliğin verdiği tutumla yaşar o da bir sanattır.
Herkes bir sanatçıdır.
Sanat toplum için yapıldığında fayda sağlar, kendi benliğini tatmin etmek, kendini resmetmek için yaptığın şey menfaatin ta kendisidir.
Kimse gerçek sanatçı değildir.

Yeni konular

Geri
Yukarı