İnsanın öleceğini bilerek yaşaması

Diğer tarafa gidip gelmişsin gibi saçma sapan yorumları bırak.

Neden inanayım? Bir yaratıcı olduğuna dair en ufak bir kanıt yok. İkincisi bir tanrı olsaydı bile kendine tapmak için insan üretmesi apayrı bir saçmalık. Gerek kutsal kitaplardaki yanlışlar, bunun dayandığı mitoljiler ve evrimi bilen biri asla ve asla bir tanrıya inanamaz.

Doğru.

Hangi yapı ya da mekanizmayı ele alırsanız alın, canlıların birdenbire ortaya çıkmadığını, evrimleştiğini görürsünüz. Her şeye kadir bir tanrının bir şeyi geliştire geliştire yani öğrenerek yaptığını savunmak ya da düşünmek bizatihi Tanrı kavramına terstir.
Evrimin doğruluğunu veya öteki dünyanın yokluğunu kanıtlar mısın? Çok merak ettim nasıl yapacaksın.

Bu forum beni hiç şaşırtmıyor. Inançla ilgili olan mesajlar bir halt bildiğini ve inançsızlığı havalı sanan bebeler tarafından emoji bombardımanına tutuluyor, inançsızlığı savunan yorumlar aksine beğeniliyor.

Emil Cioran'ın Çürümenin Kitabı adlı kitabını okumanı öneririm, kendisi bu tarz konularda göze çarpan aforizmalar sunan bir filozoftur. Yalnızca Çürümenin Kitabı'nı değil; Ümitsizliğin Doruklarında, Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine adlı kitaplarına da göz atmanı öneririm, ancak şunu belirtmeden geçmek istemem; kendisi ağır bir nihilisttir, dolayısıyla yukarıda önerdiğim kitapları melankolik bir döneminde okuma. Bu, melankolini çoğaltacaktır.
Kitaplara multaka göz atacağım, teşekkürler. Yalnız benim yazım şeklimden dolayı insanlar depresyonda olduğumu ve hayatı falan sorguladığım düşüncesine kapılmış. 23 yaşındayım ve bu konuda anlatılanları 13-14 yaşımdan beri düşünmekteydim ve 19-20 yaşında bu konuyu tamamen kapatarak ilgi alanımdan çıkardım. Bu konuyu da bu tarz bir düşünceler içerisinde olanlar ve tecrübe edinmiş insanların yorumlarını merak ettiğim için açmıştım..

Kitaplara multaka göz atacağım, teşekkürler. Yalnız benim yazım şeklimden dolayı insanlar depresyonda olduğumu ve hayatı falan sorguladığım düşüncesine kapılmış. 23 yaşındayım ve bu konuda anlatılanları 13-14 yaşımdan beri düşünmekteydim ve 19-20 yaşında bu konuyu tamamen kapatarak ilgi alanımdan çıkardım. Bu konuyu da bu tarz bir düşünceler içerisinde olanlar ve tecrübe edinmiş insanların yorumlarını merak ettiğim için açmıştım.

Elbette, seni anlıyorum, depresyonda olduğunu varsayarak öyle dememiştim. Ben de benzer muameleye maruz kalmıştım çünkü. Hoş olmayabiliyor.

Bir gün zaten öleceğiz, insan bunun hissiyle yaşayabiliyor fakat ne zaman öleceğimizi bilseydik gerçekten korkutucu olurdu. Düşünsenize, bir iş yapıyorsunuz fakat bunu yarın ya da başka bir gün öleceğinizin hissiyle yapıyorsunuz, gerçekten korkutucu olurdu.

Eğer edepli, ahlaklı, görgülü, saygılı, sevgili kısacası iyi bir insansanız ölüm bir sorun değildir. Çünkü bol sevap işleyen biri olduğunuz için ahirette büyük ihtimalle cennete gideceğinizi bilirsiniz. Bu yüzden kafanız rahat olur.

(Not: İslamiyet'te ahiret inancı olduğu için bu dediklerim İslam'a inanan kişiler içindir.)

Elbette, seni anlıyorum, depresyonda olduğunu varsayarak öyle dememiştim. Ben de benzer muameleye maruz kalmıştım çünkü. Hoş olmayabiliyor.
Yukarıda bir takım hayat dersleri verilmiş bana ama pek umursamadım. Yalnızca bu konu üzerinde insanların ne düşündüğünü merak etmiştim, millet beni intihar eşiğinde olan, hayatı sorgulayarak kafayı kırmış biri falan zannetmiş. 🥸

Geri
Yukarı