İnsanın öleceğini bilerek yaşaması

Öldükten sonra bedenimin yaşayacağı süreçler beni ilgilendirmiyor dostum. Korkmadığıma da ayrıca eminim bunun yaşımla da bir alakası yok. Dini inancı olanların belki korkmak için sebepleri olabilir ama benim yok.
Ben bilimi diyorum. İçgüdülerini bilmiyorsun sanırım. Dehşet yönetimi kuramı diye bir şey var.

Bazıları bir gün öleceğini düşünerek hayatın tadını çıkarmaya çalışıyor ve sürekli istediği şeylerin peşinden koşuyor. Bende ise durum tam tersi. Öleceğimi bilerek yaşama düşüncesi hiçbir şey yapmak istemememe neden oluyor. Aklımdan ölümsüzlük fantezileri geçiriyorum. Çünkü ne zaman ölümsüzlüğü düşünsem daha huzurlu hissediyorum. Garip görünebilir ama herkes aynı şeyi düşünecek diye bir kaide yok sonuçta. Aşağıdaki üyenin mesajından yola çıkarak bu yorumu yapıyorum:

Öldükten sonra bir hayat var mı bilmiyorum ama ölmeden önce bir hayat var ve ben bunu tadını çıkarta çıkarta yaşamalıyım.

Ölmeyi düşünerek değil de yaşamayı düşünerek yaşamalıyız bence. Ölme kavramı bir yandan kötü bir uykuya dalıyorsan ve bir daha uyanmıyorsun. Ama öleceğimiz için şanslıyız, insanların büyük bir kısmı asla ölmeyecek. Çünkü asla doğmadılar, sen var olduğunda trilyonlarca kardeşin var olmamış oldu. Şöyle düşün her bir insan için trilyonlarca doğmamış insan oluyor yani şu anda bu yazıyı okuyan doğmamış kardeşlerinizin sayısı çöldeki kum tanelerinden fazla. Ancak onların hiçbiri günyüzü görmeyecek. Bu doğmamış hayaletler arasında en iyi bilim adamlarından daha iyileri ama en kötü insanlardan da kötüleri olacaktı. Doğmamış kardeşlerinizi hatırlamak, varoluşunuza daha da anlam katabilir.

İnsan psikolojisi sizce nasıl oluyor da bir gün yok olacağını bildiği halde sağlam kalabiliyor?
Bir gün yok olacaklarına inanmıyorlar da ondan 🤣

Bak kardeşim, Uçan Spagetti Canavarı'na iman edip özelden göndereceğim IBAN'a her ay 1000 TL yollarsan alemlerin yüce yaratıcısı, Makarna Konseyi kurucusu ve önderi Uçan Spagetti Canavarı, öldükten sonra seni içi kadın ve şarap dolu bulutların üstünde devasa bir tencereye koyacak ve orada sonsuza dek yaşayacaksın😉

inançsız kişilerin kiskirtmalarina gelme
İnançsız dediğin kişilerin bilgi seviyesinde olsaydın sende bu gruba dahil olacaktın merak etme hiç.

Zaten koskoca evreni yaratan tanrının işi gücü yok seni kendine tapması için imtihana soksun.

İnançsız dediğin kişilerin bilgi seviyesinde olsaydın sende bu gruba dahil olacaktın merak etme hiç.

Zaten koskoca evreni yaratan tanrının işi gücü yok seni kendine tapması için imtihana soksun.
Her grubun kötüsü (İyi, kötü yok desen karşı çıkmam.) var ama inançsızlar genel olarak daha bilgili.

Tamam ölünce görürsün o zaman.

İmtihana neden inanmıyorsun?

Son düzenleme:
Ne zaman öleceğini bilmediği için sorun yok. İnsanoğlu sadece günü kurtarma amacı ile yaşamını sürdürüyor zaten.

Diğer tarafa gidip gelmişsin gibi saçma sapan yorumları bırak.

İmtihana neden inanmıyorsun?
Neden inanayım? Bir yaratıcı olduğuna dair en ufak bir kanıt yok. İkincisi bir tanrı olsaydı bile kendine tapmak için insan üretmesi apayrı bir saçmalık. Gerek kutsal kitaplardaki yanlışlar, bunun dayandığı mitoljiler ve evrimi bilen biri asla ve asla bir tanrıya inanamaz.

Her grubun kötüsü (İyi, kötü yok desen karşı çıkmam.) var ama inançsızlar genel olarak daha bilgili.
Doğru.

Hangi yapı ya da mekanizmayı ele alırsanız alın, canlıların birdenbire ortaya çıkmadığını, evrimleştiğini görürsünüz. Her şeye kadir bir tanrının bir şeyi geliştire geliştire yani öğrenerek yaptığını savunmak ya da düşünmek bizatihi Tanrı kavramına terstir.

Geçirilen çocukluk, okunan okullar, edinilen arkadaşlıklar, aile, doğa, diğer canlılar, dünya, yaşam, evren ve daha nicesi. Bütün bunların bir gün sonsuza dek ortadan kaybolacağını bilerek yaşamak sizce de biraz ürpertici bir durum değil mi? İnsanoğlu nasıl oluyor da öleceğini bildiği halde hayatına devam edebiliyor diye bazen sorguluyorum. İnsan psikolojisi sizce nasıl oluyor da bir gün yok olacağını bildiği halde sağlam kalabiliyor? Dışarıdan bakıldığında son derece enteresan ve garip bir durum. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Nesillerdir bilinen alışılan bir döngü olduğu için normal her gün direkt yüzleşmesekte ölümün var olduğunu bir şekilde hatırlıyoruz normalleştiriyor bu durum sadece üzerine ciddi ciddi oturup düşündüğümüzde ölümün üzerimize her geçen saniye yaklaşan bir tehdit olduğunu hatırlıyor sonrasında maksimum birkaç saat sonra unutup normal rutinimize devam ediyoruz insanlık bugüne kadar böyle geldi böylede gidecek ancak 40-50 yaşımızda bir gün öleceğimizi öğrenseydik kafayı yerdik bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı