İnsanlar Atatürk'ü neden sevmiyorlar?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kendi isteği ile yaptı. Savaş dönemi bittikten sonra güçler birliği ve parti olmaması onu diktatör yapar. Bunu Celal Şengör de diyor.
Celal Şengör'ün söylemesi beni bağlamıyor, benim kendi düşüncelerim var ve Celal Şengör'ün yanıldığını düşünüyorum. Savaş dönemi bittikten sonra direkt olarak güçler ayrılığına ve çok partili sisteme nasıl geçiş yapılabilirdi bunu açıklarsan sevinirim.

İlk olarak güçler ayrılığı sağlanmadan önce ilk olarak o güçlerin temelinin atılması gerekiyordu. Atatürk de yanındakiler ile birlikte yasama, yürütme ve yargı güçlerinin temellerini attı. Sağlam temeller atılmadan güçler ayrılığının sağlanması mümkün olamazdı.

İkinci olarak çok partili sisteme geçiş sürecinde gericiler ve cumhuriyet karşıtları göz önünde bulundurulmalıydı. Herkes çok partili sisteme geçişte gericilerin ve cumhuriyet karşıtlarının açılacak diğer partinin bünyesinde toplanacağını biliyordu, nitekim öyle de oldu. Çok partili sisteme geçilmeye çalışılsa da bahsettiğim sebeplerden ötürü bu mümkün olmadı ve yeni açılan parti kapatıldı. Bu sürede çıkan isyanlar da çok partili sisteme geçişi sekteye uğratmıştır. Bunlar Atatürk'ü diktatör yapmaz, Atatürk bulunduğu durum neyi gerektiriyorsa onu yapmıştır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Atatürk faşist olsa Şeyh Sait ayaklandığında bütün Kürtleri kurşuna dizerdi. İngilizlerin insafına bırakır, Orta Doğu bataklığında çürümeye bırakırdı. Atatürk'e diktatör diyenler Terakki Fırkası'na bağış yaptığını, Serbest Cumhuriyet Fırkası'na bağış yaptığını, partisinden ayrılan silah arkadaşlarına Türk demokrasisinin temelini onların atacağını söylemezdi. Türkiye Cumhuriyeti daha yeni bir devlet olduğundan, hızlı bir şekilde inkılapların gerçekleştirilebilmesi için bazı kararların bürokratik ve hukuki işlemlerden geçmeden alınması gerekiyordu. Buna rağmen çıkarılan çoğu kanun tek partili mecliste oy birliği olmadan yürürlüğe girmişti. Yani zaten CHP bile kendi içerisinde gruplaşan muhalifler barındırıyor ve Atatürk'ün yaptığı bazı icraatları eleştiriyordu. Zaten bu gruplaşmalar çok partili hayatın ve Türk demokrasisinin temellerini attı. Atatürk diktatör olsaydı bütün muhalifleri asar, meydanlarda sallandırırdı. Gerici demiyorum bakın muhalif diyorum. Şu anda bile cumhurbaşkanı bazı hukuki engelleri aşabilse muhaliflerini hapse tıkar. Her cumhurbaşkanı bunu yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir. Bunu yapmayan tarihteki tek cumhurbaşkanı Atatürk'tür. Türkiye Cumhuriyeti'nin hassas değerlerine dil uzatmayan herkes onun döneminde rahatlıkla kendisini eleştirebilmiştir.
Kesinlikle katılıyorum. İrticai faaliyetlerine karışan kişilerin sadece %5'i asılmıştır ki geri kalanlar hapse girdikten sonra genel bir af ile çıkmıştır aslında. Ama gelelim ve görelim ki hala Atatürk'e utanmadan faşist diyebilecek bir cesarete sahipler. Üzülüyorum. :(

Savaş dönemi bittikten sonra direkt olarak güçler ayrılığına ve çok partili sisteme nasıl geçiş yapılabilirdi bunu açıklarsan sevinirim.
Yapamazdı ama bu onun diktatör olduğunu değiştirmez.

"Diktatörlük, Roma Cumhuriyeti'nde siyasi bir makamdı. Diktatör kelimesi Latincede emir veren, dikte eden anlamına gelir. Roma Cumhuriyeti'ne özgü bir siyasi kurum olan bu makam normal magistraların yetkisinin üzerinde olağandışı görevler üstlenen olağandışı bir magistralıktı (magistratus extraordinarius). Resmî adı Magister Populi ("Halkın Efendisi"), Praetor Maximus ("Yüksek Praetor") ve Magister Peditum ("Piyadelerin Efendisi") idi."
Bu ifade eski Roma zamanından geliyor. Olağanüstü yetkilere sahip kişi. Eskiden Romalılar bunu savaş zamanında vermiş. Siz kökenini bilmiyorsunuz, sadece popüler söylem ile hareket ediyorsunuz.

Atatürk ateist ya ondan kendileri dünyanın en iyi Müslüman'ı diye ülkeyi kurtaran adamı ateist gibi gösterip sahte dindarlık yapıyorlar.

Hazır olduğunda bile menderes gibi demokrat kılıklı irticai bir adam geçti başımıza.
@KırAtlıLiberal senide ayrıyeten tebrik ederim. Her mesaja gülücük atarak akıl seviyeni de bize bildirmiş oldun.
Bu arada @Jonathan North hocam hoş geldiniz. Sizi uzun zaman sonra tekrar forumda gördüm.
Evet vaktimi boş boş oyunlarla, Twitch'de geçirmeyecek kadar akıllıyım. Ara sıra senin gibi cahillere bir şey öğretmeye çalışıyorum ama nafile.

Atatürk ateist ya ondan kendileri dünyanın en iyi Müslüman'ı diye ülkeyi kurtaran adamı ateist gibi gösterip sahte dindarlık yapıyorlar.
Atatürk ateist değildir. Bir röportajında Türk halkını yönetmek için halife, evliya veya Müslüman olmaya lüzum yoktur dediği için kendisine siyasal İslamcılar ateist diyorlar. Manevi kızının bir çok anısında Türk milleti ve devletinin bekası için dua ettiği yazar.

Atatürk halkın sevgisini kazanmış ise bu başlıkta neyi tartışıyoruz?
Hiç solculuk reşitali yapma. Ülkede her etnik kökenden insan olunca ve liderler toplumu Türklük konusunda birleştirmek istediğinde faşizm derseniz tabii halkın sevgisini kazanmamış olur. Daha öncede belirttim sevmeyenler ya Şeriatçı ya da Türk değil.

Atatürk ateist değildir. Bir röportajında Türk halkını yönetmek için halife, evliya veya Müslüman olmaya lüzum yoktur dediği için kendisine siyasal İslamcılar ateist diyorlar. Manevi kızının bir çok anısında Türk milleti ve devletinin bekası için dua ettiği yazar.
Tamamen okudun mu yazdığımı?

Evet vaktimi boş boş oyunlarla, Twitch'de geçirmeyecek kadar akıllıyım. Ara sıra senin gibi cahillere bir şey öğretmeye çalışıyorum ama nafile.
Boş boş oyunlara harcamadığın vaktini tarihsel olaylar hakkında araştırma yaparak değerlendirmeni öneririm o halde.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı