İnsanlar neden AMD ekran kartı tercih etmiyor?

komikevladi

Femtopat
Daha fazla  
RX 7900XTX ve RTX 4070 Ti hemen hemen TR'de aynı fiyat bandında satılıyor ve aralarında gerçekten yüksek seviyede performans farkı da mevcut ama neden RTX 4070 Ti daha popüler ve tercih ediliyor? Aralarında ne gibi bir fark var? NVIDIA tercihi niye bu kadar yüksek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Nvidia yanında sana saçma sapan uygulamalar satıyor gereksiz gereksiz
Eğer oyuncuysan AMD çok daha mantıklı ama bir mimarlık öğrencisiysen o zaman NVİDİA doğru seçimin olacaktır

RX 7900XTX ve RTX 4070 Ti hemen hemen TR'de aynı fiyat bandında satılıyor ve aralarında gerçekten yüksek seviyede performans farkı da mevcut ama neden RTX 4070 Ti daha popüler ve tercih ediliyor? Aralarında ne gibi bir fark var? NVIDIA tercihi niye bu kadar yüksek?

Güncelleme ile gelen sorunlar ve WattMan olaylarından dolayı ama bence AMD ekran kartları hem ucuz hem de daha performanslı arayüzüde NVIDIA ekran kartlarına göre daha güzel geliyor.

Tamamen eskiden oluşan birtakım hatalardan dolayı. Yoksa kim neden ucuz ve güçlü kart almak istemez?

İnsanların bir ön yargısı var. Yani bunu bir AMD kart almadan da asla kıramayacaklar.

Nvidia hem iş hem oyun tarafına aynı anda cevap veren bir firma. Onun da çok büyük etkisi var.

Sonuçta 5-10 TL'lik bir ürün değil bunlar. Pahalı ürünler. Kimisi 2 senede bir değiştiriyor kimisi 5 senede.

Almışken iyisini alayım diyorlar.

NVIDIA ne kadar da kazık atmayı seven bir şirket olsa da marka ve yaptığı işlerden dolayı çok seçiliyor.

AMD'nin geçmiş hataları ve devam eden hataları yüzünden. Adamlar ilk FX serisi işlemci çıkarttı, bildiğiniz evde soba yakıyor hissi yaşattı, RX 4xx-5xx serisi çıkarttı yine milyon tane sıkıntı sonra 6xxx serisi çıktı yine çeşit çeşit sıkıntılar yaşattılar hala yaşatıyor, daha birkaç ay önce getirdikleri "Update" ile milletin CS:GO 2'den banlanmasına sebep oldular, getirdikleri Update ile Alan Wake 2 Ray Tracing performanslarını mahvettiler. Bunun dışında yazılım, grafik kısaca "iş" için NVIDIA çok daha iyi.

Tabii bunların yanında en büyük faktör. Nvidia'nın piyasanın %95'ine hakim olması, bu kadar büyük dominasyona karşı rekabet etmek zaten çok zor.

@Blackrawen

Alan Wake 2 konusunda sırf NVIDIA kartlar için optimize edilmiş ve NVIDIA teknolojileri'nin hat safhada olduğu bir oyundan çok da bir şey beklememek lazım.

Sponsorlu oyun her zaman sponsor olunanın avantajını sergiliyor. Ayrıca %95 değildir bence. %70'ler olabilir.

@Blackrawen

Alan Wake 2 konusunda sırf NVIDIA kartlar için optimize edilmiş ve NVIDIA teknolojileri'nin hat safhada olduğu bir oyundan çok da bir şey beklememek lazım.

Sponsorlu oyun her zaman sponsor olunanın avantajını sergiliyor. Ayrıc %95 değildir bence. %70'ler olabilir.

Yok olay o değil. Diyelim Ray Tracing ile 100 FPS alıyordunuz, AMD güncelleme getiriyor performansı arttırmak için ve 50 FPS almaya başlıyorsunuz bunu yaşattılar bize, sonra tabi tekrar güncelleme ile düzelttiler. Yoksa tabii ki dediğiniz geçerli.

Yok olay o değil. Diyelim Ray Tracing ile 100 FPS alıyordunuz, AMD güncelleme getiriyor performansı arttırmak için ve 50 FPS almaya başlıyorsunuz bunu yaşattılar bize, sonra tabii tekrar güncelleme ile düzelttiler. Yoksa tabii ki dediğiniz geçerli.

Evet katılıyorum. AMD'nin eksiği çok hocam. Tamam eskisi kadar ekran kartlarında hata veya sorun olmuyor olabilir ama bir öncü firma değil. Her zaman rakibine karşı atılım yapmak yerine rakibini taklit eden bir şirket oldu. NVIDIA bir teknoloji çıkartsın da bende ardından getireyim oluyor.

Ben bu açıdan NVIDIA'yı seviyorum. İlk girişimleri onlar yapıyor. NVIDIA'nın getirdiği bir özelliği AMD, anca 1-2 senede getiriyor. Kartın bazı alanlarından kısıp VRAM ve saf güç olarak vermeleri de iş için bu kapıyı çalanları geri itiyor.

1-2 ay onlar da sürücü sorunu çekti ama sürekli olmayacaktır bu.

Son düzenleme:

AMD ASUS RX 6400 kullanıyorum ve driverlerden bıktım kısaca, güncel sürümünde oyunlarda drop alıyorum ya da daha düşük FPS oluyor ama eski sürüm tercih edersem daha stabil ve iyi FPS alıyorum ancak bazı oyunlar eski driver sürümünü desteklemiyor ilk fırsatta NVIDIA geçerim. Driver sorununu hala çözemediklerini düşünüyorum. Fiyat avantajı için sorunlarla uğraşmaya değer mi ona kullanacak kişi karar vermeli.

Geri
Yukarı