AMD ekran kartları neden tercih edilmiyor?

Merhaba. 2 sene içerisinde cok okkalı bir sistem almayı düşünüyorum ve internette insanlar sırf yazılımı iyi diye nwida kartı dercih ediyor ya da yazılımına bozuk diyor. RX 590 RX 5700 XT RX6700 kullandım ve memnunum.

AMD'nin GPU tarafında geçmişi pek temiz değil. Sürücü tarafında çok uzun yıllar kullanıcılara elle tutulur düzgün bir hizmet sunamadılar. NVIDIA'dan daha uygun fiyata daha uygun kartlar sunsalar da kullanıcılar yazılım yüzünden AMD'ye yaklaşamadı.

Günümüzde ise bu sorun neredeyse tamamen ortadan kalktı. Yer yer sorun yaşayan kullanıcılar oluyor ama bu sistemler ya zaten baştan dengesiz kurulan sistemler oluyor ya da bir sürücü güncellemesi ile kararlı hale geliyorlar. Ama ön yargılar, şehir efsanaleri yüzünden kullanıcılar haklı olarak AMD kanadına hala güvenemiyor.

Ben de ekran kartı alırken AMD tarafına hiç bakmamıştım bile. Sağ olsun @yapiz hocamın tavsiyesiyle AMD RX6700 aldım. İyi ki almışım diyorum. Gerek o dönem Linux tarafında NVIDIA GPU'ların kapalı kaynak olup kernelle gelmemesi gerek AMD'nin Linux tarafında yıllardır kararlı çalışıyor olması, sürücülerin kernele gömülü gelmesiyle sürücü kurmak ile uğraştırmaması ve tabii ki de fiyatına göre sunduğu performans ile fazlasıyla memnunum. Windows tarafında da uzun süre kullandım. Yaşadığım tek problem adrenaline kontrol yazılımın halihazırda bir oyun açıkken düzenleme yapmaya çalışınca donup kapanmasıydı ama bu da bir güncellemr sonra düzeldi ki zaten sistem kıran düzeyde bir sorun değildi.

Dandik sürücüler, karaborsaya düşmüş bir FSR 3, kronikleşmiş stutter sorunları, vizyonsuzluk ve rezillikler diye sıralayalım. Fiyat avantajı olmasa 1 kişi bile almaz.

Karaborsaya düşmüş FSR3 derken hocam? Açıklamanız mümkün müdür?

Karaborsaya düşmüş FSR3 derken hocam? Açıklamanız mümkün müdür?
FSR 3'ü birçok oyunda kullanamak için paralı 3. şahıs bir modu korsan olarak indirmek gerekiyor. AMD SDK'yı bırakıp kaçtı yani. Şu an resmi olarak FSR 3'ü destekleyen oyun sayısı çok az ve dandik, kimsenin oynamadığı oyunlarda var sadece.

Sadece sürücü vs değil Stable Diffusion vb. AI uygulamalarda AMD kullanmak bir çiledir, bu da bir sebep.
DirectML ile zar zor çalışıyor zaten. 512x768 bir baskıyı 40 saniyede veriyor ancak bir süre sonra VRAM doldu hatası alıyorum. Bu VRAM hatasını daha düşük VRAM'e sahip Nvidia kullananlarda daha az rastlıyorum.

FSR 3'ü birçok oyunda kullanamak için paralı 3. şahıs bir modu korsan olarak indirmek gerekiyor. AMD SDK'yı bırakıp kaçtı yani. Şu an resmi olarak FSR 3'ü destekleyen oyun sayısı çok az ve dandik, kimsenin oynamadığı oyunlarda var sadece.

Teşekkür ederim hocam.

Yanlış bilmiyorsam FSR2 destkleyen oyunlarda çalışan ücretsiz birkaç mod var. Ücretli modlar olsa da ilerleyen dönemde açık kaynak ücretsiz modların sayısı artacaktır diye düşünüyorum.

Directml ile zar zor çalışıyor zaten. 512x768 bir baskıyı 40 saniyede veriyor ancak bir süre sonra VRAM doldu hatası alıyorum. Bu VRAM hatasını daha düşük VRAM'e sahip NVIDIA kullananlarda daha az rastlıyorum.

Ben yine sorunlu olsa da kullanıyordum bir şekil, artık hiç kullandırtmıyor, berbat çıktılar alıyorum. Bir 4060 Ti 16 GB farz oldu gibi.

Ben yine sorunlu olsa da kullanıyordum bir şekil, artık hiç kullandırtmıyor, berbat çıktılar alıyorum. Bir 4060 Ti 16 GB farz oldu gibi.
Ben çoğu zaman efsane çıktılar alıyorum yanlış anlaşılmasın sadecei insan çizdiriyorum 😄 Bazen yapay zeka dostumuz gününde olmuyor ben de çirkin sonuçlar alıyorum ama bunun algoritmasına güzel bir şeyi alıştırdığın zaman gerisi geliyor. Aslında iş doğru olumsuz embeding kullanmada bitiyor.

Ben çoğu zaman efsane çıktılar alıyorum yanlış anlaşılmasın sadecei insan çizdiriyorum 😄 bazen yapay zeka dostumuz gününde olmuyor ben de çirkin sonuçlar alıyorum ama bunun algoritmasına güzel bir şeyi alıştırdığın zaman gerisi geliyor. Aslında iş doğru olumsuz embeding kullanmada bitiyor.
Hocam benim denemediğim model, embedding veya VAE kalmadı. Hiçbir türlü güzel çıktı alamıyorum. Eskiden gayet güzel kullanıyordum niye böyle oldu bilmiyorum. Bu arada automatic1111 orijinal mi kullanıyorsun yoksa "ınstall and run on AMD gpus" isimli olanı mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı