AMD ekran kartları neden tercih edilmiyor?

Hocam benim denemediğim model, embedding veya VAE kalmadı. Hiçbir türlü güzel çıktı alamıyorum. Eskiden gayet güzel kullanıyordum niye böyle oldu bilmiyorum. Bu arada automatic1111 orijinal mi kullanıyorsun yoksa "ınstall and run on AMD gpus" isimli olanı mı?
GitHub - lshqqytiger/stable-diffusion-webui-directml: Stable Diffusion web UI Bunu kullanıyorum. Son güncellemeyle DirectML ile çalıştırabiliyorum sadece geçen bayağı zorluk yaşadım kurarken. VAE kullanmıyorum "picXReal" modelini kullanıyorum insan çizimleri için.

Neyse ayrı bir konuda tartışırız bunu.

Günümüzde ise bu sorun neredeyse tamamen ortadan kalktı. Yer yer sorun yaşayan kullanıcılar oluyor ama bu sistemler ya zaten baştan dengesiz kurulan sistemler oluyor ya da bir sürücü güncellemesi ile kararlı hale geliyorlar. Ama ön yargılar, şehir efsanaleri yüzünden kullanıcılar haklı olarak AMD kanadına hala güvenemiyor.

Neredeyse ortadan kalktı demek yanlış. Hâlâ, gün içerisinde onlarca problem konusu, onlarca platformda dönüyor. %50 problemsiz kullanıyorsa geriye kalan %50 hâlâ problem yaşıyor, net.

Konu sahibine gelecek olursak sizde problem çıkartmadı diye tercih edilesi olmuyor. Vasat yazılım bu önyargıların temelini atmıştır. Geciken vaatler, yanlış pazarlama stratejisi diye devam eder liste. Fiyat artısı nedeniyle tercih edilir tabii ki. Aynı güçte ve fiyatta NVIDIA ekran kartı bulsalar AMD'nin adı bile anılmıyor, ne yazık ki.

AMD bu işi becerememiştir, yazılı olan bir gerçektir. İşlemci tarafında ne kadar harikalar yaratsa da ekran kartı tarafında asla tercih etmeyeceğimi bildirmek istiyorum.

AMD'nin GPU tarafında geçmişi pek temiz değil. Sürücü tarafında çok uzun yıllar kullanıcılara elle tutulur düzgün bir hizmet sunamadılar. NVIDIA'dan daha uygun fiyata daha uygun kartlar sunsalar da kullanıcılar yazılım yüzünden AMD'ye yaklaşamadı.

Günümüzde ise bu sorun neredeyse tamamen ortadan kalktı. Yer yer sorun yaşayan kullanıcılar oluyor ama bu sistemler ya zaten baştan dengesiz kurulan sistemler oluyor ya da bir sürücü güncellemesi ile kararlı hale geliyorlar. Ama ön yargılar, şehir efsanaleri yüzünden kullanıcılar haklı olarak AMD kanadına hala güvenemiyor.

Ben de ekran kartı alırken AMD tarafına hiç bakmamıştım bile. Sağ olsun @yapiz hocamın tavsiyesiyle AMD RX6700 aldım. İyi ki almışım diyorum. Gerek o dönem Linux tarafında NVIDIA GPU'ların kapalı kaynak olup kernelle gelmemesi gerek AMD'nin Linux tarafında yıllardır kararlı çalışıyor olması, sürücülerin kernele gömülü gelmesiyle sürücü kurmak ile uğraştırmaması ve tabii ki de fiyatına göre sunduğu performans ile fazlasıyla memnunum. Windows tarafında da uzun süre kullandım. Yaşadığım tek problem adrenaline kontrol yazılımın halihazırda bir oyun açıkken düzenleme yapmaya çalışınca donup kapanmasıydı ama bu da bir güncellemr sonra düzeldi ki zaten sistem kıran düzeyde bir sorun değildi.

Karaborsaya düşmüş FSR3 derken hocam? Açıklamanız mümkün müdür?
Hocam hep AMD gpu kullandım AMD gpu almak istiyorum ama insanlar AMD gpu alınmaz dio kuşkuya düşüyom şuan sorunsuz şekilde 6700 kullaniom ama killaniyom ya

AMD'nin GPU tarafında geçmişi pek temiz değil. Sürücü tarafında çok uzun yıllar kullanıcılara elle tutulur düzgün bir hizmet sunamadılar. NVIDIA'dan daha uygun fiyata daha uygun kartlar sunsalar da kullanıcılar yazılım yüzünden AMD'ye yaklaşamadı.

Ben de ekran kartı alırken AMD tarafına hiç bakmamıştım bile. Sağ olsun @yapiz hocamın tavsiyesiyle AMD RX6700 aldım. İyi ki almışım diyorum. Gerek o dönem Linux tarafında NVIDIA GPU'ların kapalı kaynak olup kernelle gelmemesi gerek AMD'nin Linux tarafında yıllardır kararlı çalışıyor olması, sürücülerin kernele gömülü gelmesiyle sürücü kurmak ile uğraştırmaması ve tabii ki de fiyatına göre sunduğu performans ile fazlasıyla memnunum. Windows tarafında da uzun süre kullandım. Yaşadığım tek problem adrenaline kontrol yazılımın halihazırda bir oyun açıkken düzenleme yapmaya çalışınca donup kapanmasıydı ama bu da bir güncellemr sonra düzeldi ki zaten sistem kıran düzeyde bir sorun değildi.

Karaborsaya düşmüş FSR3 derken hocam? Açıklamanız mümkün müdür?
Hocam hep AMD gpu kullandım AMD gpu almak istiyorum ama insanlar AMD gpu alınmaz dio kuşkuya düşüyom şuan sorunsuz şekilde 6700 kullani

Açıkçası oldum olası AMD ekran kartı kullanıyorum ama çocukluktan gelen fakirlikten dolayı beklentilerim yüksek olmadığı için dümdüz takılıyorum. Ama ne zaman oyunlarda ekstra özellikler arasam veya yukarıda arkadaşların bahsettiği başka projeleri denemek istesem, AMD kartlar üvey evlat gibi ortada kalıyor.

AMD ekran kartımla çok mutluyum. Ne hatası, ne beni yarı yolda koyduğu oldu. Mis gibi çalışıyor sistemimde.

1.5 yıldır RX 6800 kullanıyorum ve cidden aldığımdan beridir tek sıkıntım geçtiğimiz ay son gelen güncellemenin bende anlık drop yaşatması oldu, diğer kullanıcılarda bu sorunda bulunmuyormuş ama bir sürüm önceki driver kullanıyorum sorun yok. Bir güncelleme daha gelince onu yükleyip göreceğiz devam ediyor mu hala.

Hocam bu biraz da fanboyluk haline dönüşmüş vaziyette, iPhone 15'te pek çok sorunu beraberinde getirdi ancak hiç kimse telefonu linçlemedi. NVIDIA'da zaman zaman sürücü sorunları yaşıyor, keza geçtiğimiz yıl Forza Horizon 4'te ciddi sürücü sorunları yaşadı ve uzun bir süre bunu düzeltmedi. RTX 3000 serisi ile gelen yeni güç bağlantısı ile defalarca ekran kartları alev aldı ancak kimse umursamadı. Adamlar bir dönem GTX 1050 Ti parasına RX 570 sattılar, aynı paraya iki kat performans alıyorsanız burada ufak tefek yazılımsal hataları beklememek hata olur. Açıkçası saf oyun performansında AMD halen fiyat performans noktasında bariz daha başarılı, ancak hem iş odaklı kullanımda hem de DLSS - FSR kıyaslamasında NVIDIA fersah fersah önde. Benim gibi oyunlarda DLSS ve Ray Tracing'e önem vermiyorsanız AMD halen oldukça mantıklı bir tercih, ancak bunları önceliyorsanız o zaman fiyatına rağmen tercih edilmemeli.
Bir ürünü alırken makul bir beklenti olur, sen RTX 3050'den ucuz fiyata RX 6600 aldıktan sonra RTX 3060 kadar iyi bir yazılım desteği bekliyorsan zaten hayal kırıklığı yaşarsın.

Geri
Yukarı