İnsanlar, neden diğer canlılara göre daha fazla kilo alır?

fakat insanı sadece bilimsel olarak "şudur" diyemeyiz.
Diyebiliriz çünkü buna ilişkin kanıtlar ve güçlü teoriler var.
Bunları irade olarak kabul edemeyiz. İnsanın eşrefi mahlukat olduğu gerçeğini hatırlamak gerek. Salt akılla düşünülen yalnızca aklı tatmin eder salt duygusal olan yalnızca duyguyu tatmin eder salt ruhsal olan sadece ruhu tatmin eder insan bu özelliklerini salt kullanamaz.
İradenin tanımını yapın ama işin içine din girmesin. Siz dine göre yorum yapıyorsunuz. Dini kanıt almak tartışmanın bilimselliğini bozar.

Bal arılarında gözlemlenmiş ki bazı bal arıları bilişsel haritalara sahip yani uzun yol yerine kısa yolu tercih edebiliyor.
Benzer şekilde karıncalar da kısa olan yolu tercih ediyorlar. Birden fazla karınca bağımsız olarak bir şey bulduktan sonra yuvasına dönerken oraya ulaştığı yolda bıraktığı hormon izlerini takip ediyorlar. Kısa süre sonra orada birden fazla defa gidip gelmiş ve farklı yolları takip etmiş karıncalar kısa yolu fark ettiklerinde daha kısa olan rotada hormon salgılıyorlar. Karınca boyutunda bile bilişsel farkındalık var.

Her canlı kendisini korumak için stratejiler kurabiliyor ve bölgesel/duruma göre aynı türün tercih ettiği savunma stratejisi değişiyor. Mesela bal arıları, kovana öncü bir eşek arısı girdiği zaman yüzlercesi o arının üzerine tutunup kanatlarını sürtüyorlar. Böylece çok yüksek sıcaklıklar oluşturarak o eşek arısının geri dönüp yanında başkalarıyla gelmesini engelliyorlar.

Evinde kedi/köpek besleyip de yaptığı bir yaramazlıktan sonra suç işlediğini bildiği için yapmamış gibi davranmasına denk gelmeyen var mı?

Bunları kabul ediyorum fakat insanı sadece bilimsel olarak "şudur" diyemeyiz.
Gayet de diyoruz. İnsan, Hominidae ailesinin, Homo türünün Sapiens alt ırkından olan memeli bir hayvandır. Sendeki beyin aynı yapıda senin gibi memeli hayvanlarda da var, tek farkı sendeki beynin bazı bölümleri çok gelişmiş ve bilişsel düzeyi daha yüksek. Sendeki sindirim sisteminin aynısı, senin gibi beslenen diğer türlerde de var. Sendeki solunum sisteminin aynısı memeli diğer hayvanlarda da var. Sendeki dolaşım sisteminin aynısı diğer hayvanlarda da var. Sendeki sinir sisteminin aynısı diğer memelilerde var. Dolaşım, sindirim (aynı beslenmeye sahip olan), boşaltım, solunum sistemlerin aynı, üreme sistemin aynı, aynı organlar sende ve diğer memelilerde aynı işlevleri yapıyor. Buna rağmen sen hayvan olmadığını, üst ırk falan olduğunu mu sanıyorsun? Tabii sen aynı olan bu sistemlere sahip olamayıp direkt mekanik yapıda üretilmiş bir bireysen bilemeyiz.

Senin daha yüksek bilişsel güce sahip olman, senin biyolojik sınıfını değiştirmiyor. Bunun tartışması falan yok, biyolojik sınıflandırma belli.

Benzer şekilde karıncalar da kısa olan yolu tercih ediyorlar. Birden fazla karınca bağımsız olarak bir şey bulduktan sonra yuvasına dönerken oraya ulaştığı yolda bıraktığı hormon izlerini takip ediyorlar. Kısa süre sonra orada birden fazla defa gidip gelmiş ve farklı yolları takip etmiş karıncalar kısa yolu fark ettiklerinde daha kısa olan rotada hormon salgılıyorlar. Karınca boyutunda bile bilişsel farkındalık var.

Her canlı kendisini korumak için stratejiler kurabiliyor ve bölgesel/duruma göre aynı türün tercih ettiği savunma stratejisi değişiyor. Mesela bal arıları, kovana öncü bir eşek arısı girdiği zaman yüzlercesi o arının üzerine tutunup kanatlarını sürtüyorlar. Böylece çok yüksek sıcaklıklar oluşturarak o eşek arısının geri dönüp yanında başkalarıyla gelmesini engelliyorlar.
Bu konuyla benim bildiğim en ünlü makalelerden biri bu;
İsteyen inceleyebilir.

Ben gerçeklerimi sadece bilimle sınırlı tutmama taraftarıyım. Siz yalnızca bilimselliği gerçek olarak kabul ediyorsanız tartışmanın lüzumu yok. Tartışmanın kabalaşmadığı ve usulsüz bir hal almadığı için teşekkür ediyorum. iyi günler.

Ben gerçeklerimi sadece bilimle sınırlı tutmama taraftarıyım. Siz yalnızca bilimselliği gerçek olarak kabul ediyorsanız tartışmanın lüzumu yok. Tartışmanın kabalaşmadığı ve usulsüz bir hal almadığı için teşekkür ediyorum. iyi günler.
Gerçeklik kanıtlanmış bilimden oluşur zaten. Kanıtlanmış yada matematiksel ispatları olan şeyleri gerçek olarak kabul ediyoruz. Bilimsel olmayan verileri nasıl kanıt olarak ele alabiliriz? Ben burada bilim %100 doğru demiyorum ama kanıtlar ortada.

Ben gerçeklerimi sadece bilimle sınırlı tutmama taraftarıyım.
Biz de dogmaların, bilimin içinde yeri olmadığını söylüyoruz.

Siz yalnızca bilimselliği gerçek olarak kabul ediyorsanız tartışmanın lüzumu yok.
En azından görebildiğimiz, inceleyebildiğimiz ve kayıt altına alabildiğimiz şeyleri kabul ediyoruz. Dinin yeri ayrı, bilim ve biyolojik sınıfların yeri ayrı. Bilim konusunun altında din ve dogma konuşulmaz.

Konuya tartışma yaratmak için mi geldin? Boş boş uzadı konu. Haksız olduğunu bilmene rağmen hâlâ saçma sapan şeyler yazıyorsun.

Konuya tartışma yaratmak için mi geldin? Boş boş uzadı konu. Haksız olduğunu bilmene rağmen hâlâ saçma sapan şeyler yazıyorsun.
Tartışma çıkarmamış ki aksine "Tartışmanın kabalaşmadığı ve usulsüz bir hal almadığı için teşekkür ediyorum" demiş. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı