İnsanlar neden evrimi reddeder?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kuran ı kerim içerisinde bahsedilen insanın yeryüzüne inmesi IşIQlı MıŞıklı ışINlanMA efekti ile değilde bilinç olarak irada yeteneği olarak evrimleşmiş pirimatların vucutlarında var olması sizcede daha mantıklı değil mi ? Hadi ama kimse ışınlanmadı dünyaya bu kadar da eski düşüncelerin muhafazakarı olmayın ???

Evrimi reddedenler, veya kendilerine mantıklı gelmeyenler Yuval Noah Harari'nin Sapiens ve Homo Deus kitaplarını okusunlar. Ben Müslüman'ım, hem Kuran'da ki yaratılışa, hem de Darwin'in Evrim Teorisi'ne inanıyorum. İkisi de mantıklı. Fakat asıl problem şu, araştırmadan kabul etmeyenler ve laf söyleyenler. Yakın gelecekte organ nakli gerektiren hastalıklarda domuzlardan üretilen organlar kullanılacak. Neden mi? İnsana en yakın canlı da ondan. Bunu evrim ile değil de, ne ile açıklarsın?

Bu kişiler yarın evrimi kaldırıp başka bir şeyi de bal gibi ortaya koyarlar o yüzden bu kadar aceleci olmayın
Yarın bir gün değiştirilmesi imkansız gibi bir şey hade söz konusu bilim olduğu için %100 demeyeceğim ama yarın bir gün değiştirilme olmaz sadece evrim üzerinde daha fazla bilgi ortaya çıkacaktır. Çok çok uzak bir ihtimal olsa da yarın bir gün değiştirilse seni yaratan bir tanrının olduğu fikri ortaya çıkmayacaktır bunun için boşa heveslenmeyin.

Dünya üzerinde sözün geçen insanlar ne derse o kabul görür ve çok güzel bir şekilde de yutturulur.
Bu sözü geçmekle alakalı bir durum değil, kanıtlarla alakalı bir durum. Bugün dünyanın en büyük gücü ABD'de bile evrime şiddetle karşı çıkıyorlar, bilim kimsenin baskısıyla teori ortaya atıp kimseyi bu yalana inandirmakla uğraşmaz amaç edinmez. Bilim küresel güçlerin yorumlarına göre şekillenseydi ortada evrim diye bir şeyden bahsedemezdik bile.
@bados123 Kutsal kitaplardaki yaratılış ile evrim birbiriyle uyuşmayan hadiseler. En basitinden evrimden bir haber olsaydık dinozorların varlığından bile haberimiz olmayacaktı.

Fosil kayıtlarına, DNA ve Genom tespitlerine dayanıyor, kimse kafasından element uydurmuyor. Fosil, DNA ve Gen haritası çıkarılmamış olsaydı evrim basit bir teoriden ibaret olurdu. Homo Sapiens dediğimiz tür yaklaşık 300 bin yıldır var, Şempanze ve Sapiens'in ortak atası da bir maymun türüydü o da yanılmıyorsam yaklaşık 2 milyon yıl önce dünya üzerindeydi. Hatırladığım kadarıyla şimdiye kadar tespit edilmiş 20'den fazla Homo türü var ve bunlar tamamen Sapiens ile benzerlik açısından çok farklı türler.

Bilinç nasıl oluştu bununla ilgili makale atıyorum sana. Bilinç sadece insan da değil diğer canlılarda var. Homo Sapiens özel yaratılmış bir varlık değil.

Evrim konusu çok geniş bir yelpaze, öyle hafife alınacak basit öğrenilecek bir şey değil. Kendim bile bu konuda öz eleştiri yaparım ben kendi bilgimi de yeterli bulmuyorum açıkçası bu kadar sıradan birine göre okumama rağmen. Dilimiz döndüğü sürece bir şeyler yazmaya, insanların bilinçlenmesine bir nebze olsun katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Ön yargılı olmayın konulara objektif yaklaşmanızı öneriyorum.
Attığınız Bilinç Nedir adlı yazıyı uzun süre önce okudum. Benim merak ettiğimin bilincin ne olduğu ve yahut beynin neresinde konumlandırıldığı değil. Bilincin nasıl ortaya çıktığı. İnsanoğlu için karadeliklerden sonra en ulaşılması en imkansız bilgilerden biridir bence.
Dinlere inanan insanların her zaman yaptıkları bir şey vardır. Cevabını bilmediğin soruları sormak ve o cevabı bilmediğin için söylediklerinin yanlış olduğunu savunmak. Bilim zaten bilmediğimiz cevapları öğrenmek, evreni anlamak için vardır. Bilim yapay değil doğaldır. Benim varoluşu kesin bir şekilde bilmemem, onların iddia ettiklerini doğru yapmaz. Zaten iddia ettikleri teker teker çöküyor. Hangi din olduğu farketmez. Eğer bilimde bunun açıklanmadığını, dinlerde açıklandığını düşünüyorsanız, size inandığınız dinle ilgili bilimsel olarak yanlışlığı ispatlanmış ve tartışmaya açık olmayan şeyleri linkler halinde yollayabilirim.
@dansemacabre

Evrim teorisini MEB kitaplarından öğrenirseniz bu düşünceye sahip olabilirsiniz. Evrim teorisi inanılıp, inanılmayacak bir şey değil ki. Günümüzde biyolojinin her alanında kullanılıyor. Kullandığınız ilaçlar en güzel örnek.
Benim bir tanrının olduğuna inandığımı size düşündüren nedir? Benim derdim Evrimin de tamamlanmış ve kesin doğrular içermediğini düşünmem. Bazı şeylerin olup olmadığına inanmak ayrı bir şey, insanların inandığı şeyleri bu kadar kesincesine savunması ayrı bir şey. Dine inanan insanlar bunu ne kadar yapıyorsa, evrim teorisine inanan insanlarda en az onlar kadar yapıyor. Nasıl imamlar kendi çıkarları için fetva veriyorsa, zamanında bilim insanları tütün ve sigarayı sağlığa “yararlı” gösteriyordu. Hiçbir şeye körü körüne bağlanmamak benim yapımda var.

Son düzenleme:
Bilincin nasıl ortaya çıktığı. İnsanoğlu için karadeliklerden sonra en ulaşılması en imkansız bilgilerden biridir bence.
Diğer türlerle iletişimden kaynaklı Homo Sapiens türünde de bilinç oluşmuşa benziyor. İnsanın bilinç evrimi ile beyin evrimi aynı paralelikte olmuştur. Bunun sebebi de beyinde oluşan biyokimyasal tepkimelerdir. Beynimizdeki her "karar" ve "düşünce", duyu organlarımız aracılığıyla aldığımız kimyasal ve fiziksel tepkilerin beyinde tetiklediği biyokimyasal reaksiyonlardan ibarettir. Aslında bizler "karar" almayız. Bizler, sadece beynimizi tetikleriz, beyin bizim tetiklememiz doğrultusunda bazı tepkimeler geçirir (cascade) ve bunun sonucunda salgılanan kimyasallar, yine beynimiz tarafından "düşünce" olarak algılanır. Ancak ortada "yaratılmış" hiçbir şey yoktur. Her şey, algıdan ibarettir.

Hayvanların bu iç güdüsel davranışlarını açıklayan bir ilke var o da Baldwin etkisi. Bu kurama göre bir organizmaya ya da popülasyonda yeni bir durum karşısında en etkili tepkiyi verip bu tepkiyi öğrenen bireyler avantajlı konuma geçeceklerdir. Nesiller boyu, genetik altyapısından dolayı bu tepkiyi tekrarlamaya yatkın olan bireyler seçileceklerdir. Böylece, nesiller sonunda, birikimli olarak belli bir davranışı sergilemeye meyilli bireyler evrimleşebilecektir.

Diğer türlerle iletişimden kaynaklı Homo Sapiens türünde de bilinç oluşmuşa benziyor. İnsanın bilinç evrimi ile beyin evrimi aynı paralelikte olmuştur. Bunun sebebi de beyinde oluşan biyokimyasal tepkimelerdir. Beynimizdeki her "karar" ve "düşünce", duyu organlarımız aracılığıyla aldığımız kimyasal ve fiziksel tepkilerin beyinde tetiklediği biyokimyasal reaksiyonlardan ibarettir. Aslında bizler "karar" almayız. Bizler, sadece beynimizi tetikleriz, beyin bizim tetiklememiz doğrultusunda bazı tepkimeler geçirir (cascade) ve bunun sonucunda salgılanan kimyasallar, yine beynimiz tarafından "düşünce" olarak algılanır. Ancak ortada "yaratılmış" hiçbir şey yoktur. Her şey, algıdan ibarettir.

Hayvanların bu iç güdüsel davranışlarını açıklayan bir ilke var o da Baldwin etkisi. Bu kurama göre bir organizmaya ya da popülasyonda yeni bir durum karşısında en etkili tepkiyi verip bu tepkiyi öğrenen bireyler avantajlı konuma geçeceklerdir. Nesiller boyu, genetik altyapısından dolayı bu tepkiyi tekrarlamaya yatkın olan bireyler seçileceklerdir. Böylece, nesiller sonunda, birikimli olarak belli bir davranışı sergilemeye meyilli bireyler evrimleşebilecektir.
Efendim konuyla hiç alakası yok fakat varsa bir Instagram hesabınızı alabilir miyim ? Gerçekten sizi tanımak istiyorum.

Aynen öyle. Yarın bir gün belki ben şüphemden dolayı teoriyle ilgili bir kısım şeylerin değişmesini sağlayacağım? O yüzden ben sadece evrimi değil pek çok şeyi direk kabullenmiyorum.
Adam ortaya fikir atıyor ve bunun için defalarca gözlem ve deney yapıyor. Teori olabilmesi de buna bağlı. Bu bir hayal değil ki, bilimsel olarak türleri inceleyen bir şey. İnananların bunu reddedebilmesi için bence tarşı bir tez öne sürmesi gerekir. Ama bence bu işi Din konusuna ortak etmek bile yanlış. Din sadece inançlar sistemi. Deneysiz, gözlemsiz. Ama teori bundan çok daha fazlasıdır. Sonuç olarak ben ikisini de pek umursamıyorum. Bence önemli olan Karl Marks'ın da dediği gibi:
“Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek de gerekir.”

Özel ve eşsiz olduklarını düşündükleri için. Bildiğin ego yapıyorlar. Kısaca ıyk ben maymundan gelmedim kafası. Koca Evren benim için yaratıkdı kafası.
Teoriyi reddetmek için yanlışlamak zorundasın.

Son düzenleme:
Hayır. Ben genel olarak okul kitaplarındaki gerek Tarih olsun gerek başka ders olsun hiç öğretici bulmadım.
Zaten o yüzden öyle dedim, alıntıladığım mesajı okumalısın.
Evrim teorisi kanıtlanmış olsun olmasın yarın bir gün az veya çok bir kısmı değişebilir bunun garantisi yok.
Evrim teorisini buradakiler varoluş teorisi yada bilincin nasıl oluştuğunu anlatan bir teori olarak görüyor herhalde. Biyoloji biliminde biliminde binlerce araştırmada kullanılmış ve doğrulanmış bir teori. Yani bilimin kendisinde kullanılan bir temel, her alanında bu teori gözetiliyor. Zaten bilim dediğin şey değişebilmeyi savunur. Bilimin amacı zaten budur. Bir kısmı değişebilir bunun garantisi yok, neden savunuyorsunuz demek (savunulacak bir şey yok zaten, var olan bir şeyi neden savunma ihtiyacı hissedeyim) bilimin ne olduğunu bilmemektir.
Biyolojinin her alanında da kullanılmıyor ve kullandığım ilaçların da örnek olduğunu düşünmüyorum.
Google'ı kullan, ingilizce arat. Düşünmene gerek yok, var olan gerçek.
Günümüz standart ilaçları pek çok bitki özü ve kimyasal içeriyor evrimle alakası yok.
Google'ı kullan, ingilizce arat. Düşünmene gerek yok, var olan gerçek.
zamanında bilim insanları tütün ve sigarayı sağlığa “yararlı” gösteriyordu.
Bilim insanları tütün ve sigarayı yararlı göstermedi, şirketler onları satın aldı. Bugün hala böyle skandallar oluyor. Sigmund Freud hastalarında rahatlatıcı etkisi nedeniyle uyuşturucu kullandırmıştır. Zamanla zararları öğrenilince terk edildi.
Hiçbir şeye körü körüne bağlanmamak benim yapımda var.
Bilimde böyle bir şey yok zaten amaç yanlışları bulmak, doğruları değiştirmek. Bunu bu şekilde kullanmanız bilimin temel yasalarını bilmediğinizi gösterir.
Benim bir tanrının olduğuna inandığımı size düşündüren nedir?
Sadece siz yoksunuz forumda ve bu konuda yazan.
Benim derdim Evrimin de tamamlanmış ve kesin doğrular içermediğini düşünmem.
Kesin doğru zaten bilimde yoktur, temel yasalarına aykırıdır. Evrim teorisi, fizik kuralları gibi tartışmasız bir gerçektir. Bu yazıda cevaplandırdığım diğer yazarda, sizde bilimin temel yasalarını bilmiyorsunuz. Evrim teorisinin de ne olduğunu bildiğinizi zannetmiyorum, alakasız şeyleri bununla harmanlayıp yazıyorsunuz.
Bazı şeylerin olup olmadığına inanmak ayrı bir şey, insanların inandığı şeyleri bu kadar kesincesine savunması ayrı bir şey.
Bilimin temel kurallarında zaten yobazlık yoktur, aksine sürekli antitezler üretilir, test edilir ve bu sonsuza kadar devam eder. Bu da bilimin ne olduğunu bilmediğinizi gösteriyor.

Bu konuya daha fazla yazmıyorum, bilimin ne demek olduğunu bilmeyen adamlara bir şey öğretmek amacı gütmüyorum. Bu konuyu okuyan yazarlar için yeteri kadar bilgiyi @BERWAR yazdı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı