İnsanların amacı ne?

Hayattan zevk alma ve para kazanma amacını çıkartırsak içinde yaşadığımız evrenin korkutucu bilinmezliğini çözmek olabilir. Görünmez, ortak ve çok büyük bir amaç.

İçinden çıkamıyorum. Bir pilot niye pilotluk yapar? Birisi niye site kurup onu işletir? Psikologlar neden o mesleği icra eder? Bilim adamları neden bilimle meşgul olur? En önemlisi de hepsinin bunları hayatta kalmak için yapması. Başka bir sebep yok ve bu çok anlamsız.
Bak bunu çok kolay test edebilirsin, yemeğini ye, sonra ormana git yanında herhangi bir şey olmadan, belki sadece bokserınla. 1 hafta sonra geri dönebilirsen, amacını çözmüşsün demektir, dönemezsen, hayat seni çeşitli seviyelerde çözmeye başlamıştır.

Annenden çıktığınta ona sarılamıyorsun bile maymun gibi, sadece düşünebileceğin bir sistem yarattığımız için yanlış şekilde düşünmeyi kenara bırakmak mesela iyi bir başlangıç olabilir.

En önemlisi de hepsinin bunları hayatta kalmak için yapması. Başka bir sebep yok ve bu çok anlamsız.

İhtiyaçların karşılanması için gereken zorunluluk kısmı bir kenarda dursun, lakin gereksinimlerden doğanlar neticesinde, insanın genel amacına dair olan bu ifadenizi ve yukarıdaki para vs. gibi nitelemelerde bulunanları anlayamıyorum ben de. Sanki bütün insanlar aynı kefede ve sanki tarihte pek çok insan, pek çok farklı nedenden ötürü göz göre göre ve bile bile canını feda etmekten kaçınmamış gibi; her şey çıkardan ibaret, başka da sebep yok. O vakit, ölümden nasıl bir çıkar doğabiliyor? Ölmeyi tercih ederken gözettiği, kendi çıkarı değildir herhalde.

Bir sürü sebep var, lakin insan kendine uyanı ya da o an için yakın geleni görüp de diğerlerini gözardı etmeye meyillidir. Insanın, gerçek ile arasındaki engellerden biri de kendisidir.

Son düzenleme:
İçinden çıkamıyorum. Bir pilot niye pilotluk yapar? Birisi niye site kurup onu işletir? Psikologlar neden o mesleği icra eder? Bilim adamları neden bilimle meşgul olur? En önemlisi de hepsinin bunları hayatta kalmak için yapması. Başka bir sebep yok ve bu çok anlamsız.
Bilim adamları konusunda konuşayım, insanlığı faydalandırmak gibi bir amaç çoğu insanda olmayabilir ama müslüman bilim adamlarında vardı büyük ihtimal.

Yeni konular

Geri
Yukarı