İnsanlık sanal olarak devam edebilir mi?

Ribozom

Kilopat
Makaleler
1
Bugün S.O.M.A. oyununu izledim biraz ve hikayesi beni etkiledi. İnsanların zekalarını kopyalayıp simüle filan ediyorlardı anladığım kadarıyla. 2014 yapımı bir filmde de bir bilim adamının beynini sanal dünyaya geçirmişlerdi ve uyduya bağladıklarında neredeyse dünyayı yönetebilecek güce kavuşmuştu. Hatta nano-teknoloji sayesinde kendi bedenini yeniden yapmıştı. Peki gelecekte bu tip kopyalama işlemleri ile insanlık devam edebilir mi? Yoksa karmaşa gibi şeyler mi olur?

Gelişen teknoloji ile mümkün olacağını düşünüyorum. Beyindeki sinir, nöron gibi önemli maddeler kopyalanır ise çok olağan olur. (Anlaşılacağı dilde, insanın normal beynini koruyup nöronları sanki normal insanmış gibi kandırabilirsek yüksek olasılıkla mümkün olur. Tabii ne kadar uzun sürer ve ne kadar başarılı olur bilemeyeceğim) Tabii şu anda o evreye geçiş yapmadık, daha çok beyindeki sinyaller ve sinir hücreleri ile birtakım işler yapabiliyoruz. Tahminimce 30 yıl içerisinde bu bahsettiğiniz konuya benzer teknolojiler geliştirilir. Teknoloji her zaman gelişir, bu yüzden yapamama gibi bir imkanımız da yok. Eğer vücuttaki gerekli organları teknoloji ile üretirsek ve ölmeden önce kişinin isteği ile beyin sinyallerini kontrol edebilecek bir teknoloji ile mümkün olabilir. Zaten sağlık alanı fark ettiyseniz yapay zeka ve teknolojiye son yıllarda daha çok ilgi gösteriyor, yani gelecekte doktora gitmeden tek tuş ile hastalığımızı bile yok edebiliriz. Bilim-kurgu filmlerine birçok kişi saçma dese dahi birçok gösterim gerçekleşiyor, o yüzden her olasılığı baz almamız lazım.
Tabii insanlık o zamana kadar saçma sapan savaşlar ile kendisini yok etmez ise.

Geri
Yukarı