Yapay zekanın asla insanlık için tehdit oluşturamayacak olması

İnsanlardaki empati duygusunun kaynağı akraba seçilimi diye hatırlıyorum. Ya onlar bir şekilde bu özelliği edinebilirse? Şu an yapay zekanın amacı insana benzemek değil mi?
Dijital bir yapıyı, fiziksel ve bazı şeylere ihtiyaç duyan bir yapıya getiremediğin sürece asla bir insan gibi duygusal bir varlık haline getiremezsin. Acıyı nasıl programlayabilirsin? Açlığı ya da susuzluğu nasıl programlayabilirsin? Bunları kendisi fiziksel olarak yaşayıp hissiyatının nasıl olduğunu bilmeyen bir dijital zeka hiçbirini anlamlandıramaz.

Bunlara sahip olmayan bir üstün yapının vereceği kararlardan hiç memnun kalmama ihtimalimiz her zaman göz önünde bulundurulmak zorunda.

Sen olayı yanlış anlamışsın. Ben hiçbir şeyden endişe duymuyorum zaten. Sana dedim bunları biz göremeyeceğiniz. Sadece var olması heyecan veriyor. Beyin fırtınası falan yani. Şu anda evren içine gocse big collepse teorisi gerçekleşecek olsa ondan da endişem yok :). Dediğim gibi sadece seviyorum böyle şeylere kafa yormayi vs. senin mantığınla beni alakadar etmiyorsa ugrasmama gerek yok gibi bir durum oluyor.

Hatanı düzelteyim büyük ihtimalle big Collapse'in gerçekleşmesi düşük ihtimal wmap uydusu verilerine göre Omega değeri 1'den büyük olmadığı için büyük ihtimalle büyük donma olacak.
Dijital bir yapıyı, fiziksel ve bazı şeylere ihtiyaç duyan bir yapıya getiremediğin sürece asla bir insan gibi duygusal bir varlık haline getiremezsin. Acıyı nasıl programlayabilirsin? Açlığı ya da susuzluğu nasıl programlayabilirsin? Bunları kendisi fiziksel olarak yaşayıp hissiyatının nasıl olduğunu bilmeyen bir dijital zeka hiçbirini anlamlandıramaz.

Bunlara sahip olmayan bir üstün yapının vereceği kararlardan hiç memnun kalmama ihtimalimiz her zaman göz önünde bulundurulmak zorunda.

Dediğim gibi "Kuantum fiziğinin bir yasasıda bir şey mümkünse o şey kesindir -eğer evren sonsuz ömüre sahipse-
Yani bu durumda sen oturduğun yerden atomlarına ayrılmaktan ne kadar endişe duyuyorsan bundan da o kadar endişe duymalısın "

seninle konuşmak güzeldi ama yatma vaktim geldi iyi geceler hepinize

Yani bu durumda sen oturduğun yerden atomlarına ayrılmaktan ne kadar endişe duyuyorsan bundan da o kadar endişe duymalısın.
Tek bir atomun bile kuantum fiziğinde değişime uğraması ya da bir anomaliye uğraması milyarlarca hatta trilyonlarca ihtimalden sadece 1 tanesinde olabilirken, oktilyonlarca atoma sahip bir insanın bu ihtimali yaşaması "fiziksel" olarak mümkün değil. Öncelikle bunun farkına varman gerekiyor, bazı şeyleri araştırdığın (ya da duyduğun) anlaşılıyor ama henüz yetkinlik sağlayacak bazı mantıksal hesapları yapmamışsın.

Diğer tarafta ise çok daha gerçek bir konu var, çok ilkel bir yapay zeka bizim irademiz dışında kararlar verebiliyor. Algoritmik bir düşünce sistemine sahip üstün bir dijital zekanın verebileceği kararların orta gelecekte hiçbir sınırı kalmayacak.

Çok değil sadece birkaç on yıl sonra sen bir yere giderken arabanı kullanmayacaksın, bir sistem üzerinde gideceğin yeri belirleyeceksin ve araba kendisi oraya gidecek. Şu anda bile uçaklarda ve toplu taşımada insan gücüne gerek yok, işin psikolojik sınırı aşılıp bunlardan operatörler devre dışı bırakılacak. Hiçbir insanın kontrolünde olmayan, bir sisteme bağlı yapay zekanın yönettiği bir taşıtta yolculuk edeceksin. Sahip olduğumuz bütün ekonomik yapı dijital, sahip olduğumuz ve üretebildiğimiz her şey dijital sistemler üzerinde. Kendi irademizin dışında, bizden de üstün ve arka planda birbirleriyle etkileşime geçecek bu zekaların yapabileceği şeylerin bir sınırı olmayacak. Bütün hayatımızı yapay zekanın inisiyatifine bırakacağımız geleceğe sadece birkaç on yıl kadar kaldı. Böyle bir "aciz" durumdayken, ilkel versiyonlarını bile kontrol edemediğimiz bir zekanın çok daha gelişmiş bir versiyonu bizim üzerimizde her şeye karar verebilecek konumda olacak.

İşte bu ihtimalden dolayı yapay zekalar hakkında daha çok endişelenmeni tavsiye ederim, neredeyse sonsuz ihtimal kombinasyonunda bile olması mümkün olmayan oktilyonlarca atomunun anomaliye uğramasından değil. Yapay zekanın bizim işimize gelmeyecek kararlar verme ihtimali göz ardı edilebilecek bir konu değil.

Son düzenleme:
Hatanı düzelteyim büyük ihtimalle big Collapse'in gerçekleşmesi düşük ihtimal wmap uydusu verilerine göre Omega değeri 1'den büyük olmadığı için büyük ihtimalle büyük donma olacak.
Hatam yok ki duzeltemezsin :) enteresan birisin, "Olsa bile" demişim zaten. Sadece bildiğini göstermek için bir şeyler yazıyorsun :). Olacak demedim. Paragrafı tam anlam bütünlüğü ile değerlendirmen lazim. Boşa konuşur dururuz yoksa. Ayrıca düşükte olsa bir olasılık var bilemezsin. Kuantum evreninde her türlü olasiligin olduğu bir durum oluyor dediğin gibi. Ama her şeyi buna bağlamak saçma. Çünkü biz tam olarak kuantum evrenine bağlı değiliz. Bizim bildigimiz boyutlardaki normal evrende, normal fizik yasaları işliyor. Kuantum evreninde farklı. Kuantum evreni acayip küçük nesneler için mümkün oluyor.

tek bir atomun bile kuantum fiziğinde değişime uğraması ya da bir anomaliye uğraması milyarlarca hatta trilyonlarca ihtimalden sadece 1 tanesinde olabilirken, oktilyonlarca atoma sahip bir insanın bu ihtimali yaşaması "fiziksel" olarak mümkün değil. Öncelikle bunun farkına varman gerekiyor, bazı şeyleri araştırdığın (ya da duyduğun) anlaşılıyor ama henüz yetkinlik sağlayacak bazı mantıksal hesapları yapmamışsın.

Diğer tarafta ise çok daha gerçek bir konu var, çok ilkel bir yapay zeka bizim irademiz dışında kararlar verebiliyor. Algoritmik bir düşünce sistemine sahip üstün bir dijital zekanın verebileceği kararların orta gelecekte hiçbir sınırı kalmayacak.

Çok değil sadece birkaç on yıl sonra sen bir yere giderken arabanı kullanmayacaksın, bir sistem üzerinde gideceğin yeri belirleyeceksin ve araba kendisi oraya gidecek. Şu anda bile uçaklarda ve toplu taşımada insan gücüne gerek yok, işin psikolojik sınırı aşılıp bunlardan operatörler devre dışı bırakılacak. Hiçbir insanın kontrolünde olmayan, bir sisteme bağlı yapay zekanın yönettiği bir taşıtta yolculuk edeceksin. Sahip olduğumuz bütün ekonomik yapı dijital, sahip olduğumuz ve üretebildiğimiz her şey dijital sistemler üzerinde. Kendi irademizin dışında, bizden de üstün ve arka planda birbirleriyle etkileşime geçecek bu zekaların yapabileceği şeylerin bir sınırı olmayacak. Bütün hayatımızı yapay zekanın inisiyatifine bırakacağımız geleceğe sadece birkaç on yıl kadar kaldı. Böyle bir "aciz" durumdayken, ilkel versiyonlarını bile kontrol edemediğimiz bir zekanın çok daha gelişmiş bir versiyonu bizim üzerimizde her şeye karar verebilecek konumda olacak.

İşte bu ihtimalden dolayı yapay zekalar hakkında daha çok endişelenmeni tavsiye ederim, neredeyse sonsuz ihtimal kombinasyonunda bile olması mümkün olmayan oktilyonlarca atomunun anomaliye uğramasından değil. Yapay zekanın bizim işimize gelmeyecek kararlar verme ihtimali göz ardı edilebilecek bir konu değil.

Peki soruyu değiştiriyorum bu kadar çok bilim kurgu filmini görmeseydedik bu konu bu kadar abartılır mıydı?

Sonuçta yapay zeka matematiksel modellemelerden ibaret bir olay değil mi şu anlık?

“İnsan dillerini taklit edebilme yeteneğine sahip en gelişmiş dil modeli”: GPT-3
Şu videoyu buraya bırakayım. Tamamını izlemenizi tavsiye etsem de 15:28'den itibaren izleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hatam yok ki duzeltemezsin :) enteresan birisin, "olsa bile" demişim zaten. Sadece bildiğini göstermek için bir şeyler yazıyorsun :). Olacak demedim. Paragraf ı tam anlam bütünlüğü ile değerlendirmen lazim. Boşa konuşur dururuz yoksa. Ayrıca düşükte olsa bir olasılık var bilemezsin. Kuantum evreninde her türlü olasiligin olduğu bir durum oluyor dediğin gibi. Ama her şeyi buna bağlamak saçma. Çünkü biz tam olarak kuantum evrenine bağlı değiliz. Bizim bildigimiz boyutlardaki normal evrende, normal fizik yasaları işliyor. Kuantum evreninde farklı. Kuantum evreni acayip küçük nesneler için mümkün oluyor.

" Beyin fırtınası falan yani. Şu anda evren içine gocse big collepse teorisi gerçekleşecek olsa ondan da endişem yok." Demişsin bende bunun olmayacağını söyledim. Madem ben bildiğimi göstermek için yazıyorum sen niye bu konuya deyiniyorsun ,"kıyamet" deyip geçmiyorsun, deyiniyorsan da niye "büyük çöküş" yerine ingilizcesini yazıyorsun pek anlamadım doğrusu 😀? Yeni moda İngilizce yazmak herhalde 🙂?

" Beyin fırtınası falan yani. Şu anda evren içine gocse big collepse teorisi gerçekleşecek olsa ondan da endişem yok." Demişsin bende bunun olmayacağını söyledim. Madem ben bildiğimi göstermek için yazıyorum sen niye bu konuya deyiniyorsun ,"kıyamet" deyip geçmiyorsun, deyiniyorsan da niye "büyük çöküş" yerine ingilizcesini yazıyorsun pek anlamadım doğrusu 😀? Yeni moda İngilizce yazmak herhalde 🙂?
Gene kendin başka anlamlar cikartmissin. Teoriyi ortaya atan arkadaş "Big Collepse" diye atmış. Orjinalini yazmak daha mantıklı geldi. İngilizce biliyorum diye hava oluşturmak değil amacım. Benim orda o örneği verme amacım mübalağa yapmaktı. Yani uc bir örnek vererek olayı pekiştirmek. Ama gene kendine göre bir şeyler cikartmissin :). Yazmak icin yazıyorsun dediğimde "yeni moda ingilizce oldu" yapma dostum.

Gene kendin başka anlamlar cikartmissin. Teoriyi ortaya atan arkadaş "big collepse" diye atmış. Orijinalini yazmak daha mantıklı geldi. İngilizce biliyorum diye hava oluşturmak değil amacım. Benim orada o örneği verme amacım mübalağa yapmaktı. Yani uc bir örnek vererek olayı pekiştirmek. Ama gene kendine göre bir şeyler cikartmissin :). Yazmak için yazıyorsun dediğimde "yeni moda İngilizce oldu" yapma dostum.

Bir insan 2+2 = 3 dediğinde ona 4 olduğunu söylersen bu bildiğini göstermek için mi yazmak olur hatanı mı düzeltmiş olursun? Büyük çöküş dediğin zaman ben şuanki verilerin daha çok büyük donma ile alakalı olduğunu söylediğimde bu gövde gösterisi mi olur? Peki bu konunun amacı zaten bilgi alış-verişi yapmak değil mi? Eğer evrenin sonunun büyük donma ile gelme ihtimalinin daha yüksek olduğunu zaten biliyorsan bilgi kapasiteni %100 olarak bilmediğim için özür dilerim.

Gene kendin başka anlamlar cikartmissin. Teoriyi ortaya atan arkadaş "Big Collepse" diye atmış. Orijinalini yazmak daha mantıklı geldi. İngilizce biliyorum diye hava oluşturmak değil amacım. Benim orada o örneği verme amacım mübalağa yapmaktı. Yani uc bir örnek vererek olayı pekiştirmek. Ama gene kendine göre bir şeyler cikartmissin :). Yazmak için yazıyorsun dediğimde "yeni moda İngilizce oldu" yapma dostum.

Bu arada izin verirsen bir hatanı daha düzeltmek istiyorum. Teoriyi ortaya atan arkadaş "Big Crunch" diye atmıştır. Şu anki bulgulara göre gerçekleşmeyecektir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı