İnsanoğlu neden doyumsuz?

Daha fazla  
Şirket sahiplerini, büyük iş adamlarını ve zengin insanları üzerinden yorum yapıyorum. En lüks araba, en lüks makam, mevki, şöhret ve marka takıntısı yüzünden, lüks giysiler ile tatmin olmadığı gibi, yüzü asık ve dünyevi dertleri ile boğuşuyorlar. Neden insanlar, "bu günde sağlıklı bir suretle uyandım, Allah'a şükürler olsun" diyerek şükretmek ve yardım yaparak fakir insanlarında mutlu olmasını sağlamıyor. En yüksek konumda olmalıyım, en çok ben kazanmalıyım ideoloji ile para eline geçtikçe, küstahça ve hep bir üstünü isteyerek yaşamak yerine, haline şükretmiyor? Bir türlü çözüm yolu bulamadığım bir konu. Elhamdülillah, Allah'a şükürler olsun, bu günde sağlığıma kavuşmuş bir şekilde uyandım demek bu kadar mı zor? Para insanı bozuyor dedikleri konu, bu olsa gerek. Maddi durumu ortalama bir insan, yardım yaparken keseyi daha çok açarak vatandaşını düşündüğü kadar, zengin insan düşünmüyor. Bu konuyu açma sebebim vatandaşımızı, kardeşlerimizi düşünmeli, halimize şükretmeli ve yardım yaparak insanlara umut olmak. Siz bu konu üzerinden ne düşünüyorsunuz? Sizin ideolojiniz nasıl?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evrimsel psikoloji, doğada hayatta kalmak istiyorsan açgözlü ve bencil olmalısın. Zamanla toplumsal bir düzen kursak da eski dürtülerimiz hala duruyor.

Adam sırf zengin diye fakirin tekine yardım yapmak zorunda mı? Veya sırf sen müslümansın diye sana dayatılan fikirlerinle bir başkasına yardım etmek zorunda mı?
Adam niye kendi kanından olmayana emeğiyle kazandığı parayı versin?

Her insanın karakteri, büyüdüğü çevresi, yaşamı, durumu, sınıfı veya ünvanı bir değil. Sırf sen istiyorsun diye bir başkası sorumluluk almak zorunda da değil.

Şirket sahiplerini, büyük iş adamlarını ve zengin insanları üzerinden yorum yapıyorum. En lüks araba, en lüks makam, mevki, şöhret ve marka takıntısı yüzünden, lüks giysiler ile tatmin olmadığı gibi, yüzü asık ve dünyevi dertleri ile boğuşuyorlar. Neden insanlar, "bu günde sağlıklı bir suretle uyandım, Allah'a şükürler olsun" diyerek şükretmek ve yardım yaparak fakir insanlarında mutlu olmasını sağlamıyor. En yüksek konumda olmalıyım, en çok ben kazanmalıyım ideoloji ile para eline geçtikçe, küstahça ve hep bir üstünü isteyerek yaşamak yerine, haline şükretmiyor? Bir türlü çözüm yolu bulamadığım bir konu. Elhamdülillah, Allah'a şükürler olsun, bu günde sağlığıma kavuşmuş bir şekilde uyandım demek bu kadar mı zor? Para insanı bozuyor dedikleri konu, bu olsa gerek. Maddi durumu ortalama bir insan, yardım yaparken keseyi daha çok açarak vatandaşını düşündüğü kadar, zengin insan düşünmüyor. Bu konuyu açma sebebim vatandaşımızı, kardeşlerimizi düşünmeli, halimize şükretmeli ve yardım yaparak insanlara umut olmak. Siz bu konu üzerinden ne düşünüyorsunuz? Sizin ideolojiniz nasıl?

Kimse artık kimsenin elinden tutmaz devir değişti.

Dünya'daki herkes Müslüman değil. Din açısından bakmışsınız konuya. Ülke'den bahsediyorsan ülke'de yaşayan'larda Müslüman ama hepsi değil. Ayrıca insanın eline sallıyorum 10 milyon TL geçti. Dünyanın neresi olursa olsun istersen Türkiye, Rusya, ABD, Almanya, İngiltere olsun insan değişir. Ben değişmem diyenin konuyu gerçekten düşündüğünü/salladığını düşünüyorum. Ayrıca lüks konusunada şöyle cevap vereyim. Şimdi senin elinde 1000 TL var. 700 liralık bir kıyafet mi alırsın yoksa 200 liralık kıyafet mi alırsın? Ya da. Bir araba alacaksın. 3 milyon TL paran var. Bir araba alacaksın BMW mi alırsın Fiat mı alırsın? Millet pahalı bir şey alacaksa karışamazsınız insan dünyaya bir kere geliyor istediği gibi yaşar istediği dine inanır. İslam'da bunu belirtiyor zaten insan kendi iradesi ile istediği dine mensup olabilir diye.

Geri
Yukarı