iPhone 14 Pro vs S23 Plus

Bütçe
40000
İster çok telefon değiştiren birisi olun yani hemen hemen her sene en iyi güncel olan amiral gemisi olarak tabir edilen cihazları alan birisi ya da yıllarca telefon değiştirmeyip son nefesine kadar kullanan birisi olun, iPhone her zaman (kırık, değişen vs olmadan) ikinci elde kazandırıyor veya en azından değerini koruyor. Bu kadar yüksek meblağlar verdikten sonra ikinci el piyasasını da düşünmek gerekiyor( en azından kendi adıma belirteyim).Yurtdışı aldıktan sonra pasaport kaydı sonrası 3 yıl sonra cihaz yurtiçi her sim kartına uygun hale gelecek yani yurtiçi cihazına dönecek bir nevi. Garanti konusunda ise teknoloji şans işi her zaman. Ondan dolayı kesinlikle birşey olmaz diyemem ama iPhone cihazlarında bu talihsizlik oranı daha düşük. Eğer ki ortalama bir kullanıcıysanız, telefon üzerinden yazılım vs. uğraşmıyorsanız iPhone öneririm.

Özgürlük konusunda diğer forum üyelerinin neler kastettiğini anlamıyorum. Sadece olay sizin için Bluetooth üzerinden dosya veya fotoğraf aktarımı(bu konuda da Telegramda her zaman var olan ve en çok kullanılan iletişim aracı Whatsapp üzerinden de yüksek kalitede fotoğraf göndermesi artık mevcut.) sırasında diğer cihazlara gönderilemediğinden dolayı diyorsanız ve yukarıda belirttiğim gibi tekrardan değinerek söyleyim yazılım işlemleriyle uğraşıyorsanız evet Android mantıklı. Keza çoğu Android kullanıcıları örneğin; "YouTube Premiuma para mı verilir bedava APK var iken!" diyipte daha sonrasında güvenlikle alakalı sıkıntı yaşayıp gelen pişmanlık hissi birçoğunda oluyor. Öte yandan günlük olarak 100x optik zoom yapıp gezegenler arası fotoğraflar çekiyorsanız (!) bir çok Android cihazlar sizin için birebir. Ama şu gerçekte var ki, özelleştirme konusunda Android sistemler daha görsel olarak tema vs. çeşitliliği sunabiliyor ki akıllı saatlerinden bile anlaşılır şekildeler fakat iOS 16 ile biraz da olsa çeşitli değişiklikler yapılması mevcut hale geldi.

Apple markasınında sorun teşkil eden, bir çok konuda teknolojiyi geç sunması. Örnek olarak yeni çıkan iPhone 14 Pro cihazlarla birlikte ilk defa Always on Display özelliğini geç sundu. Öte yandan bu özelliği Android sisteme sahip markalar yıllardır sunabiliyordu. Ama ince nüans burda şudur ki; Apple'ın sunduğu AoD özelliği diğer Android cihazların hiçbirinde olmayan direkt olarak Duvar kağıdını birebir açık olacak şekilde ekran kilitlendiğinde gözüktürebilecek cinste olması. Bunu yaparken de şarj konusu Apple sistemlerde sorun teşkil etse de Anroid tarafına göre, bunu yok denecek kadar az şekilde enerji tüketimi yaparak sunabilmesi. Şimdi bu kadar uzun bir yazıdan sonra bir arkadaş çıkıpta : "Zaten Apple ekranını Samsung üretiyor." diyebilir. Haklıdır da öyle oluyor yıllardır. Zaten Dünya markası olan Mercedes markasında da birçok kullanıcının beğenmediği Renault markasının içten yanmalı motorları kullanılıyor yıllardır. Bizler tüketiciyiz firma çalışanı veya reklam ajansları değiliz, önemli olan sadece teknolojiye sahip olmak değil benim gibi tüketici birisine teknolojinin nasıl sunulduğu.

Bazı konulara açıklık getirmek istedim kendi görüşlerimle. Belki bir çok kullanıcı katılmayacaktır, ama ifade özgürlüğü neticesinde farklı şekilde lanse edilen bazı "bana göre" saçmalıkları dile getirmek istedim. Teknik bakımdan bir çok inceleme mevcuttur hız, şarj, depolama vs vs. Bu konuların aksine değinilmeyen bazı şeyleri dile getirdim. Sözün özü iPhone 14 Pro öneriyorum. Herkese iyi Sosyaller.

Son düzenleme:
Her segmente göre farklı SoC yapılıyor. Nasıl bilgisayarlarda i9 13900K var diye i3 çıkarmamazlık yapmıyorlar bu da aynı şekilde. O fiyat bandında bunu veriyorlar alanı var ki yapılıyor. Apple ile karşılaştırmak istiyorsan amiral gemisi bir modelle karşılaştırman gerekiyor çünkü Apple sadece amiral gemisi telefon yapıyor.

Sorunu hala anlamamışsın anladığım kadarıyla, bahsettiğiniz olayı ben de biliyorum. Sorun 10 yıl önceki bir cihazın 10 yıl sonraki ortalama bir cihazdan hızlı olması. Bahsettiğimiz şey GTX 780 Ti ekran kartının RTX 4050'den daha iyi olması demek gibi bir şey.

Hocam 14 Pro'nun rakibi zaten S23 Ultra o yüzden ben 14 Pro tavsiye ederim. 14 Pro'yu yurt dışından aldığınızda açtırmadan mı kullanacaksınız orasını anlamadım örneğin ben 2-3 hafta önce aldım kendisi açtırmadan 31 bine geldi. Sizinki de aşağı yukarı bu civara gelse açtırma ile beraber 51 bin yapıyor bugün kabaca. Eğer bütçeniz zorlanacaksa TR'den S23 Plus da alabilirsiniz. S23 Plus'ı yurt dışından almak da çok mantıklı ona eski bir Samsung telefonun da IMEI'sini kopyalarsanız kayda gerek de kalmadan kullanırsınız ille iPhone şart değilse.
14 Pro'yu açtırmadan kullanacağım fakat s23 işine imei kopyalamaya falan girmem zaten Türkiye de daha ucuz

İster çok telefon değiştiren birisi olun yani hemen hemen her sene en iyi güncel olan amiral gemisi olarak tabir edilen cihazları alan birisi ya da yıllarca telefon değiştirmeyip son nefesine kadar kullanan birisi olun, iPhone her zaman (kırık, değişen vs olmadan) ikinci elde kazandırıyor veya en azından değerini koruyor. Bu kadar yüksek meblağlar verdikten sonra ikinci el piyasasını da düşünmek gerekiyor( en azından kendi adıma belirteyim).Yurtdışı aldıktan sonra pasaport kaydı sonrası 3 yıl sonra cihaz yurtiçi her sim kartına uygun hale gelecek yani yurtiçi cihazına dönecek bir nevi. Garanti konusunda ise teknoloji şans işi her zaman. Ondan dolayı kesinlikle birşey olmaz diyemem ama iPhone cihazlarında bu talihsizlik oranı daha düşük. Eğer ki ortalama bir kullanıcıysanız, telefon üzerinden yazılım vs. uğraşmıyorsanız iPhone öneririm.

Özgürlük konusunda diğer forum üyelerinin neler kastettiğini anlamıyorum. Sadece olay sizin için Bluetooth üzerinden dosya veya fotoğraf aktarımı(bu konuda da Telegramda her zaman var olan ve en çok kullanılan iletişim aracı Whatsapp üzerinden de yüksek kalitede fotoğraf göndermesi artık mevcut.) sırasında diğer cihazlara gönderilemediğinden dolayı diyorsanız ve yukarıda belirttiğim gibi tekrardan değinerek söyleyim yazılım işlemleriyle uğraşıyorsanız evet Android mantıklı. Keza çoğu Android kullanıcıları örneğin; "YouTube Premiuma para mı verilir bedava APK var iken!" diyipte daha sonrasında güvenlikle alakalı sıkıntı yaşayıp gelen pişmanlık hissi birçoğunda oluyor. Öte yandan günlük olarak 100x optik zoom yapıp gezegenler arası fotoğraflar çekiyorsanız (!) bir çok Android cihazlar sizin için birebir. Ama şu gerçekte var ki, özelleştirme konusunda Android sistemler daha görsel olarak tema vs. çeşitliliği sunabiliyor ki akıllı saatlerinden bile anlaşılır şekildeler fakat iOS 16 ile biraz da olsa çeşitli değişiklikler yapılması mevcut hale geldi.

Apple markasınında sorun teşkil eden, bir çok konuda teknolojiyi geç sunması. Örnek olarak yeni çıkan iPhone 14 Pro cihazlarla birlikte ilk defa Always on Display özelliğini geç sundu. Öte yandan bu özelliği Android sisteme sahip markalar yıllardır sunabiliyordu. Ama ince nüans burda şudur ki; Apple'ın sunduğu AoD özelliği diğer Android cihazların hiçbirinde olmayan direkt olarak Duvar kağıdını birebir açık olacak şekilde ekran kilitlendiğinde gözüktürebilecek cinste olması. Bunu yaparken de şarj konusu Apple sistemlerde sorun teşkil etse de Anroid tarafına göre, bunu yok denecek kadar az şekilde enerji tüketimi yaparak sunabilmesi. Şimdi bu kadar uzun bir yazıdan sonra bir arkadaş çıkıpta : "Zaten Apple ekranını Samsung üretiyor." diyebilir. Haklıdır da öyle oluyor yıllardır. Zaten Dünya markası olan Mercedes markasında da birçok kullanıcının beğenmediği Renault markasının içten yanmalı motorları kullanılıyor yıllardır. Bizler tüketiciyiz firma çalışanı veya reklam ajansları değiliz, önemli olan sadece teknolojiye sahip olmak değil benim gibi tüketici birisine teknolojinin nasıl sunulduğu.

Bazı konulara açıklık getirmek istedim kendi görüşlerimle. Belki bir çok kullanıcı katılmayacaktır, ama ifade özgürlüğü neticesinde farklı şekilde lanse edilen bazı "bana göre" saçmalıkları dile getirmek istedim. Teknik bakımdan bir çok inceleme mevcuttur hız, şarj, depolama vs vs. Bu konuların aksine değinilmeyen bazı şeyleri dile getirdim. Sözün özü iPhone 14 Pro öneriyorum. Herkese iyi Sosyaller.
Kamera ve pil tarafında Samsung daha iyi. Fakat ekran(ghost screen mevzusu) , işlemci, ios, sosyal statüsü bakımından 14 pro daha iyi o yüzden arada kaldim. İphone alırsam 14 pro max almazsam pişman olacağım gibi geliyor, 14 pronun pili 6 saat gidiyormuş ve benim telefonum bile 3 saat gidiyo artık bıktım bu durumdan 1 günü rahat çıkarmasını istediğim için batarya büyük olması lazım. Sence?

Son düzenleme:
Sorunu hala anlamamışsın anladığım kadarıyla, bahsettiğiniz olayı ben de biliyorum. Sorun 10 yıl önceki bir cihazın 10 yıl sonraki ortalama bir cihazdan hızlı olması. Bahsettiğimiz şey GTX 780 Ti ekran kartının RTX 4050'den daha iyi olması demek gibi bir şey.
780ti dediğin kart 1650'ye kadar daha iyiydi zaten arada 6 sene olmasına rağmen.

14 Pro'yu açtırmadan kullanacağım fakat s23 işine imei kopyalamaya falan girmem zaten Türkiye de daha ucuz

Kamera ve pil tarafında Samsung daha iyi. Fakat ekran(ghost screen mevzusu) , işlemci, ios, sosyal statüsü bakımından 14 pro daha iyi o yüzden arada kaldim. İphone alırsam 14 pro max almazsam pişman olacağım gibi geliyor, 14 pronun pili 6 saat gidiyormuş ve benim telefonum bile 3 saat gidiyo artık bıktım bu durumdan 1 günü rahat çıkarmasını istediğim için batarya büyük olması lazım. Sence?
Yaklaşık 6 aydır kullandığım iPhone 14 Pro cihazımda günlük olarak hemen hemen her kullanıcının yaptığı şeyleri yapıyorum. Instagram, Technopat ve diğer forumlarda araştırmalar, haber siteleri ve nadirde olsa kamera çekimlerini kullanıyorum profesyonel olmayacak şekilde. Bu cihazdan önce iPhone 12 kullanıcısıydım ve iPhone 14 Pro tanıtılırken mevcut işlemcinin ne kadar az enerji tükettiklerinden bahsediyorlardı bende inanmıyordum bu kadar değildir diyordum. Harbiden de öyleymiş. Ortlama bir rutinimden bahsedersem; Sabah şarjtan çıkarttığım gibi cihazı akşam 11-12 gibi eve geldiğimde bile şarjım %30 düzeylerinde evde oluyorum gün içerisinde hiç şarja takmadan. Pil sağlık konusunda da ilerleme kaydetmişler. Aşağıya görsellerini bıraktım hem cihazın garanti süresinden kaç aylık olduğunu hemde buna bağlı olarak pil sağlığının halen %100 olduğunu gösteren ekran görüntülerini. Bu cihazı alırken iPhone 14 Pro Max ile bende arasında kaldım ama Max olan cihazın büyüklüğü kot cebine koyulduğunda iri olduğundan beni rahatsız etmişti. Ondan dolayı normal sürümünü tercih ettim. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız çünkü büyük cihazları taşıması bir nebze de olsa zor oluyor. Açıkçası ben memnunum ve iPhone 14 Pro cihazının şarj süresinin ortalama bir kullanıcıya yeteceğini düşünüyorum. Aksine yoğun şekilde kamera çekimleri, ofis programları vs. kullanıyorsanız ve büyük ekran seviyorsanız 14 Pro Max sizin için daha etkili olur.

Dosya Ekleri

• IMG_6674.jpeg
    IMG_6674.jpeg
    89,8 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_6675.png
    IMG_6675.png
    129,2 KB · Görüntüleme: 20
Yaklaşık 6 aydır kullandığım iPhone 14 Pro cihazımda günlük olarak hemen hemen her kullanıcının yaptığı şeyleri yapıyorum. Instagram, Technopat ve diğer forumlarda araştırmalar, haber siteleri ve nadirde olsa kamera çekimlerini kullanıyorum profesyonel olmayacak şekilde. Bu cihazdan önce iPhone 12 kullanıcısıydım ve iPhone 14 Pro tanıtılırken mevcut işlemcinin ne kadar az enerji tükettiklerinden bahsediyorlardı bende inanmıyordum bu kadar değildir diyordum. Harbiden de öyleymiş. Ortlama bir rutinimden bahsedersem; sabah şarjtan çıkarttığım gibi cihazı akşam 11-12 gibi eve geldiğimde bile şarjım %30 düzeylerinde evde oluyorum gün içerisinde hiç şarja takmadan. Pil sağlık konusunda da ilerleme kaydetmişler. Aşağıya görsellerini bıraktım hem cihazın garanti süresinden kaç aylık olduğunu hem de buna bağlı olarak pil sağlığının halen %100 olduğunu gösteren ekran görüntülerini. Bu cihazı alırken iPhone 14 Pro Max ile bende arasında kaldım. Ama Max olan cihazın büyüklüğü kot cebine koyulduğunda iri olduğundan beni rahatsız etmişti. Ondan dolayı normal sürümünü tercih ettim. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız çünkü büyük cihazları taşıması bir nebze de olsa zor oluyor. Açıkçası ben memnunum ve iPhone 14 Pro cihazının şarj süresinin ortalama bir kullanıcıya yeteceğini düşünüyorum. Aksine yoğun şekilde kamera çekimleri, ofis programları vs. kullanıyorsanız ve büyük ekran seviyorsanız 14 Pro Max sizin için daha etkili olur.

Bende 14 Pro kullanıyorum. Batarya olayından bende memnunum. Benim şikayetçi olduğum noktalar iOS 16 ile Pro Motion'dı. iOS 16 son sürümle bayağı toparladı ama Pro Motion hala sıkıntılı.

Geri
Yukarı