iPhone 14 vs S23 Plus

Düz 0 14 alacağına ikinci el 13 Pro almak bence daha mantıklı. Hem 120Hz akıcılığı hem de kamerada Pro RAW gibi ciddi bir avantajın olacak.

Artık aklımda hocam bir de 256 GB bulsam tadından yenmez gerçekten.

Ben olsam S23+ alırdım. En büyük sebep: Kısıtlı sistemdense daha özgür ve sorumluğu bana kalan bir sistem tercih ederim. Onun dışında S23+ modelinin genel anlamda da İPhone 14'ten daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. İşlemci, ısınma ve batarya sorunları da 8 Gen 2 ile çözüldüğü için ben S23+'a güveniyorum. Tasarım konusunda da bana daha çok hitap ediyor.
Ve şunu ekleyeyim: Belli bir kitle sanki kusursuzmuş veya rakipleri kusur doluymuş, yanında rakiplerinin hiçbir avantajı yokmuş ama kendinin rakiplerine göre avantajı çokmuş gibi İPhone öneriyor ama Apple böyla abartıldığı gibi üstün değil. Genellikle her markanın birbirine göre avantajları var. Yani o sallamasyon abartılara ve bazı fanatiklere inanmayın(iki tarafın fanatikleri için de geçerli). Özellikle son birkaç yıl içinde Samsung, Pixel ve OnePlus başta olmak üzere Android tarafı daha da geliştiğini de ekleyeyim.
Sonuç olarak benim kendi tercihim de olacağı için önerim: S23+
Tabi bazıları 13 Pro önermiş. Tercihinize, kendi kullanımınıza göre ona da bakabilirsiniz, bence de 14'ten mantıklı.

256 GB bulursan harika olur. 13 Pro alıp fotoğraf çekeceksen 12MP RAW çek. Kendi kamerası deepfusıondan dolayı fotoğraflarda sinir bozucu bir oynama yapıyor. Bu oynama RAW çekimde olmuyor.

Evet hocam o konuda babamın cihazında (13 Pro max) deneyimlerim var. Ek iki sorum daha olacak, 14 Pro yurtiçiyi ikinci elde tahmini ne kadara bulurum? Bütçeyi arttırmamam durumunda S23 13'e göre alışma sorunları vs. vs. Den sonra çok çok mantıklı olur mu? Yani, IOS'tan Android'e geçince iyi ki özelliklerine bakarak Android almışım der miyim sizce?

Evet hocam o konuda babamın cihazında (13 Pro max) deneyimlerim var. Ek iki sorum daha olacak, 14 Pro yurtiçiyi ikinci elde tahmini ne kadara bulurum? Bütçeyi arttırmamam durumunda S23 13'e göre alışma sorunları vs. vs. Den sonra çok çok mantıklı olur mu? Yani, IOS'tan Android'e geçince iyi ki özelliklerine bakarak Android almışım der miyim sizce?

14 Pro geçen bir satıcıya ikinci el sorduğumda fiyatına 36k TL dedi. 36k TL'ye çıkarım diyorsan ikinci el 14 Pro da alabilirsin. Android olayına gelince S23 kaliteli bir cihaz ama daha önce Android kullanmadıysan sıkıntı yaşayabilirsin. Daha önce Android deneyimin varsa alışırsın. Android tarafı video tarafında Apple kadar çok iyi değil. Sosyal medyaya video atacaksan S23 üzebilir. RAW çekmeyi seviyorsan IPhone'u arayabilirsin. Bunların dışında ekran kalitesi, 8 gen 2 gibi güçlü işlemci, fotoğraf tarafında çok başarılı olması senin bekleyen ciddi avantajlar. Şahsi fikrim 14 Pro alabiliyorsan S23 alma ama 14 ve altında bir iPhone almayı planlıyorsan S23 almanı tavsiye ederim.

14 Pro geçen bir satıcıya ikinci el sorduğumda fiyatına 36k TL dedi. 36k TL'ye çıkarım diyorsan ikinci el 14 Pro da alabilirsin. Android olayına gelince S23 kaliteli bir cihaz ama daha önce Android kullanmadıysan sıkıntı yaşayabilirsin. Daha önce Android deneyimin varsa alışırsın. Android tarafı video tarafında Apple kadar çok iyi değil. Sosyal medyaya video atacaksan S23 üzebilir. RAW çekmeyi seviyorsan IPhone'u arayabilirsin. Bunların dışında ekran kalitesi, 8 gen 2 gibi güçlü işlemci, fotoğraf tarafında çok başarılı olması senin bekleyen ciddi avantajlar. Şahsi fikrim 14 Pro alabiliyorsan S23 alma ama 14 ve altında bir iPhone almayı planlıyorsan S23 almanı tavsiye ederim.

Yani elime hiç Android geçmedi değil, ama biraz yorucu geliyor ve alınca da gelecek muhtemelen. Keşke bütçem olsa da 14 Pro alabilsem o zaman ikinci el bütçe artmazsa muhtemelen S23 arttırırsam 13 Pro daha da arttırırsam 14 Pro, teşekkürler.Şu deprem olaylarını biraz daha atlatalım hallederim artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı