IQ doğuştan mı gelir?

00PARZIVAL00

Picopat
Daha fazla  
IQ nedir? IQ doğuştan gelen bir şey midir? IQ doğuştan olduğunu varsayarsak, beyni herkesin doğuştan sahip olduğu kendi bilgisayarı olarak düşünelim, yüksek IQ bilgisayarımızı daha mı hızlı çalıştırır?(Hızlı hesap, beynimizin içinde ki anıları çok hızlı bir biçimde deneme yanılma yöntemi ile bir güzel kesip biçip sonucu bulma gibi.) Eğer IQ doğuştan ise, bu diğerlerine göre çok daha yavaş öğrenen birine, diğerine kıyas ile şansız doğmuş mu denir? İkisi eşit midir?

İslam kısmından bakar isek ikisi eşit değil ise hepimiz nasıl eşit yaratılmış olabiliriz? Burada kastedilen şey eşit doğumaktan çok, doğduktan sonra yapabileceklerimizi mi kastediyor? Yani doğuştan biri diğerine kıyasla daha zeki olabilir belli bir konuda, fakat çalışma ile geride olan kişi bunu zeki olan kişi gibi öğrenebilir tarzı bir şey mi kastediliyor bu sözde?

Yoksa/Ek-olarak IQ ortama(Aile, çevre) göre mi değişen bir şeydir? Yine bu durum şans işi mi olur? Ders çalışırken bunu bi'sorguladım :D

Son düzenleme:
Yaş aldıkça beslenme, eğitim, çevre gibi faktörler de IQ sonucunu etkiliyor.

En basitinden bizim milleti örnek verelim;.
"Türk genci ve toplumu fakirlik ile aç bırakılıp, sokak köpeği, istilacı, hapis, işsizlik ve çeşitli zorbalıklarla biyolojik ve sosyolojik bir ırkçılığa uğruyor."

Sorduğunuz soruları dillendirdiğim zaman (Kendi cümlelerim ile) Ateist veya deist olarak adlandırılıyorum.
Arabın arptan üstünlüğü yoktur.(Hızlı öğrenme yetisi hiçbir yerde geçmiyor ama)
Kalubelada bunu bizim kabul ettiğimiz söyleniyor ama hafızamızın da silindiği de belirtiliyor.

Son düzenleme:
IQ nedir? IQ doğuştan gelen bir şey midir? IQ doğuştan olduğunu varsayarsak, beyni herkesin doğuştan sahip olduğu kendi bilgisayarı olarak düşünelim, yüksek IQ bilgisayarımızı daha mı hızlı çalıştırır?(Hızlı hesap, beynimizin içinde ki anıları çok hızlı bir biçimde deneme yanılma yöntemi ile bir güzel kesip biçip sonucu bulma gibi.) Eğer IQ doğuştan ise, bu diğerlerine göre çok daha yavaş öğrenen birine, diğerine kıyas ile şansız doğmuş mu denir? İkisi eşit midir? İkisi eşit değil ise hepimiz nasıl eşit yaratılmış olabiliriz? Burada kastedilen şey eşit doğumaktan çok, doğduktan sonra yapabileceklerimizi mi kastediyor? Yani doğuştan biri diğerine kıyasla daha zeki olabilir belli bir konuda, fakat çalışma ile geride olan kişi bunu zeki olan kişi gibi öğrenebilir tarzı bir şey mi kastediliyor bu sözde? Yoksa IQ ortama(Aile, çevre) göre mi değişen bir şeydir? Yine bu durum şans işi mi olur? Ders çalışırken bunu bi'sorguladım :D
IQ doğuştan gelen yeteneklerinin sentezli kullanılabilmesidir diyelim.

Kendimden örnek; dedem zeki birisiydi köyde, inşaat/terzilik/demircilik... çift el yazar çizerdi, babam ve kardeşleri ancak 2 boyutlu çizebiliyorlar fakat el becerileri çok gelişkin. Abimin el çizimi benden çok daha ileri seviyede, bense 3 boyutlu çizim ve üretim sistemleri konusunda gelişkinim, ikimizin de el becerilerinin hatrı sayılır durumu var. Anne tarafında ise dayılarım ve rahmetli büyük dayım (ananemin kardeşi) çift el yazarlar. Ben üzerine çok düşmediğim için çift el çok yazamıyorum halen.

Toplamda el becerisi isteyen, fiziki işler konusunda gayet başarılı bir kuzen setimiz var, ister mekanik işler olsun ister ince işler, genetik yabana atılabilecek bir şey değil.

Bir kuzenimin oğlu, otizmi sebebi ve sayesinde 4 yaşında inanılmaz 3b çizimler yapabilir haldeydi şimdi Ankarada bilindik bir üniversitede makine mühendisliği okuyor kerata.

Bir diğer kuzenimin kızı da Ankarada bilindik bir üniversitede benim mesleğime yöneldi, yapma dedim dinletemedim biz daha endüstrileşemedik. Diğeri kadar çizim yapmasa da estetik algısı çok başarılı.

Kızım, ebeveynlerinden dolayı renkler ve çizimler içine doğdu, çizim yeteneği çok ilginç, sanatsal açıdan şimdilik, lakin kendini ifade etme yeteneği ve insanları anlama yeteneğiyle beni şaşırtıyor.

Bütün sülalemin çizim yanında müzik, nota, ritm algısı çok yüksek, çocuklarımızı (piyano, bateri, gitar) bunlarla destekliyoruz.

Iq'nun büyük çoğunluğu anneden gelir, X geninden, 2X geni kaliteliyse, 1X1Y geni kaliteliyse ve doğru şekilde desteklenebilirse güzel şeyler ortaya çıkar.

TLDR:
Genetik üstünlükler gerçektir, üzerine düşerseniz fayda sağlarlar

Dogustan gelir. Ne oldugunu tanimlayabilen yok.
Adaptasyon ve problem cozme yetenegi seklinde cok basite indirgenebilir.

Esit yaratilmak bebek masali. Farkliliklara bakip uzulmesin toplumlar diye uydurulmus kontrol zirvasi, ilahi adalet gibi.

Evrende esit 2 obje yok.

Zeki olmak evrimsel olarak her zaman odullendirilmez, en zeki insanlar en cok ureyen insanlar degiller. En zeki canli turleri arasinda nesli tukenme tehlikesi yasayanlar var.

IQ nedir? IQ doğuştan gelen bir şey midir? IQ doğuştan olduğunu varsayarsak, beyni herkesin doğuştan sahip olduğu kendi bilgisayarı olarak düşünelim, yüksek IQ bilgisayarımızı daha mı hızlı çalıştırır?(hızlı hesap, beynimizin içinde ki anıları çok hızlı bir biçimde deneme yanılma yöntemi ile bir güzel kesip biçip sonucu bulma gibi.) Eğer IQ doğuştan ise, bu diğerlerine göre çok daha yavaş öğrenen birine, diğerine kıyas ile şansız doğmuş mu denir? İkisi eşit midir?

İslam kısmından bakar isek ikisi eşit değil ise hepimiz nasıl eşit yaratılmış olabiliriz? Burada kastedilen şey eşit doğumaktan çok, doğduktan sonra yapabileceklerimizi mi kastediyor? Yani doğuştan biri diğerine kıyasla daha zeki olabilir belli bir konuda, fakat çalışma ile geride olan kişi bunu zeki olan kişi gibi öğrenebilir tarzı bir şey mi kastediliyor bu sözde?

Yoksa/Ek-olarak IQ ortama(aile, çevre) göre mi değişen bir şeydir? Yine bu durum şans işi mi olur? Ders çalışırken bunu bi'sorguladım :D

Hayır IQ ortalamasını etkileyen birçok faktör mevcut deliler mesela zeki olabilir hocam.

IQ'nun uzun açılımı Intelligence quotientdir ve içinde matematik becerisi,dil yeteneği,hafıza,mantık yeteneği,analitik düşünce kabiliyeti,bilgi işleme süresi ve hızı gibi şeyleri ölçer.IQ doğuştan gelir ama çevresel faktörler de çok etkilidir.Bana sorarsınız IQ testleri saçma.Çünkü herkeste aynı kabiliyetleri ölçüyorsunuz. Birisi matematikte iyi değildir ama sosyal ilişkilerde çok iyi atıyorum ama matematik de iyi olmadığı için IQ testi düşük çıkıyor.

IQ, evet doğuştan gelir fakat yaşam içinde ne yaptıklarınız IQ için önemlidir. Yani düşüp veya artması size bağlıdır.

Şimdi düşününce yanlış demişim gibi yazmak istediğim şeyi, doğrusu yüksek IQ doğuştan mı gelir? Daha doğru olur.

IQ nedir? IQ doğuştan gelen bir şey midir? IQ doğuştan olduğunu varsayarsak, beyni herkesin doğuştan sahip olduğu kendi bilgisayarı olarak düşünelim, yüksek IQ bilgisayarımızı daha mı hızlı çalıştırır?(Hızlı hesap, beynimizin içinde ki anıları çok hızlı bir biçimde deneme yanılma yöntemi ile bir güzel kesip biçip sonucu bulma gibi.) Eğer IQ doğuştan ise, bu diğerlerine göre çok daha yavaş öğrenen birine, diğerine kıyas ile şansız doğmuş mu denir? İkisi eşit midir?

Yoksa/Ek-olarak IQ ortama(Aile, çevre) göre mi değişen bir şeydir? Yine bu durum şans işi mi olur? Ders çalışırken bunu bi'sorguladım :D
IQ %75 anlamda genetik, geriye kalan %25 çevresel faktörler etkilidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı