IQ doğuştan mı gelir?

Safsatadan ibaret. Sadece "okulda tahtaya şunları bunları yazdım ve sen de bütün hepsini ne kadar anladın"ın ölçütü.

Bir şeyi ne kadar kafanda kopya edebildiğin çevresel etmenlere bağlı değildir.

IQ nedir? IQ doğuştan gelen bir şey midir? IQ doğuştan olduğunu varsayarsak, beyni herkesin doğuştan sahip olduğu kendi bilgisayarı olarak düşünelim, yüksek IQ bilgisayarımızı daha mı hızlı çalıştırır?(Hızlı hesap, beynimizin içinde ki anıları çok hızlı bir biçimde deneme yanılma yöntemi ile bir güzel kesip biçip sonucu bulma gibi.) Eğer IQ doğuştan ise, bu diğerlerine göre çok daha yavaş öğrenen birine, diğerine kıyas ile şansız doğmuş mu denir? İkisi eşit midir?

İslam kısmından bakar isek ikisi eşit değil ise hepimiz nasıl eşit yaratılmış olabiliriz? Burada kastedilen şey eşit doğumaktan çok, doğduktan sonra yapabileceklerimizi mi kastediyor? Yani doğuştan biri diğerine kıyasla daha zeki olabilir belli bir konuda, fakat çalışma ile geride olan kişi bunu zeki olan kişi gibi öğrenebilir tarzı bir şey mi kastediliyor bu sözde?

Yoksa/Ek-olarak IQ ortama(Aile, çevre) göre mi değişen bir şeydir? Yine bu durum şans işi mi olur? Ders çalışırken bunu bi'sorguladım :D

IQ doğuştan gelir, çevre etkisiyle de yükselebilir diye düşünüyorum. Bu durumda bazı kişilerin bazılarına göre daha şanslı doğduğu söylenebilir.

İslama gelince, bahsedilen eşitlik hak, hukuk anlamındadır. Herkes aynı özelliklerde doğmuş olsaydı imtihan olmazdı. Misal zengin ailede doğan bir kişiyle fakir ailede doğan birisi ikiside islamda eşit haklara sahiptir. Biri zengin biri fakir olsada bu durum değişmez.

Büyük oranda doğuştan geliyor ancak eğitim ve beslenmenin de yabana atılmayacak kadar etkisi var. Yaşanan bazı kaza ve hastalıklar da IQ düşüşüne sebep olabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı