Işık sızmasının az olması için VA panel mi alınmalı yoksa IPS panel mi?

IPS panel monitörlerin hepsinde var ama rahatsız edebilecek bir etken değil siz zaten oyun oynarken vb. şeyler yaparken kenarlara odaklanmıyorsunuz. Eğer IPS ile hemen hemen aynı ışık sızmasına sahip olan VA panel monitör alırsanız yanında ghosting hediye.

IPS panel monitörlerin hepsinde var ama rahatsız edebilecek bir etken değil siz zaten oyun oynarken vb. şeyler yaparken kenarlara odaklanmıyorsunuz. Eğer IPS ile hemen hemen aynı ışık sızmasına sahip olan VA panel monitör alırsanız yanında ghosting hediye.

Genelde karanlık ortamda oyun oynuyorum ve karanlık ortamda IPS panelin IPS glowu ve ışık sızmasından korkuyorum sizce sıkıntı olur mu?

Va panelde ışık sızması yok, film vs izleyeceksen Va panel alabilirsin.

Ancak Ghosting den dolayı IPS almanı tavsiye ederim. (Va kullanıyorum).

Genelde karanlık ortamda oyun oynuyorum ve karanlık ortamda IPS panelin IPS glowu ve ışık sızmasından korkuyorum sizce sıkıntı olur mu?
Hiç kullandınız mı IPS? çünkü öyle bir şey pek yok aslında. Bende IPS kullanıyorum fakat rahatsızlık verecek bir glow göremedim. + Gece hep kullanıyorum.

Işık sızması beni rahatsiz ediyor, sizce daha az ışık sızması için VA panelmi alınmalı IPS panel mi?
Bunun için internette videolar var aslında. 3 adet monitör var mesela 2 tanesi ips 1 tanesi VA panel.

Ekran görüntüsü 2023-07-12 001515.png

Hangisinin VA olduğunu bence sırıtıyor. En soldaki VA ortadaki ips en sağdaki ise daha ucuz bir ips panel. Tabii sadece ışık sızması değil fark kontrast oranlarından da oluyor olabilir. Görseli büyütmenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı