İslam evrim ile ne boyutta çelişir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şu an burada İslam'ı savunan arkadaşlar olaya tamamen duygusal olarak yaklaştıkları için resmen kör cahil gibi davranıyorlar. İlk başta mantıksal yaklaşıp İslam'ın doğru olup olmadığını anlayıp ondan sonra yeri boşalan tanrınızı felsefe ile ilgilenerek doldurun.

İlk sayfada ne gördüysem onları linkidir.

Daha atayım da bunlar bilgi değil ki. Hepsi böyle.

Ayrıca Homosaphiens'ten insan evrimi bir düşünce, hayali ürün (bazılar çizilen resme iman ediyor çünkü) veya kendilerince araştırma bilgilerinden elde ettikleri bir teoridir. Kanıtlanmış bir şey değil. Deneysel olarak ta kanıtlanmadı. Teori bile sayılmaması gerekir.

Şu fosillerinin çoğu hakkında bilgi bile yok yani ve bir çoğu herhangi bir uzuv.
İnanılmaz. Attığın makalelere baksana bir Allah aşkına. Anlamadım ki okumadın mı? Eski olmalarına rağmen(keşke daha güncel makaleleri okusan hani 20-30 senede bilim üzerine bir şeyler koymuş falan olabilir), şöyle içeriklerine göz attım ama evrimi "çürüten" bir tanesine denk gelmedim :D ahahhaaa

Scholar kullanmayı biliyor musun bu arada? Neyse abim aynen sen evrim yok demeye devam et. Sana daha ne söyleyebilirim inan bilmiyorum.

İnanılmaz. Attığın makalelere baksana bir Allah aşkına. Anlamadım ki okumadın mı? Eski olmalarına rağmen(keşke daha güncel makaleleri okusan hani 20-30 senede bilim üzerine bir şeyler koymuş falan olabilir), şöyle içeriklerine göz attım ama evrimi "çürüten" bir tanesine denk gelmedim.
Tamam at bana. Senden okuyayım. Çünkü ben ulaşamadığım adreslere girdim hep.
Evrim yok demiyorum. Homosaphines'ten insan evrimine dair bir kanıt yok dedim. Düşünce, araştırma bilgileri teoriden öte değil. Deneysel olarak bir kanıtı da yok bunun dedim.

Gözün evrimi ile ilgili de durum bu. Lab'da deneysel olarak kanıtlanmış diyor Wiki'de.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayir, bir suru adimi atliyorsun.

Evrim mekanizmasini yaratan guc ile evreni yaratan guc ayni guc mu bilmiyorsun mesela.
Evrimi yaratan gucun ayni zamanda tum peygamberlerini Orta Dogu'ya gonderen guc olup olmadigini bilmiyorsun.

Bu konu genel olarak ilahiyatcilarin problemi acikcasi.

Bir ilahiyatcinin Islam ile evrim teorisinin ne olcude celistigini ifade edebilmesi icin hem Islam'i hem de evrim teorisini iyi bilmesi gerekiyor ki bu da zaten populasyonun %99'unu eliyor. Ben lise biyolojisine dahi hakim ilahiyatci sayisinin bir elin parmaklarini gectigini sanmiyorum.

Cahile tavir koymak zaman kaybi.
Cahilsin, bilmiyorsun, git ogren dedikten sonra ignore edeceksin.
Cehalete tavir koymak da egitmekten geciyor.
Zaten egitim seviyesi arttikca skeptik dusunebilme ve radikal dini inanis azaliyor.
Her gordugune inanan, her duydugunu gercek sanan cahili egitmedikce bugun dinle kandirirsin, yarin milliyetcilikle, oteki gun astroloji ile.
Cahil sensin ilk başta.Ben en başından beri terbiyeli davranıyorum dün tartıştığım arkadaşlar da öyle. ilk başta okumayı öğren(inanan insan için böyle) ne demek hocam.Sen parantez içleri dışından okunmuyor diye hiç okumuyormusun.Zaten dediklerime iman etmiyen biri müslüman olamaz.Müslüman olamayanlar içinde altda açıklamayı yaptım.Sen okumadan millete sallama önce sen çok mu akıllısın.Ben senin bildiğin gibi sadece ibadetleri öğrenip islam felsefesi veya normal felseme hakkında bilgi sayibi olmayan hiç okumamış biri değilim.

Bırakın artık şu işleri yetmedi mi din konuları? Yok Kuran'ın şu ayeti saçmaymış, yok şuymuş buymuş. İnanmayan inanmasın, inanana da saygı duyun. Son yıllarda insanlarda ''dinlere saygı'' kalmadı. Ateist müslümana, müslüman ateiste düşman. İslam hoşgörü dinidir diyoruz, ama bizim ''yeni nesil'' müslümanlar, kendi dininden olmayan herkese mantıksız deliller sunup, adam inanmayınca da ona sövüyor, müslüman olmayan adam da gelip İslam'a saldırıyor, İslam düşmanlığı yapıyor. Nerede kaldı o eski alim müslümanlar? Daha kendi dinimizi bilmeden adama öğretmeye çalışıyoruz, böyle olmaz ki bu. Sonra herkes birbirine düşman oluyor. Yani bıktırdı artık. Şu din konuları yasaklansın Technopat'ta.

Evrim yok demiyorum. Lütfen malum organlarınızdan bir şey uydurmayın. Homosaphines'ten insan evrimine dair kanıt yok dedim.

En basit örnek Çin'de bulunan ejderha adam lakablı kafa tasının günümüzde ki insan kafatasından çok farklı olmasıdır. Homo sapiens, neandertaller, homo habilis gibi türler hepsi aynıdır tamamiyle aynı türdür fakat bu iskeletler birbirinden 10 bin yıl gibi bir zaman farklılıklarında bulunduları için türleştirilmiştir.

Evrim yok demiyorum. Lütfen malum organlarınızdan bir şey uydurmayın. Homosaphines'ten insan evrimine dair bir kanıt yok dedim. Düşünce, araştırma bilgileri teoriden öte değil. Deneysel olarak bir kanıtı da yok bunun dedim.

Gözün evrimi ile ilgili de durum bu. Lab'da deneysel olarak kanıtlanmış diyor Wiki'de.
Ahahaha vallahi bazen benim Türkçe yetmiyor. İş hakaret boyutuna da geldi ya ben ne desem bilmiyorum artık. :D Neyse scholar nasıl kullanılır anlatayım, "x(sayı) sürümün hepsi" diye makalenin altında bir seçenek var. Oradan makalelere ulaşabilirsiniz. Solda ise tarih seçme yeri var. Lütfen oradan yeni gıcır gıcır makalelere bakın. Ha illa yok diyorsanız ana makaleye atıfta bulunan diğer makaleleri yine makalenin altından seçmeniz mümkün. Okuması 10 dakika bile sürmeyecek makale başlıklarından çıkarım yapmayın lütfen.

Göz evrimini böyle öğrenebilirsiniz, wikipedia ne alaka :D

Son düzenleme:
En basit örnek Çin'de bulunan ejderha adam lakablı kafa tasının günümüzde ki insan kafatasından çok farklı olmasıdır. Homo sapiens, neandertaller, homo habilis gibi türler hepsi aynıdır tamamiyle aynı türdür fakat bu iskeletler birbirinden 10 bin yıl gibi bir zaman farklılıklarında bulunduları için türleştirilmiştir.
Dostum niye direkt bunu evrime bağlıyorsunuz ki? Dünya çapında kafatası çok büyük insanlar veya çok küçük insanlar hatta normal insanlarla alakası olmayan bir sürü insanda var.

Temsili resmine bakarsan bile günümüzde böyle görünen insanlar var yani.
1656147085071.png

Ayrıca DNA verisi de zamanla bozulmuş;

Bununla birlikte, hayatta kalan DNA, zamanla bozulma eğilimi gösterdiğinden, Orta Pleistosen fosil homininleri için çok nadirdir. Bu nedenle evrimsel ilişkiler başka kanıtlar kullanılarak belirlenmelidir. Bu genellikle fosillerin şekli - morfolojisi -, yaşları ve coğrafi konumlarıyla ilgili verilerdir.

Bununla birlikte, yazarlar tarafından kabul edildiği gibi, bu filogenetik modelin tarihlendirilmesiyle ilgili hala önemli endişe noktaları vardır. İnsan soyları arasındaki ortak atalar için öngörülen tarihler, gerçek keşfedilen fosillerin veya DNA analizinin öngördüğü tarihlerle uyuşmuyor.

Örneğin, bu çalışma, yaklaşık 400.000 yıl önce Avrasya'da Homo sapiens'in var olduğunu öne sürüyor. Ancak bu türün Afrika dışında bilinen en eski fosili, bu yaşın yarısından biraz fazla. Aynı zamanda, burada 1 milyon yıldan daha eski olduğu tahmin edilen Homo sapiens ve Neandertaller arasındaki bölünme, nükleer DNA analizinin öngörüsüne uymuyor, bu da bunun çok daha sonra gerçekleştiğini gösteriyor. Ancak hücrenin mitokondri adı verilen motorundan alınan genetik materyal ile DNA analizi yapılarak yedeklenebilir.

Bu fosile göre, yazıyı özet geçelim. Gelişmiş türler, gelişmemiş türlerden daha önce varmış :D.

Son düzenleme:
Ahahaha vallahi bazen benim Türkçe yetmiyor. İş hakaret boyutuna da geldi ya ben ne desem bilmiyorum artık. :D Neyse scholar nasıl kullanılır anlatayım, "x(sayı) sürümün hepsi" diye makalenin altında bir seçenek var. Oradan makalelere ulaşabilirsiniz. Solda ise tarih seçme yeri var. Lütfen oradan yeni gıcır gıcır makalelere bakın. Ha illa yok diyorsanız ana makaleye atıfta bulunan diğer makaleleri yine makalenin altından seçmeniz mümkün. Okuması 10 dakika bile sürmeyecek makale başlıklarından çıkarım yapmayın lütfen.

Göz evrimini böyle öğrenebilirsiniz, wikipedia ne alaka :D
Dostum göz evrimiyle ilgili güzel bir makale var. Ona ulaşamadığımı belirttim ama o makalenin içeriği de lab ortamında deneysel göz evrimmiş. Tam içeriğini anlamak lazım o yüzden.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı