İslam evrim ile ne boyutta çelişir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kor cahil olmak lazim bunu demek icin.

Neden antibiyotikleri duzenli saat araliginda bitene kadar iciyoruz, ailenizde tip okuyacak zeka seviyesinde biri varsa gidip sorabilirsin.
Karaciğerin işini düzgün yapabilmesi için. Sentez dışında alınan maddeler karaciğerin uyarısı ile kusulup atılabiliyor örnek alkol fakat antibiyotiğin hepsini aynı anda alırsanız vücudun onu atabilmesi veya "yeter kus" sinyali gönderebilmesi için bir fonkisyonu yok. Yine insanı zehirleyen veya öldürme amaçlı kullanılan zehirlerin hepsi de sentez odaklı. Bunun evrimle bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Grip mikrobu örneği verilebilir. Ayrıca bir insanın bir ilacı sürekli kullanması o ilaca karşı bağışıklık kazanmasına yol açıyor. Bazı insanlar bunu evrimle bağdaştırıyor fakat alakası yok. Maymundan gelen evrim banada saçma geliyor. Aslında evrimin çoğu saçma olan birkaç noktası var. Binlerce yıl öncesine ait insan fosillerinde de kemik yapıları vs. aynı. Büyük ihtimal vücutlarda aynıdır. İnsan vücudunun o kadar sorunu var ki sözde ilk olarak ışığı algılamaya başlayıp, sonrasında tamamen derinliği vs. de algılamaya başlayan insan gözleri kendini geliştirebilmiş. Evrim teorisine göre. En basitinden bugün hala ölüme en çok sebep olan kalp krizi hastalığında insan vücudu neden kendini geliştirmemiş. Diyebilirsiniz ki bu sebepten ölen bir insan vücudu nasıl gelişmesi gerektiğini öğrensin. Damar tıkanıklığı aniden olan bir şey değil ki. Son raddeye geldiğinde insanı öldürüyor. İnsan bedeni üşüyünce damarları darlaştırıp kan akışını hızlandırmayı, kendini ısıtmayı öğreniyor da damarının tıkandığını fark edip bunu önleyici bir sistem geliştirmeyi öğrenemiyor mu? İnsanın maymundan evrilme kısmının tek mantıklı tarafı Efe Aydal'ın kırmızı hap videosunda bahsettiği omurganın S şeklini alması vs. sadece o var.
Not: Yine bitene kadar içme olayının da evrimle bir alakası yok. Antibiyotik hücreleri, savaştıkları hücre tipini kopyalayıp aralarına sızıp "kaleyi içten fethetme" amacıyla düşman mikrobu kopyalıyor. Bitmeden bıraktığınız sürece, bazı hücrelerin kopyası tam olarak bitmiyor, üretimleri tam olarak tamamlanmıyor. Ve yavaş yavaş nasıl oluyor bilmiyorum onların tarafına geçmeye başlıyorlar. Bazı antibiyotik türlerinde işlev farklı ama yine evrimle yakından uzaktan alakası yok.
Boş vaktinizde izleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Simdi ben bu tartismayi tekrar izledim Celal Sengor'de sadece mikroskobik olcude evrimin goruldugunden bahsediyor. Mikroplarin evrimlestiginden, kendini gelistirdiginden bahsediyor. Fakat bu tam olarak bir evrim mi? Darwin'in felsefesine gore 2000 yil once tehdit arz eden yanardagi bugun tehdit arz etmiyor ve bunu doganin evrimi olarak dile getiriyorlar. Bu evrim sinifina giriyor mu? Bugunki kuslarin dinazorlar gibi ne surungen ne de memeli oldugu soyleniyor fakat hangi turun gecisi oldugundan bahsedilmiyor. Tevrat insanin spermden yaratildigini reddederken Kuran'da nasil spermden yarattik yazilabiliyor. Ikisi de Allah'in sozleri degil mi?

Son düzenleme:
Antibiyotik hücreleri, savaştıkları hücre tipini kopyalayıp aralarına sızıp "kaleyi içten fethetme" amacıyla düşman mikrobu kopyalıyor. Bitmeden bıraktığınız sürece, bazı hücrelerin kopyası tam olarak bitmiyor, üretimleri tam olarak tamamlanmıyor. Ve yavaş yavaş nasıl oluyor bilmiyorum onların tarafına geçmeye başlıyorlar. Bazı antibiyotik türlerinde işlev farklı ama yine evrimle yakından uzaktan alakası yok.

Antibiyotik hucre degil, kimsenin tarafina gecmiyor, kaleyi icten fethetmiyor. Kopyalanmiyor. Bakterilerin yasamsal faaliyetlerini durduruyor ya da replikasyonlarini inhibe ediyor. ( Ya birincil ya da gelecek nesil uzerinde etkili ) Antibiyotik orani plazmada belirli konsantrasyonun altina duserse bakteriler arasinda "sag" kalanlar oluyor ve bunlar da direnc gelistiriyor. Evrimle bire bir, cok net bir baglantisi var diger tum biyolojik canlilarin oldugu gibi.

Klinik problemlerin var bence. Once trolledigini dusundum ama %99 ciddi gorunuyorsun. Bu kadar serin serin sacmalayan birine forumda denk gelmemistim. Bilmiyorum demen yeterli bilmiyorsan. Hem onune soruyu attim hem de cevabi verdim ve biliyorum ki yine ogrenmedigin gibi sacmalamaya da devam edeceksin : )

Basarilar.

Antibiyotik hucre degil, kimsenin tarafina gecmiyor, kaleyi icten fethetmiyor. Kopyalanmiyor. Bakterilerin yasamsal faaliyetlerini durduruyor ya da replikasyonlarini inhibe ediyor. ( Ya birincil ya da gelecek nesil uzerinde etkili ) Antibiyotik orani plazmada belirli konsantrasyonun altina duserse bakteriler arasinda "sag" kalanlar oluyor ve bunlar da direnc gelistiriyor. Evrimle bire bir, cok net bir baglantisi var diger tum biyolojik canlilarin oldugu gibi.

Klinik problemlerin var bence. Once trolledigini dusundum ama %99 ciddi gorunuyorsun. Bu kadar serin serin sacmalayan birine forumda denk gelmemistim. Bilmiyorum demen yeterli bilmiyorsan. Hem onune soruyu attim hem de cevabi verdim ve biliyorum ki yine ogrenmedigin gibi sacmalamaya da devam edeceksin : )

Basarilar.
Hala direnç geliştiriyor diyor. Gelişme yok yok yok. Gelişmenin olduğu yerde evrimin adı geçmez. Değişmenin ismi evrimdir. Değişip başka bir bakteriye dönüşüyorsa bunun adı evrim olur. Anlattığı saçmalığın evrimle ne gibi bir bağı var? Replikasyon inhibe, benim anlattığım olayı gerçekleştiren işlemin adıdır. Replikasyon inhibitörü demek, X virüsüne karşı belirli düzenlemelere tabii iyi huylu virüslerin üretimi demek. Tam olarak iyi huylu olmayan versiyonları da var tabiiki. Bunların kimisi güçlendirilip inhibe ediliyor, kimisinin çalışma düzeni vs. farklı. Antibiyotiğin yaratmış olduğu hücrelere örnek istersen google'a antiparazitik hücreler, antienfeksiyon ajanlar vs. yazabilirsin. Bilmediğim şey hakkında neden yorum yapayım. Bakterilerin yaşamsal faaliyetlerini silah çekip mi durduruyormuş? Bıktım ben senin gibi beyni beş para etmez olup bilim adamı gibi konuşan insanlardan. Dediğin gibi, bilmiyorsan ısrarlama. Bilmiyorum de geç kardeşim.

İslam evrim ile çelişmez. Ateistler çeliştiğini iddia ederken topraktan yaratılmamızdan bahsedilen ayetleri gösterirler, e kardeş topraktaki elementlerin çoğu zaten insan vücudunda da var? Artı olarak, Allah'ın yaratma sürecini şaak diye bir anda oluyor zanneden var, hayır öyle değil. Kaynak tavsiyesi: 101 soruda kur'an - emre dorman 87-96, bir Müslüman evrimci olabilir mi? - Caner taslaman.

İslam evrim ile çelişmez. Ateistler çeliştiğini iddia ederken topraktan yaratılmamızdan bahsedilen ayetleri gösterirler, e kardeş topraktaki elementlerin çoğu zaten insan vücudunda da var? Artı olarak, Allah'ın yaratma sürecini şaak diye bir anda oluyor zanneden var, hayır öyle değil. Kaynak tavsiyesi: 101 soruda kur'an - emre dorman 87-96, bir Müslüman evrimci olabilir mi? - Caner taslaman.

Tum canlilari tanri spesifik olarak ayri ayri dizayn etmis ve yaratmis diyorsan evrim ile celisiyorsun.

Islam ile evrimin celismedigini iddia ediyorsan Allah'in tum canlilari dizayn etmedigini iddia etmis oluyorsun.

Caner Taslaman "evrimci" olamaz, biyolog degil. Onun evrim konusundaki dusunceleri ile benimki protokolde ayni seviyede, ikimizin de biyoloji derecesi yok.
Celal Sengor de olamaz bu arada. Benzer herb*koloji spektrumun her iki ucuna da calisir.
Alaninda uzmanlardan ogrenmek lazim. Celal'den de, Caner'den de evrim ogrenilmez. 30 liraya Dawkins kitaplari goruyorum.

45 liraya alin okuyun, TV programlarinda sacmalayanlarin alayindan iyi ogrenirsiniz.

Evrimin olup olmamasından ziyade ne boyutta olduğu önemlidir. Şuan bile evrim geçiriyoruz. Biz ilk insanlardan farklıyız. Doğal seçilim, adaptasyon diye birşey vardır. İslam evrimle çelişir mi? sorusu hakkında bir fikrim yok. Araştırma yapmam gerek fakat şunu söyleyebilirim ki İslam'ın evrimin derecesine göre evrimle çelişme ihtimali vardır.

Tum canlilari tanri spesifik olarak ayri ayri dizayn etmis ve yaratmis diyorsan evrim ile celisiyorsun.

Islam ile evrimin celismedigini iddia ediyorsan Allah'in tum canlilari dizayn etmedigini iddia etmis oluyorsun.

Caner Taslaman "evrimci" olamaz, biyolog degil. Onun evrim konusundaki dusunceleri ile benimki protokolde ayni seviyede, ikimizin de biyoloji derecesi yok.
Celal Sengor de olamaz bu arada. Benzer herb*koloji spektrumun her iki ucuna da calisir.
Alaninda uzmanlardan ogrenmek lazim. Celal'den de, Caner'den de evrim ogrenilmez. 30 liraya Dawkins kitaplari goruyorum.

45 liraya alin okuyun, TV programlarinda sacmalayanlarin alayindan iyi ogrenirsiniz.
Burada yanlış anlaşıldığını düşündüğüm bir nokta var, o da "yaratma" mevzusu. Yaratılma olayı yalnızca ortada hiçbir şey yokken bir anda ortaya bir şey/canlı çıkması değildir. Bütün evrensel yasalar Tanrı'nın koyduğu kurallar olduğu gibi, evrim sistemi de Tanrı'nın bir yasasıdır. Bunun sonucunda farklı dönemlerde farklı canlılar bu sisteme uygun olarak "yaratılmıştır". Nitekim bir ayette yeryüzünü dolaşın ve yaratılışın nasıl başladığını görün ifadesi var. Demek ki bu yaratılış, insanların araştırarak başlangıcını öğrenebileceği bir şey.

Burada yanlış anlaşıldığını düşündüğüm bir nokta var, o da "yaratma" mevzusu. Yaratılma olayı yalnızca ortada hiçbir şey yokken bir anda ortaya bir şey/canlı çıkması değildir. Bütün evrensel yasalar Tanrı'nın koyduğu kurallar olduğu gibi, evrim sistemi de Tanrı'nın bir yasasıdır. Bunun sonucunda farklı dönemlerde farklı canlılar bu sisteme uygun olarak "yaratılmıştır". Nitekim bir ayette yeryüzünü dolaşın ve yaratılışın nasıl başladığını görün ifadesi var. Demek ki bu yaratılış, insanların araştırarak başlangıcını öğrenebileceği bir şey.

Yaratilis tanimini esneterek evrimi de tanri yaratmis, o da tanrinin yaratmak icin kullandigi bir arac demissin.

Bu argumana diyecek bir sey yok, konuyu yanlislanamaz zemine cekiyor cunku.

Evrimi yanlislama cabasi bosa cikinca evrimi de Allah yaratti diyecek sekle evriliyor argumanlar.

Yaratilis tanimini esneterek evrimi de tanri yaratmis, o da tanrinin yaratmak icin kullandigi bir arac demissin.

Bu argumana diyecek bir sey yok, konuyu yanlislanamaz zemine cekiyor cunku.

Evrimi yanlislama cabasi bosa cikinca evrimi de Allah yaratti diyecek sekle evriliyor argumanlar.
Mantıklı olan da o değil midir? Her şeyi yaratan üstün bir güç varsa, doğal olarak evrenin üzerinde işlediği bütün kuralları da aynı güç belirlemiştir. Dolayısıyla kuralların kendileri ve o kurallar aracılığıyla gerçekleşen her şey o gücün yaratmasına göre yaratılmış olur.

Evrimi yanlışlama çabası mantığa aykırı bir durum. Varlığını doğada açıkça görüyoruz çünkü.

İslam ile evrimin celismedigini iddia ediyorsan Allah'in tum canlilari dizayn etmedigini iddia etmis oluyorsun.

Caner taslaman "evrimci" olamaz, biyolog degil. Onun evrim konusundaki dusunceleri ile benimki protokolde ayni seviyede, ikimizin de biyoloji derecesi yok.
Celal sengor de olamaz bu arada. Benzer herb*koloji spektrumun her iki ucuna da calisir.
Alaninda uzmanlardan ogrenmek lazim. Celal'den de, Caner'den de evrim ogrenilmez. 30 liraya dawkins kitaplari goruyorum.

Tamam Caner taslaman zaten biyolog, evrimci vs. değil richard dawkins gibi ama kitabında sadece kendi düşüncelerini aktarmıyor ki. Kaynakça veriyor, başka din bilimci + biyologların vs. eserlerinden. 176 sayfalık kitap. Bence oku derim ama sen bilirsin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı