İspanya GP

Doğru strateji, doğru sürücü, doğru araba üçlemesinin bir olağan sonucunu daha gördük işte.

McLaren için biraz üzüldüm, 4-7 sıralar arasında olmalarını umuyordum. 6-8 aralığında kaldılar.

Leclerc için fazla bir şey demeye gerek yok, Verstappen ile genç neslin bence en yetenekli 2 sürücüsünden biri. Norris ve Russell da 1. düzeye çıkabilecek yetenekteler ama VER ve LEC bence ikisinden biraz daha üstteler.

Bu yıl benim için en keyifli mücadele McLaren ve Ferrari'nin arasındaki üçüncülük mücadelesi olacak.

Perez ve Sainz hâlâ adaptasyon sürecindeler, kullandıkları arabalar kendilerine göre yapılmamış araçlar olduklarından sürüş tekniklerinde adaptasyon dönemi geçirmeleri gerekti. Yalnız Alonso ve Vettel'in takım arkadaşlarından geride olmaları üzmüyor değil, zamanında Schumacher de Rosberg'in gerisinde kaldığında üzülmüştüm.

AWS öyle göstermedi ama.
F1'in bilgi göstergeleri pek gerçekçi değil. Hamilton daha önce pite girdi, nasıl öne çıksın Verstappen söyler misin?

Bence direkt içeri alıp sert hamur takmaları lazımdı. Çünkü bunu yapmazlarsa sonun ne olacağı belliydi. Verstappen yarış sonrası röportajda da söyledi, bunun geldiğini gördüm diye.
Hamilton'dan sonra pite girmesi hiçbir şeyi değiştirmeyecekti. Aynı lastikle Verstappen'in, Hamilton'u geçecek hızı yoktu. Bunun geldiğini gördüler evet fakat Redbull'un başka çaresi yoktu pistte kalmak dışında.

McLaren için biraz üzüldüm, 4-7 sıralar arasında olmalarını umuyordum. 6-8 aralığında kaldılar.
Norris hafta sonu boyunca kötüydü. Sıralamalarda geride kalmadı onun için dezavantaj oldu. Riccardo bu defa iyi yarış çıkardı. Perez'i uzun süre arkasında tuttu. Şasi olarak SF21, MCL35M'den daha iyi. Özellikle bu tür pistlerde, downforce olarak SF21, motor ve düzlük gücü olarak ise MCL35M iyi. Monaco da favori yine Ferrari olacak. Takım değiştiren sürücüler arasından en iyi performansı Sainz sergiliyor, bugün yine temposu çok iyiydi, pistin yapısı nedeniyle Riccardo'yu geçemedi.
İlk çıktığında 27 saniye fark vardı.
Hayır o kadar fark yoktu. 22-23 saniye fark vardı. Bakınız.

IMG_20210510_063533.jpg

Verstappen pit yapıp HAM'ın arkasında dönseydi bu defa büyük çoğunluk, sen de dahil Redbull hata yaptı pistte kalmalıydı diyecektiniz.

Verstappen pit yapıp HAM'ın arkasında dönseydi bu defa büyük çoğunluk, sen de dahil Redbull hata yaptı pistte kalmalıydı diyecektiniz.
Demezdim. Sert hamurlarla Mercedes'in herkesi geçtiğini hepimiz biliyoruz.
Hayır o kadar fark yoktu. 22-23 saniye fark vardı. Bakınız
Yanlış hatırlıyormuşum. Fakat hala önde çıkabileceğini düşünüyorum. AWS'nin tahminleri %99 tutuyor. Ayrıca RB'nin pit ekibi tüm padoktaki en hızlı pit ekibi. Bence 2.1 saniye civarı bir pitle ilk sırayı koruyabilirlerdi.

1620618971505.png

Son düzenleme:
Redbull kusursuz bir pit stop yapsa dahi geçme ihtimali yoktu. 27 saniye fark olsaydı o zaman dediğin olurdu işte. Bir de ilk zarı atan Hamilton idi, pitten çıkış turunda Hamilton, Verstappen'den daha hızlıydı yeni lastiklerle. Yumuşak lastikleri bu sene Mercedes sevmiyor, ona rağmen Hamilton kirli havaya rağmen yakın takibi sürdürdü. İlk virajda HAM, Verstappen'e geçilmeseydi yarışı çok rahat kazanırdı.

Bu attığın AWS görüntüsü o anda Verstappen pistin hangi virajlarındaydı bu önemli. Verstappen son sektörde olsaydı bu gösterge yayınlamış olsa bile HAM yeni lastik avantajı ile hızlı geliyordu.
Pit yoluna girdiğinde bu gösterge nasıl olurdu sence? Bir tahmin edelim son sektördeyken AWS paylaştı diyelim misal. %15 gibi bir düşük ihtimal var bir de işin içinde.

Redbull kusursuz bir pit stop yapsa dahi geçme ihtimali yoktu. 27 saniye fark olsaydı o zaman dediğin olurdu işte. Bir de ilk zarı atan Hamilton idi, pitten çıkış turunda Hamilton, Verstappen'den daha hızlıydı yeni lastiklerle. Yumuşak lastikleri bu sene Mercedes sevmiyor, ona rağmen Hamilton kirli havaya rağmen yakın takibi sürdürdü. İlk virajda HAM, Verstappen'e geçilmeseydi yarışı çok rahat kazanırdı.

Bu attığın AWS görüntüsü o anda Verstappen pistin hangi virajlarındaydı bu önemli. Verstappen son sektörde olsaydı bu gösterge yayınlamış olsa bile HAM yeni lastik avantajı ile hızlı geliyordu.
Pit yoluna girdiğinde bu gösterge nasıl olurdu sence? Bir tahmin edelim son sektördeyken AWS paylaştı diyelim misal. %15 gibi bir düşük ihtimal var bir de işin içinde.
Bu sürenin içine pit içerisinde geçirilen zaman da dahil ama?

Pit içerisinde geçen zamanı doğru tahmin etmek mümkün değil. Portimao gibi bir pist olsaydı Verstappen'in 1 tur sonraki piti işe yarardı. Bu pistte lastik ısıtma ve yol tutuş sorunu yok.

Bu AWS görüntüsü Verstappen pistin hangi sektöründeyken hesaplanmış önemli. Dediğim gibi Verstappen son sektörde olsa daha iyi, bu hesaplanmışsa Hamilton 2 ve 3. sektör derecelerinin nasıl geleceğini AWS tahmin edemez, bilmesi de mümkün değil. Varsayalım bu görüntü VERS, son sektördeyken hesaplansın, daha önceki sektörlerde hesaplanmışsa tartışmaya bile gerek kalmıyor. Hamilton 2 ve 3. sektörde daha hızlı olacaktı ve bu görülüyordu öyle de oldu. AWS'nin Hamilton sektör derecelerini doğru tahmin etmesi mümkün değil. AWS bu kadar biliyorsa pilotların tur zamanlarının ne olacağını tahmin etsin, sence yapılabilir mi? Sen de biliyorsun ki bu durum imkansız.

Neyse uzatmaya gerek yok, gönül isterdi Mercedes kazanmasın. Redbull gelişmesi gerek, her şeyi kusursuz yapması gerek. Verstappen de hatasız ve hızlı olması gerek. Bu hafta sonu hata yapmadı, önceki haftalar için aynı şeyi demek mümkün değil.

Pit içerisinde geçen zamanı doğru tahmin etmek mümkün değil. Portimao gibi bir pist olsaydı Verstappen'in 1 tur sonraki piti işe yarardı. Bu pistte lastik ısıtma ve yol tutuş sorunu yok.

Bu AWS görüntüsü Verstappen pistin hangi sektöründeyken hesaplanmış önemli. Dediğim gibi Verstappen son sektörde olsa daha iyi, bu hesaplanmışsa Hamilton 2 ve 3. sektör derecelerinin nasıl geleceğini AWS tahmin edemez, bilmesi de mümkün değil. Varsayalım bu görüntü VERS, son sektördeyken hesaplansın, daha önceki sektörlerde hesaplanmışsa tartışmaya bile gerek kalmıyor. Hamilton 2 ve 3. sektörde daha hızlı olacaktı ve bu görülüyordu öyle de oldu. AWS'nin Hamilton sektör derecelerini doğru tahmin etmesi mümkün değil. AWS bu kadar biliyorsa pilotların tur zamanlarının ne olacağını tahmin etsin, sence yapılabilir mi? Sen de biliyorsun ki bu durum imkansız.

Neyse uzatmaya gerek yok, gönül isterdi Mercedes kazanmasın. Redbull gelişmesi gerek, her şeyi kusursuz yapması gerek. Verstappen de hatasız ve hızlı olması gerek. Bu hafta sonu hata yapmadı, önceki haftalar için aynı şeyi demek mümkün değil.
Zaten Mercedes'in kazanacağını Red Bull da biliyordu. Yapsalar kesin kazanırlardı demiyorum yani. Sadece kaçınılmaz sondan belki kurtulmak için kumar oynayabilirlerdi. Hamilton son sektördeyken 1 saniye kapamıştı. En son grafikte 0.5 saniye önde çıkıyordu yani. AWS'yi o kadar da küçümsememek lazım. Sonuçta muhteşem bir yapay zeka.

Son sektörde 1 saniye kapadığını kendin diyorsun, diğer iki sektörden bahsetmiyorum bile. O yapay zeka her zaman doğru tahmin etmiyor, edemez de pilotun sektör derecelerini önceden tahmin etmesi mümkün değil. Pite girmeden önce de ikili arasındaki fark 1 saniyenin altındaydı. Sadece son sektörde bile 1 saniye alması liderliği ele geçirmesi için yeterli.

Mercedes çok çok hızlıydı, lastikleri de yıpranmıyordu W12'nin bu tempoya rağmen. Horner'da açıklama yaptı, elimiz kolumuz bağlıydı, yapacak bir şeyimiz yoktu dedi. Onlarda Mercedes'in hızına dikkat çekti.

Helmut Marko: "Max için kullanabileceğimiz bir set yumuşak lastiğimiz vardı. Onu pite çağırmayı düşündük ama pite girmesi halinde Bottas'ın arkasına düşecekti. Bottas'ı geçmek için çok zaman harcayacaktık."

Uzatmanın bir anlamı yok sonuç olarak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı