Jahrein "Atatürk'ü sevmeyenlere boydan gireyim" dediği için ifadeye çağırıldı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Altını çizdiğiniz yerlerdeki söyledikleri çok yanlış sayılmaz aslında. Çoğu çocuk küçük yaşta kandırılıp pkkya götürülüyor. Aileleri devlet kapılarında yardım için yatıp kalkıyor.
7 sene yaşadım o coğrafyada, o diliz kültürü öğrendim ve olay sandığın gibi değil malesef. Kaldı ki konumuz bu değil, yazının tamamından bir ana fikir çıkarmak gerekse o da varolan -terörist- oluşumun meşruluğu olurdu ki yazı her kelimesiyle bu amaca yönelik olduğunu bağırıyor. Manipülatif benzetmeleri de çok ucuz üstelik, gerçeklikten kopuk. Romantik gençleri süslü kelimelerle ayartmak kolay tabi.

Bu mesaja tamamen katılıyorum. İnatla bu oluyor ne yazık ki işte. Karşılıklı hep bir ayrışma kutuplaşma oluyor bu hareketler ile.

Mesela dindar bir insana sen Atatürk olmasaydı olmazdık lafını benimsetemezsin. Çünkü o adam alllah nefesimizi bile sayılı verdi der kadere inanır. Ama inatla Atatürk olmasa sen yoktun lafı söylenince sinirlenir. Atatürk olmasaydıda bu millet Kurtuluş Savaşı verirdi cünkü. Haa hatay Türkiye sınırı mı olurdu yoksa Musul kerkük'te bizde mi olurdu onu bilemeyiz. Bunu söylemeyen adama hemen yüklenilir ne vatan hainliği kalır ne yunanlılığı sırf o söz yanlış dedi diye.

Benzer şekilde inanan adam heykel sevmez Atatürk özelinde değil babasının dedesinin heykeli bile olsa heykel istemez puta yorar. Ama sen ona inat her köşe başına heykel koyacağım dersen inadına yapacağım dersen olay farklı yerlere inatlaşmalara zıtlaşmalara gider. Ekonomik kriz var para yok deyip belediyeler neredeyse her ay 100 ile 500 bin TL arası fiyatlara heykeller dikerse sinirlenir haliyle.

Veya Atatürk'e inanılmaz saygı sevgi besleyip diğer bütün tarihi figürlere ve isimlere saygısız hakaretvari konuşunca kızarlar. Zorla ayrışırlar. Mesela II. Abdülhamit öleli 100-150 sene olmuş. İnatla onu sevenler varken sövmek saymak nedendir! Bu tarz liste uzar gider. Aslında karşılıklı insanların empati kurma ve saygı eksikliği var.

Not: Tekrar söyleyim kimse kimseyi veya bir şeyi sevmek zorunda değil ama saygı duyabilse bitecek sorunlar.

Dindarlar haddini bilirse, laik gördüklerine saldırmazsa. Sanmıyorum da neyse. Laikler Atatürk'e ölümüne taparcasına sarılıp dindarlara saldırmazlar. Laikler dindarlara saldırmazsa, dindarlar da körü körüne dini inanca sarılıp laiklere saldırmazlar. Bunu da pek sanmıyorum da neyse. Ütopik işte. Ama şunu açıkca söylemekte fayda var ki, son 5-10 yıla bakınca inançlı diye dövülen hatta öldürülen insan sayısı kaçtır? İnançsız diye dövülen hatta öldürülen insan sayısı kaçtır? Bence haddinin sınırını fazlasıyla aşan sözde inançlı bir kesim var ülkede. Bu kesimin amacı iç savaş mıdır acaba?

Geçenlerde Jahrein malum partinin paralı adamı falan deniyordu. Sizin bu söylediklerinizi de düşününce, sizce olabilir mi?

Ben uzun zamandır siyaset ile ilgili ve bu tür gündem haberleri ile ilgili paylaşımlardan kendimi uzak tutmaya çalışıyorum, ruh sağlığım için. Tabii yine de her yerde karşıma çıkıyor bir şekilde, ben de kendimi tutamıyorum. Bahsettiğin şeyden haberim yok. Ben bu yaşıma kadar şunu anladım ama. Türkiye'de sene 2000'ler iken 5 sene sokakta kaldım. Beyoğlunun o zamanlarında :) Ve çeşit çeşit insanlar tanıdım. Psikolojim zaman zaman çok kötü oldu. Ben de çok değiştim kendime göre, ve çevremde de anladım. Kendini bir şey gibi gösteren insan genelde hiç öyle olmuyor. Ben mi çok basit düşünüyorum acaba ? Mesela şu an bile yaşadığım küçük yerde çevremde insanların bazıları sık sık kendini övme gereksinimi duyuyor. Bir çeşit ispatlama gereksinimi gibi. Bu benim öz babamda bile var. Oda kendisini sosyalist ilan ediyor her fırsatta. Bizim ufak bir dükkanımız var yemek üzerine. Babam sık sık dükkana gelen müşterilere "bu millet akıllanmaz. kimse sesini çıkarmıyor" diyor. Karşısında ki müşteride "evet" diye başlıyorlar muhabbete. Sanki kendileri millet değil. Kimse bu konuşanları dışarıda eylem yapması için tutmuyor mesela değil mi ? Ve bu tarz gösterişler yapmadan dışarıda eylemlerini yapan insanlar var. Kısacası iyi insan iyidir. Yapan insan yapıyor. İyisi ve kötüsüyle. Bunu gevelemenin hiçbir anlamı yok. Bunca yıl ülkenin neredeyse hepsi konuşup durdu. Malum kişilerin yandaşları dahil yakındılar. Teorik olarak kusursuz olan bir toplumuz, ama pratik olarak teorinin yanından bile geçemiyoruz. Biraz arabesk olacak son söyleyeceğim şeyler ama, ben artık bu toplum insanına pek fazla güvenemiyorum. İnan ki bunun için elimden gelen her şeyi yapıyorum, ama gördüklerim karşısında yılmaktan dolayı yoruldum. Psikolojim artık fiziksel olarak beni etkiliyor. Cildimde yaralar çıkıyor senelerdir. Tek istediğim huzur :) Kendime ait ufak bir evim olsun yeter bana. Gerçekten en büyük hayalim bu. Ama insanlar paraya doymuyor. Babam bile değişti parayı görünce. 4 ay oldu dükkan açtık.

7 sene yaşadım o coğrafyada, o diliz kültürü öğrendim ve olay sandığın gibi değil maalesef. Kaldı ki konumuz bu değil, yazının tamamından bir ana fikir çıkarmak gerekse o da var olan -terörist- oluşumun meşruluğu olurdu ki yazı her kelimesiyle bu amaca yönelik olduğunu bağırıyor. Manipülatif benzetmeleri de çok ucuz üstelik, gerçeklikten kopuk. Romantik gençleri süslü kelimelerle ayartmak kolay tabii.

Kuzenim vanda jandarma özel harekat. Ondan bunları bolca dinliyorum. Pkk'nın liselerde nasıl gizli gizli oluşumlar kurduğunu. Liseli gençleri hak savaşçısı olma hayalleriyle akıllarını nasıl ele geçirdiğini. O çocukların cahil cahil halleriyle sanki önemli bir şeyin parçası oluyorum sanarak nasıl dağa kaçtığını. Ailelerin çocuklarımızı kurtarın diye nasıl uğraştığını. Bu yazıdan bunu çıkarmak için tek düze bakmak lazım. Pkk dünya üzerindeki en zavallıca oluşumdur. Bize göre zavallı katillerdir ama Pkk'nın içindeki kişilere göre ise onlar birer hak savaşçısıdır. Biz onları terörist olarak görüyoruz onlar kendilerini haklı olarak görüyor. Bunu anlamak zor olmasa gerek.

Dindarlar haddini bilirse, laik gördüklerine saldırmazsa. Sanmıyorum da neyse. Laikler Atatürk'e ölümüne taparcasına sarılıp dindarlara saldırmazlar. Laikler dindarlara saldırmazsa, dindarlar da körü körüne dini inanca sarılıp laiklere saldırmazlar. Bunu da pek sanmıyorum da neyse. Ütopik işte. Ama şunu açıkca söylemekte fayda var ki, son 5-10 yıla bakınca inançlı diye dövülen hatta öldürülen insan sayısı kaçtır? İnançsız diye dövülen hatta öldürülen insan sayısı kaçtır? Bence haddinin sınırını fazlasıyla aşan sözde inançlı bir kesim var ülkede. Bu kesimin amacı iç savaş mıdır acaba?
Medyanın zararlarına örnek olabilirsin. A veya B diye ayırt etmeden bütün hükümetler yada zayıf devletlerin içerisinde söz sahibi olmak isteyen öteki devletler medyayı enstrüman gibi kullanır. Fareli köyün kavalcisidir bir nevi medya, o çalar peşinden gider insanlar. Memleket fakirken et zararlıdır mesela, şans oyunları umut dağıtır, biri çıkar bir dizide/filmde bütün herkesten halkın intikamını alır, kadınlarla ilgili bir iş yapılacaksa her gün kadın cinayeti görürsün vs vs. Ancak memleketin yüzde kaçına hakimsin mesela, 90 milyona yakin nüfusun yüzde kaçını incelemissindir? İstatistiklere yansimis midir bu rakamlar ciddi olarak ama bağımsız kuruluşların istatistiklerine, fiyatlar yüzde bin artarken yüzde 40 enflasyon açıklayan bir kurumun istatistikleriyle değil.
Kısacası Ortadoğu gibi bir coğrafyada dibinde onlarca devletin beslediği bir terör örgütüyle yaşarken üstüne bir de mevcut topraklarinin üzerinde hala diğer devletlerin cikar catismalari surerken ben öyle değilim ama ötekilere guvenmiyorum diye propaganda yemiscesine gardini memleketinin insanına almak büyük saflik olur. Suriye'de Sünni-Alevi temelinde patlak veren çatışmanın da ilk kivilcimlari böyle atıldı, Irak'ta da böyle atildi.
Kuzenim vanda jandarma özel harekat. Ondan bunları bolca dinliyorum. Pkk'nın liselerde nasıl gizli gizli oluşumlar kurduğunu. Liseli gençleri hak savaşçısı olma hayalleriyle akıllarını nasıl ele geçirdiğini. O çocukların cahil cahil halleriyle sanki önemli bir şeyin parçası oluyorum sanarak nasıl dağa kaçtığını. Ailelerin çocuklarımızı kurtarın diye nasıl uğraştığını. Bu yazıdan bunu çıkarmak için tek düze bakmak lazım. Pkk dünya üzerindeki en zavallıca oluşumdur. Bize göre zavallı katillerdir ama Pkk'nın içindeki kişilere göre ise onlar birer hak savaşçısıdır. Biz onları terörist olarak görüyoruz onlar kendilerini haklı olarak görüyor. Bunu anlamak zor olmasa gerek.
Jandarma özel harekat halkla belki de en az iletişimi olan insanlardır. Konussalar bile muhabbetleri oldukça sınırlı ve gerceklikten uzak olur. Terör örgütü destekçisi birinin askere gelip evet ben destekliyorum demesini bekliyorsan cidden bu dünyaya göre çok temizsin. Ben sana çok basit bir örnek vereyim mesela, köy muhtarı terör destekçisi ve oylar açık atılmak zorunda, kimse gizli oy kullanamiyor. Malum partiye oy vermeyen linçleniyor, karisi-kizi oy vermeyen erkek adam yerine konmuyor ve buna tepki olarak farkli bir partiye oy veren kişi mimlenip bölge terör örgütü sorumlularina bildiriliyor. Bu kişi jandarmayı arayıp şikayetçi oluyor ve jandarma kimin şikayetçi olduğunu muhtara söylüyor. Muhtar da o terör örgütü sorumlularina durumu bildirip infaz istiyor, neticede aile içinde güçlü insanlarin varlığı sebebiyle infaz güç bela engelleniyor ama bir daha köyde gidip oy kullandirilmiyor o insanlara. Bunun gibi cok fazla örnek verebilirim. Kandirilma falan bunlar yüzde 99 hikaye. Arada bir tane cikar cikmaz işte.

Son düzenleme:
Medyanın zararlarına örnek olabilirsin. A veya B diye ayırt etmeden bütün hükümetler ya da zayıf devletlerin içerisinde söz sahibi olmak isteyen öteki devletler medyayı enstrüman gibi kullanır. Fareli köyün kavalcisidir bir nevi medya, o çalar peşinden gider insanlar. Memleket fakirken et zararlıdır mesela, şans oyunları umut dağıtır, biri çıkar bir dizide/filmde bütün herkesten halkın intikamını alır, kadınlarla ilgili bir iş yapılacaksa her gün kadın cinayeti görürsün vs vs. ancak memleketin yüzde kaçına hakimsin mesela, 90 milyona yakin nüfusun yüzde kaçını incelemissindir? İstatistiklere yansimis midir bu rakamlar ciddi olarak ama bağımsız kuruluşların istatistiklerine, fiyatlar yüzde bin artarken yüzde 40 enflasyon açıklayan bir kurumun istatistikleriyle değil.
Kısacası orta doğu gibi bir coğrafyada dibinde onlarca devletin beslediği bir terör örgütüyle yaşarken üstüne bir de mevcut topraklarinin üzerinde hala diğer devletlerin cikar catismalari surerken ben öyle değilim ama ötekilere guvenmiyorum diye propaganda yemiscesine gardini memleketinin insanına almak büyük saflik olur. Suriye'de sünni-alevi temelinde patlak veren çatışmanın da ilk kivilcimlari böyle atıldı, Irak'ta da böyle atildi.

E siz bizim ülkeyi özetlemişsiniz. Ben kimseye gard alma taraftarı değilim tabii ki ama bazı malum şahışlar kendine olan bağlılığı arttırmak ve korku salmak için dini inancı yüksek insanları sürekli gazlıyorsa ve o sözde dini inançlılar haddini bilmeyip diğerlerine saldırıyorsa orada sorun var yani. Sırf sağda solda savaş var diye sineye çekmek saflık olur. Tam tersi olsa da aynı şey geçerli. Laikler inançlılara aynısını yapsa yine ses çıkarmamız gerekir. Bizim sorunumuz eğitimsizlik. Ama nasıl eğitimsizlik. Atatürk'ü seviyorum diyen Atatürk'ü anlamıyor Allah yoluna ölürüm diyen Allah'ı anlamıyor. Bu kafalarla daha çok ayrışır bu millet. Bizim gibi koyunlara kurtlar daha çok çoban olur. Ama bu savaş, dış güçler pkk falan gibi oluşumlar, söylemler halkı kontrol altında tutmak ve baskı kurmak için çok kullanılıyor o yüzden ben bu kavramları duyunca direk uzaklaşıyorum o ortamdan. Ülkemdeki ayrışmanın temel nedeni açıkça belli. Çok fazla uzağa bakmaya gerek yok bence.

Medyanın zararlarına örnek olabilirsin. A veya B diye ayırt etmeden bütün hükümetler ya da zayıf devletlerin içerisinde söz sahibi olmak isteyen öteki devletler medyayı enstrüman gibi kullanır. Fareli köyün kavalcisidir bir nevi medya, o çalar peşinden gider insanlar. Memleket fakirken et zararlıdır mesela, şans oyunları umut dağıtır, biri çıkar bir dizide/filmde bütün herkesten halkın intikamını alır, kadınlarla ilgili bir iş yapılacaksa her gün kadın cinayeti görürsün vs vs. ancak memleketin yüzde kaçına hakimsin mesela, 90 milyona yakin nüfusun yüzde kaçını incelemissindir? İstatistiklere yansimis midir bu rakamlar ciddi olarak ama bağımsız kuruluşların istatistiklerine, fiyatlar yüzde bin artarken yüzde 40 enflasyon açıklayan bir kurumun istatistikleriyle değil.
Kısacası orta doğu gibi bir coğrafyada dibinde onlarca devletin beslediği bir terör örgütüyle yaşarken üstüne bir de mevcut topraklarinin üzerinde hala diğer devletlerin cikar catismalari surerken ben öyle değilim ama ötekilere guvenmiyorum diye propaganda yemiscesine gardini memleketinin insanına almak büyük saflik olur. Suriye'de sünni-alevi temelinde patlak veren çatışmanın da ilk kivilcimlari böyle atıldı, Irak'ta da böyle atildi.

Jandarma özel harekat halkla belki de en az iletişimi olan insanlardır. Konussalar bile muhabbetleri oldukça sınırlı ve gerceklikten uzak olur. Terör örgütü destekçisi birinin askere gelip evet ben destekliyorum demesini bekliyorsan cidden bu dünyaya göre çok temizsin. Ben sana çok basit bir örnek vereyim mesela, köy muhtarı terör destekçisi ve oylar açık atılmak zorunda, kimse gizli oy kullanamiyor. Malum partiye oy vermeyen linçleniyor, karisi-kizi oy vermeyen erkek adam yerine konmuyor ve buna tepki olarak farkli bir partiye oy veren kişi mimlenip bölge terör örgütü sorumlularina bildiriliyor. Bu kişi jandarmayı arayıp şikayetçi oluyor ve jandarma kimin şikayetçi olduğunu muhtara söylüyor. Muhtar da o terör örgütü sorumlularina durumu bildirip infaz istiyor, neticede aile içinde güçlü insanlarin varlığı sebebiyle infaz güç bela engelleniyor ama bir daha köyde gidip oy kullandirilmiyor o insanlara. Bunun gibi cok fazla örnek verebilirim. Kandirilma falan bunlar yüzde 99 hikaye. Arada bir tane cikar cikmaz işte.

Eşi de vanda polis özel harekat. Zaten eşinin görev yeri van diye orayı tercih etti kuzenim. Onlar böyle şeyler anlatıyorlar ama siz şimdi diyorsunuz ki o bölgedeki herkes yani en azından çoğunluk çocuklarını bilerek isteyerek Pkk'ya veriyor. Bunu mu demek istediniz?

Ekleme: Jandarma muhtara söylüyor ve muhtar örgüte infaz için o kişinin ismini veriyor derken ne demek istediniz? Muhtar infaz isteyecekse, jandarma bunu bilmiyor mu? Biliyorsa, bilerek mi veriyor?

Son düzenleme:
E siz bizim ülkeyi özetlemişsiniz. Ben kimseye gard alma taraftarı değilim tabii ki ama bazı malum şahışlar kendine olan bağlılığı arttırmak ve korku salmak için dini inancı yüksek insanları sürekli gazlıyorsa ve o sözde dini inançlılar haddini bilmeyip diğerlerine saldırıyorsa orada sorun var yani. Sırf sağda solda savaş var diye sineye çekmek saflık olur. Tam tersi olsa da aynı şey geçerli. Laikler inançlılara aynısını yapsa yine ses çıkarmamız gerekir. Bizim sorunumuz eğitimsizlik. Ama nasıl eğitimsizlik. Atatürk'ü seviyorum diyen Atatürk'ü anlamıyor Allah yoluna ölürüm diyen Allah'ı anlamıyor. Bu kafalarla daha çok ayrışır bu millet. Bizim gibi koyunlara kurtlar daha çok çoban olur. Ama bu savaş, dış güçler pkk falan gibi oluşumlar, söylemler halkı kontrol altında tutmak ve baskı kurmak için çok kullanılıyor o yüzden ben bu kavramları duyunca direk uzaklaşıyorum o ortamdan. Ülkemdeki ayrışmanın temel nedeni açıkça belli. Çok fazla uzağa bakmaya gerek yok bence.

Eşi de vanda polis özel harekat. Zaten eşinin görev yeri van diye orayı tercih etti kuzenim. Onlar böyle şeyler anlatıyorlar ama siz şimdi diyorsunuz ki o bölgedeki herkes yani en azından çoğunluk çocuklarını bilerek isteyerek Pkk'ya veriyor. Bunu mu demek istediniz?
Aynen de onu demek istedim. 3 farklı şehirde 7 sene geçirdim ve net bir şekilde soyleyebilirim ki malum partinin aldığı oylar ağır sempatizan oyları. Öteki partilere oy verenlerin içlerinde bile bir çoğu terör örgütünü terör örgütü olarak görmez. Yaptıklarını tasvip etmeyen bir kesim vardır ama cok az oranı yüzde onu geçmez herhalde.

Artık gayette normal bir iletişim olmuştur. Şayet, cumhur başkanı bile "sürtük" deme rahatlığını kendinde buluyor.
Sizin zihniyete göre Atatürk ve şu anki Cumhurbaşkanı aynı kefeye koyup tartmakta var. Birazdan bunu da söylersin.

Ataturk'u seven benim cenazeme gelmesin diye popcorn'un cenazesine kimler gitmis bakin her sey ortada. Rahat biraksaniz diyorsunuz. Biz Ataturk'u sevenler olarak rahat biraksak, bunlar bu ulkede atamin ismini silmedik yer birakmaz.
Çok doğru bir noktaya parmak bastın Görkem, onu unutmuştum. Adam açık açık demesine rağmen gene cenazesi bayağı kalabalıktı. Sevmiyorum ama saygı duyuyorum olayı anlamsız kısacası.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı