Kablo Çıkarmadan Kulaklık ve Hoparlör Arasında Geçiş Yapma Programı

Başlıktan da anlayacağınız üzere kulaklığın kablosunu çıkarmadan, herhangi 2 adet kısayol tuşu atayarak hoparlör ile kulaklık arasında geçiş yapabileceğimiz bir program buldum. Özellikle klavyesinde 2 adet boş G tuşu olanlar için çok iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Olmayanlar da rahat bir şekilde kullanabilir tabi, sadece kullanmadığınız bir tuşu ve ya ikili tuş kombinasyonu ile "Alt gr-F, Alt gr-K gibi" kullanabilirsiniz. Lafı uzatmadan programın nasıl kullanılacağından bahsedeyim, son derece basit zaten.

İlk olarak programı kurun ve çalıştırın. Ardından programın simgesine sağ tıklayarak Global Hotkeys'e tıklayın.

1.png

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Burada eğer G tuşu olan bir klavye kullanıyorsanız. İlk olarak kullanmadığınız 2 adet G tuşuna ikili kombinasyon ataması yapınız. Mesela Alt Gr + G ve Alt Gr + K gibi. Her 2 G tuşuna da buna benzer kullanmadığınız bir kombinasyon atadığınız zaman aşağıda ki 2 numaralı yerden Switch to Kulaklıklar'ı seçin. Ardından 1 numaralı yere kulaklığa geçmek için kullanacağınız G tuşuna(Yani kombinasyon atadığımız G tuşlarından birine) basın. Daha sonra da 3 numaralı yere tıklayarak Start butonuna basınız. Bu sayede artık atadığınız G tuşuna basarak hoparlörden kulaklığa otomatik geçiş yapabilirsiniz. Tam tersi içinde aynı yolları izleyip 2 numaralı yerden Switch to Hoparlör'ü seçip diğer G tuşuna atama yapabilirsiniz. G tuşu olmayanlar ise direkt olarak Alt Gr + K gibi tuş ataması yapabilirler.

2.png

Umarım faydalı olmuştur. Biliyorum birçoğunuz bununla uğraşana kadar kulaklığı sökerim diyecek ama eğer benim gibi kasanız biraz kapalı bir alanda duruyorsa ve hoparlörden sesi almak istediği zaman kulaklığı söküp takmakla uğraşmak istemiyorsa kesinlikle önerebileceğim bir program.

Bir de unutmadan söyleyeyim programı kapattığınız an atadığınız tuşlar yok olur. Onun için programın sürekli arka planda çalışması lazım. Tek dezavantajı bu bana göre.

Programın adı: Audio Output Switcher

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'un ses ayarı kısmında bunun için de bir ayar var diye biliyorum.

Şimdi hatırladım, kendi hoparlörü olan bilgisayarlar için, dizüstü içindi o.
Masaüstünde aradım fakat bulamadım ben. Hatta konuda açtım ama bilen çıkmadı. Onun için paylaşmak istedim.:)

Benim monitörde hoparlör var ve PC'ye jack ile bağlı ''Realtek HD Audio Yöneticisi'' ile kulaklık ve hoparlör rahat bir şekilde arasında geçiş yapabiliyorum.Monitöre HDMI bağladığım zaman bu durum geçerli olurmu bilmiyorum. Bende ''Gizli Simgeler'' içerisinde. Sağ alt köşede saatin sol tarafı @BlueMagic

Paylaşım için teşekkürler bilgisayarın kendi içinde var diye biliyorum ama pratik olan program kullanmak daha mantıklı. Mesela ses yükseltme-düşürme işlemi windowsun kendisinde de var fakat ben Volumouse ile yapıyorum sağ click+ Mwheel tuşlarıyla daha da pratik oluyor. :)

"Realtek" yazılımından kulaklığı hat girişi yapıp hoparlörü kullanmıyorum. Aynı şekilde kulaklığa geçmek için hat girişinden kulaklığa geçiş yapıyorum. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı