Kader saçma değil mi?

Hocam beni tam analayamadınız sanırım.
İradenle, seçimlerinle kaderin ile birazcık oynayabilir, değiştirirsin. Ama bana söyler misin atıyorum tamamen dış dünyadan kopuk bir köylü düşünelim. Köyünden dışarıya çıkmamış dünyayı köyünü zaneddiyor. Ki böyle kişilerde eminim ki vardır. Bana Söyler misiniz böyle bir insan onca ekonomik sıkıntı ve cahilliğin içinden nasıl sıyrılır?
Aynı yaşıtında ama farklı bir ailede doğmuş olan bir çocuk içinde tüm yollar ardına kadar açık. Her türlü imkanı var.
Burada kaderin saçmalığı ve adaletsizliği devreye girmiyor mu?
Kader sana adaletli olmayı vaat etmiyor ki adaletsizlik bir çelişki oluştursun. Kader, veyahut yaratıcı insanları eşit şartlarda yaratacağını, herkese aynı ekonomik fırsatları tanıyacağını söylemedi. Söyleseydi o zaman söylediklerinizde haklılık payı olabilirdi.

Sorgulayanın yandığı nerede yazıyor? Sorgulayanın değil, inkar edenin diye yazmalısınız. Boş acıtasyona gerek yok.
Maide 101-102
Ey iman edenler! Açıklandığı takdirde sizi sıkıntıya sokacak hususlarda soru sormayın. Kur’an indirilirken böyle sorular sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan sizi muaf tutmuştur. Allah çok bağışlayıcıdır, halîmdir.
Bu tür soruları sizden önce de bir topluluk sormuş, fakat sonunda bunları inkâr eder olmuşlardı.

Azhap 36
Allah ve resulü herhangi bir konuda hüküm verdiklerinde artık mümin bir erkek veya kadın için işlerinde tercih hakları yoktur. Allah’ın ve resulünün emrine itaat etmeyenler doğru yoldan açıkça sapmışlardır.

Kader kavramı dinimize göre açıklanmış bir kavram, Allah bu konularda soru sorma diyor. Emrine karşı geleni cennetine atacak değil herhalde.

Maide 101-102
Ey iman edenler! Açıklandığı takdirde sizi sıkıntıya sokacak hususlarda soru sormayın. Kur’an indirilirken böyle sorular sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan sizi muaf tutmuştur. Allah çok bağışlayıcıdır, halîmdir.
Bu tür soruları sizden önce de bir topluluk sormuş, fakat sonunda bunları inkâr eder olmuşlardı.

Azhap 36
Allah ve resulü herhangi bir konuda hüküm verdiklerinde artık mümin bir erkek veya kadın için işlerinde tercih hakları yoktur. Allah’ın ve resulünün emrine itaat etmeyenler doğru yoldan açıkça sapmışlardır.

Kader kavramı dinimize göre açıklanmış bir kavram, Allah bu konularda soru sorma diyor. Emrine karşı geleni cennetine atacak değil herhalde.
Kesin koyulmuş hükümler için bunlar, siz sorgulamadan bahsettiğinizde, sanki Tanrı'nın veyahut peygamberin söylediklerinin doğruluğunu sorgulamak yanlış bir şeymiş gibi algılanıyor.

Maide 101-102

Azhap 36

Çok sıkıntı Bi durum.
Simdi kendim ve hayatımı ilgilendiren Bi konuyu sorguladıgim için cehenneme mi gidiyorum?
Ayrıca neden sorgulamak yasak? Sorgulamak yasaklanacaksa neden yaratıcı insanlara böyle Bi özellik verdi?

Şöyle düşün herkes zengin olsaydı o zaman olur muydu?
Bulunduğun yere isyan etme. Senden hep daha kötüsü var. Sana düşen gayret.

Hocam neden bilmiyorum ama benimle aynı yaştaki bir insanın hicbiseyi dert etmeden hayati yaşaması çok canımı yakıyor, farklı düşüncelere yol açıyor.
Keske ben onun yerinde olsaydım diyorum. Keske benim de farklı bir hayatım olsaydı. Hicbiseyi dert etmeden genç yaşımda hayatımı yaşayabilseydim.

Hocam neden bilmiyorum ama benimle aynı yaştaki bir insanın hicbiseyi dert etmeden hayati yaşaması çok canımı yakıyor, farklı düşüncelere yol açıyor.
Keske ben onun yerinde olsaydım diyorum. Keske benim de farklı bir hayatım olsaydı. Hicbiseyi dert etmeden genç yaşımda hayatımı yaşayabilseydim.
Bunu tersine çevirecek fırsatınız var en azından. Ya daha yoksul bir ülkede doğsaydınız?

Senin hayatına özenen de vardır inan. Bu döngüye sokma kendini. Sen yukarıya bakıyorsun sonu yok. Sen aşağı bak oranın da sonu yok. Aşağı bak ki bulunduğun yer değerlensin. Hayat zenginlikten ibaret değil. İsteyeceksen Allahtan sağlık dile. İsteyeceksen sabır dile. Bazen Allah kuluna dilediğini verir ama kendinden uzaklaştırır. Her şey para, kadın, makam, araba, ev değil.

Kader bomboş bir kavram. Kader gerçekte kesin olan, değişmeyen anlamına gelen bir sözcüktür.

Yaptığın, yaşadığın olayları elinde tutamadığın için "kaderim böyle, tanrı böyle çizmiş" gibi sözler tamamen hayatla bir mücadelesi olmayan insanların sözü. Önüne fırsat gelir ve sen fırsatı kullanmazsan sürünürsün. Herkesin önünde fırsat olur. Doğru kullanamazsın ve cezasına da katlanırsın.

Yaptığın bir olayın sorumluluğunu almayıp, kadere bağlarsanız hayatınız sürünür durur.

Basit düşünenlerin anlayamayacağı bir konu. Zengin olmanın ya da çok yakışık lı veya güzel olmanın 1-0 önde başlamak olduğunu düşünen kişiler, bunların sorumluluğunun daha büyük olduğunu biliyor ya da düşünüyorlar mı? Halk arasında sonradan görme diye bir tabir vardır bilir herkes, bu nedir? Parayı bulduktan sonra insanın değişmesidir. Çok uzağa gitmeyin, Allah rahmet eylesin Sakıp sabancının bir röportajı var açın izleyin ben söylemiyorum, benim araba fabrikam var ama oğluma bir tane araba veremiyorum diyor çünkü oğlu engelli. Şimdi Sakıp sabancı olarak bakarsanız çok şanslı biri diye bilirsiniz çok zengin bir işadamı, peki oğlu? Veya oğlunun engelli olmasından dolayı Sakıp sabancı? Sakıp sabancıya aynı zenginlikte olmayacaksınız ama oğlunuz engelli olmayacak deseler ne derdi sizce? Evladı olan anlar bunu ve cevabı iyi bilir. Kader denilen olay insanın elindedir, seçimlerde iradeniz hürdür ama aile doğduğun yer ırkın gibi şeyler kaderdir. Hayata küsmek şansına küsmek gibi deyimleri her şartta yaşayabilirsin eğer o yönde ilerlersen, illa Afrika'daki çocuğu örnek vermene gerek yok. Sen çok iyi şartlarlarda doğar, büyür yaşarsın ama bir kız seni sevmedi diye hayata küser intihar edersin bu senin seçimindir. Demem o ki kendinizi basit cevaplarla avutmayın, inanırsın inanmazsın orası kendi bileceğin iş fakat inanmamayı seçtiysen bunu basit argümanlarla savunma.

Yeni konular

Geri
Yukarı