Kader saçma değil mi?

LEJY0N

Hectopat
Selam.
Bu sıralar kaderimi çok fazla sorgulamaya başladım. Hayatta yaşadığım bazı olumsuzluklardan dolayı.
Yaratıcı neden her insana farklı kader veriyor? Bazı kişiler hayata 1-0 önden başlarken bazıları 10 adım geriden başlıyor. Kimisi hastalıklı, kimisi yokluk içinde yaşıyor hayatını. Kimisi de gayet mutlu, bolluk içinde, öyle yazılmış kaderi. Neden böyle yazılmış?
Neden benim kaderim ekonomik olarak özgür, hayata 1-0 önden başlayacak şekilde değil de olumsuzluklarla dolu? Aynı yaşıttaki karşıt bir insanla tek farkımız, kaderimiz. Onun daha iyi imkanlara sahip bir evde, ortamda doğması.
Normalde dinine bağlı bir insandım, böyle şeyleri sorgulamaz boş ver der geçerdim. Ama artık olmuyor. Cevap arıyorum sorularıma yoksa farklı düşüncelere yönlendiriyor insanı.
Sizinde bu hakkındaki fikirlerini merak ediyorum.

Her insan, kaderini belli ölçütte değiştirebilir. Niçin ben 1-0 geriden başladım demek yerine bunu nasıl tersine çevirebilirim diye düşünmelisiniz. Hayat dinamiktir ve her an değişebilir. Dün zengin olanlar yarın iflas eder, dün fakir olanlar bugün zengin olur. Böyle şeylere takılmayın, kendinizi geliştirmeye çalışın.

Böyle şeylere takılmayın, kendinizi geliştirmeye çalışın.

Neden böyle bir şey yapıyorum, kaderim yüzünden :)

Sen mükafatını öteki tarafta alacaksın, fazla kurcalama yoksa sonsuza kadar ateşte yanarsın. Zenginler bu dünyada rahat rahat yaşıyor ama bunun hesabını öldükten sonra verecekler.
Öldükten sonra hayat olup olmadığını nereden mi bileceksin? Bilemeyeceksin.

Bende hesabını vereyim hocam, herkes versin. Ama insanların tamamen zıt kaderler ile hayata gelmesi bana çok saçma geliyor. Aynı koşullarda hayata başlamıyor hiç kimse

Kader diye bir şey yok. Zengin çocuğu değilsen şansına küs. O raddeye gelebilmek için millet gezip tozarken sen gece gündüz çalışacaksın. Tabi bunu yapan da çok çok az insan var. 8 milyar insanın tamamı nasıl iyi bir hayata sahip olsun ki? Linçlenebilirim ama şu konuya da değineceğim. Bu saatten sonra kimsenin görüşü umrunda değil çünkü. Dinine bağlı olup şükredersen eyvallah, olduğun yerde sayıklayıp tonla ızdırapın yanında sonraki hayatta mükafatını alacağına inanırsın. Bu birnevi insanı uyuşturmaktır. Dinlerin bu kadar yaygın olmasının sebebi de bu. Elinde bir şey olmayan insan dine sarılır ve bir şekilde kendini mutlu etmeye çalışır. Önerim dininize bağlı kalarak elinizden geldiğince çalışmak. Çünkü din inancı gidince kişiyi hayata bağlayacak bir şey kalmıyor. Umarım kendimi doğru şekilde ifade edebilmişimdir.

Neden böyle bir şey yapıyorum, kaderim yüzünden :)

Bende hesabını vereyim hocam, herkes versin. Ama insanların tamamen zıt kaderler ile hayata gelmesi bana çok saçma geliyor. Aynı koşullarda hayata başlamıyor hiç kimse
Böyle her şeyi kadere atarak bir yere varamazsınız. O zaman suç işleyin ve kaderim yaptı deyin. İrade insana boşuna verilmedi. İradenizi kullanarak kendinizi geliştireceksiniz ve ekonomik şartlarınızı düzelteceksiniz. Hayat kimseye eşit davranmaz. Kimisi yoksul kimisi zengin olur. Bunun sadece kaderle değil, mevcut ekonomi sistemlerinin de etkisi var. Yani senin fakir kalman kaderin suçu değil, devletlerin, ülkelerin suçu.

Böyle her şeyi kadere atarak bir yere varamazsınız. O zaman suç işleyin ve kaderim yaptı deyin. İrade insana boşuna verilmedi. İradenizi kullanarak kendinizi geliştireceksiniz ve ekonomik şartlarınızı düzelteceksiniz. Hayat kimseye eşit davranmaz. Kimisi yoksul kimisi zengin olur.

Hocam beni tam analayamadınız sanırım.
İradenle, seçimlerinle kaderin ile birazcık oynayabilir, değiştirirsin. Ama bana söyler misin atıyorum tamamen dış dünyadan kopuk bir köylü düşünelim. Köyünden dışarıya çıkmamış dünyayı köyünü zaneddiyor. Ki böyle kişilerde eminim ki vardır. Bana Söyler misiniz böyle bir insan onca ekonomik sıkıntı ve cahilliğin içinden nasıl sıyrılır?
Aynı yaşıtında ama farklı bir ailede doğmuş olan bir çocuk içinde tüm yollar ardına kadar açık. Her türlü imkanı var.
Burada kaderin saçmalığı ve adaletsizliği devreye girmiyor mu?

Selam.
Bu sıralar kaderimi çok fazla sorgulamaya başladım. Hayatta yaşadığım bazı olumsuzluklardan dolayı.
Yaratıcı neden her insana farklı kader veriyor? Bazı kişiler hayata 1-0 önden başlarken bazıları 10 adım geriden başlıyor. Kimisi hastalıklı, kimisi yokluk içinde yaşıyor hayatını. Kimisi de gayet mutlu, bolluk içinde, öyle yazılmış kaderi. Neden böyle yazılmış?
Neden benim kaderim ekonomik olarak özgür, hayata 1-0 önden başlayacak şekilde değil de olumsuzluklarla dolu? Aynı yaşıttaki karşıt bir insanla tek farkımız, kaderimiz. Onun daha iyi imkanlara sahip bir evde, ortamda doğması.
Normalde dinine bağlı bir insandım, böyle şeyleri sorgulamaz boş ver der geçerdim. Ama artık olmuyor. Cevap arıyorum sorularıma yoksa farklı düşüncelere yönlendiriyor insanı.
Sizinde bu hakkındaki fikirlerini merak ediyorum.
Kader, yaratıcı gibi kavramları hayatının odak noktasına koymamanı tavsiye ederim. Bu tarz şeyler her ne kadar bilimsel olmasa da inanan inanır, bir şey söyleyemem. Fakat siz çaba sarf etmediğiniz müddetçe hiçbir tanrı sizi bir yere getiremez.

Yeni konular

Geri
Yukarı