Kader saçma değil mi?

Sen mükafatını öteki tarafta alacaksın, fazla kurcalama yoksa sonsuza kadar ateşte yanarsın. Zenginler bu dünyada rahat rahat yaşıyor ama bunun hesabını öldükten sonra verecekler.
Öldükten sonra hayat olup olmadığını nereden mi bileceksin? Bilemeyeceksin.

Zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiysen, neden cehennemde yanıyorsun? Kabahatin ne?

Selam.
Bu sıralar kaderimi çok fazla sorgulamaya başladım. Hayatta yaşadığım bazı olumsuzluklardan dolayı.
Yaratıcı neden her insana farklı kader veriyor? Bazı kişiler hayata 1-0 önden başlarken bazıları 10 adım geriden başlıyor. Kimisi hastalıklı, kimisi yokluk içinde yaşıyor hayatını. Kimisi de gayet mutlu, bolluk içinde, öyle yazılmış kaderi. Neden böyle yazılmış?
Neden benim kaderim ekonomik olarak özgür, hayata 1-0 önden başlayacak şekilde değil de olumsuzluklarla dolu? Aynı yaşıttaki karşıt bir insanla tek farkımız, kaderimiz. Onun daha iyi imkanlara sahip bir evde, ortamda doğması.
Normalde dinine bağlı bir insandım, böyle şeyleri sorgulamaz boş ver der geçerdim. Ama artık olmuyor. Cevap arıyorum sorularıma yoksa farklı düşüncelere yönlendiriyor insanı.
Sizinde bu hakkındaki fikirlerini merak ediyorum.

Evet saçma çünkü öyle bir şey yok.

İntiharın mümkün olmasıyla kader kavramı tamamen çelişiyor. Şahsen kaderin varolduğunu söylemek garip olacaktır.

Maide 101-102
Ey iman edenler! Açıklandığı takdirde sizi sıkıntıya sokacak hususlarda soru sormayın. Kur’an indirilirken böyle sorular sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan sizi muaf tutmuştur. Allah çok bağışlayıcıdır, halîmdir.
Bu tür soruları sizden önce de bir topluluk sormuş, fakat sonunda bunları inkâr eder olmuşlardı.

Azhap 36
Allah ve resulü herhangi bir konuda hüküm verdiklerinde artık mümin bir erkek veya kadın için işlerinde tercih hakları yoktur. Allah’ın ve resulünün emrine itaat etmeyenler doğru yoldan açıkça sapmışlardır.

Kader kavramı dinimize göre açıklanmış bir kavram, Allah bu konularda soru sorma diyor. Emrine karşı geleni cennetine atacak değil herhalde.
Allah değil de yazan kişi bu kısma cevap bulamadık sorgulamayın demiş gibi. Yanlış anlamayın saygı duyarım dininize ama çok komik bir ayet değil mi? Sorgulama itaat et der gibi yazılmış sanki.

Selam.
Bu sıralar kaderimi çok fazla sorgulamaya başladım. Hayatta yaşadığım bazı olumsuzluklardan dolayı.
Yaratıcı neden her insana farklı kader veriyor? Bazı kişiler hayata 1-0 önden başlarken bazıları 10 adım geriden başlıyor. Kimisi hastalıklı, kimisi yokluk içinde yaşıyor hayatını. Kimisi de gayet mutlu, bolluk içinde, öyle yazılmış kaderi. Neden böyle yazılmış?
Neden benim kaderim ekonomik olarak özgür, hayata 1-0 önden başlayacak şekilde değil de olumsuzluklarla dolu? Aynı yaşıttaki karşıt bir insanla tek farkımız, kaderimiz. Onun daha iyi imkanlara sahip bir evde, ortamda doğması.
Normalde dinine bağlı bir insandım, böyle şeyleri sorgulamaz boş ver der geçerdim. Ama artık olmuyor. Cevap arıyorum sorularıma yoksa farklı düşüncelere yönlendiriyor insanı.
Sizinde bu hakkındaki fikirlerini merak ediyorum.

Kader ve kazaya inanmanı tavsiye ederim onun gücü her şeye yeter o tektir ondan başka ilah yoktur yerin ve göğün tek sahibi o dur.

Geri
Yukarı