Kader tanımınız, inancınız nedir?

Claiser'7

Decapat
Ben kader inancımda her yaptığım seçimin bir asmalı köprüde ilerlerken, boşluğa adım atacakken düşmeden, hemen oraya bir tahta yaratıldığına inananlardanım.

Bir sağa, bir sola yol vardır. Seçmen gerekir. Kimse karışmaz. Sen dümdüz gidersin.
İslamiyet'e göre kaderin bellidir ama sen seçersin. Sadece yaratıcı öngörüye bilgiye sahiptir.

Benim fikrim,
Kader aldığın nefestir. Doğduğun yer, öldüğün yer, doyduğun yer, seçimlerin, eylemlerin. Kırdıkların, kırıldıkların. Koklamayı seçtiğim çiçekten, sevdiğim kadına.
Kader her şeydir, bazen de hiçbir şey olur..
Direksiyonda sen varken, kaza da olur, yol da bitebilir...

Bir sağa, bir sola yol vardır. Seçmen gerekir. Kimse karışmaz. Sen dümdüz gidersin.
İslamiyet'e göre kaderin bellidir ama sen seçersin. Sadece yaratıcı öngörüye bilgiye sahiptir.

Benim fikrim,
Kader aldığın nefestir. Doğduğun yer, öldüğün yer, doyduğun yer, seçimlerin, eylemlerin. Kırdıkların, kırıldıkların. Koklamayı seçtiğim çiçekten, sevdiğim kadına.
Kader her şeydir, bazen de hiçbir şey olur..
Direksiyonda sen varken, kaza da olur, yol da bitebilir...
Belli olan bir şeyi nasıl seçiyoruz sorusuna neyi seçeceğini biliyor cevabı almıştım ve beynim 10 gün yanmıştı. :)

Herkese illa ki olmuştur, neden başka bir ülkede değilde Türkiye sınırları içerisinde doğduğumu, neden erkek değil de kız, kız değil de erkek olduğumu falan çok fazla sorgulamışımdır.

(Sorgulamak derken, "neden kız olmadaaaam!" diye isyan etmedim, sadece düşündüm)

Özellikle ergenlik dönemimde bu sorular yüzünden psikolojim bozulacaktı.

Bazı şeyleri değiştirmeyi, çok isteriz. Ama böyle "istiyorum işte" demek gibi değil. Çabalarız, dövünürüz, yaralanırız. Hiçbir şey olmaz.
İşin kopma noktasına geliyoruz işte.
"Tanrım, bize hoşumuza gitmeyen şeyleri değiştirme gücü, değiştirmiyorsak, kabullenme gücünü ver."

Coğrafya sıradan insanlar için kaderdir. Cengizhan Moğolistan'da doğduğu zaman basit bi yerliydi, diğer moğollar gibi olabilir, sıradan bir insan olarak kalabilirdi ama kalmadı. Yaptıkları ile günümüze kadar etki etti. Tesla Amerika'ya hic gitmeyip doğduğu topraklarda kalabilirdi, kalmadı. Mark Zuckerberg, okuldan atıldığı zaman: "Aman ne olacak sanki okuyup memur mu olacam ? " diyerekten ABD'de diğer bir basit işe girebilirdi, girmedi. Böyle binlerce örnek var... Kader senin kafanın içinde kurguladıklarını eyleme dökebilme yeteneğindir bence... Ben seçimlerimizde ve bunun sonuçlarında özgür olduğumuza inanıyorum...

Kader doğduğun coğrafyadır.
İyi dedin Kral😎

Kader konusu biraz karmaşık ya. Yani bir kesim kaderin değiştirilemez olduğunu söyler, bir kesim kader seçimlerle oluşur der, bir kesim de kaderci olma der. Ben galiba kaderci olmayanlarla seçimler arasında biriyim. Yani değiştirilemez bir olgu olması hem mantıklı gelmiyor hem de rahatsız edici geliyor bana.

Kaderi olup yaşamak aptallıktır. Düşünsene yanlış bir karar veriyorsun ama bunu kadere yüklüyorsun ya da kötü bir şey geliyor başına ama kadere yüklüyorsun.

Geri
Yukarı