Kafamı nasıl boşaltabilirim?

freakcnsl

Hectopat
Merhabalar.
14 yaşındayım. Mesela biriyle konuşuyorum. Muhabbet bittikten 1 saat falan sonra uzun bir süre acaba konuştuğum kişiyi rahatsız etmiş miyimdir? Veya üzmüş müyümdür? Canını sıkmış mıyımdır? Gibi şeyler düşünüyorum ve aklımdan çıkmıyor. Çevremde ki kişileri kendimden daha çok önemsiyorum. Onları üzeceğim diye korkuyorum. Utangaç insanım. Ama sinirlenince çok sinirlenirim.

Aynı hislerden ben de muzdarib bir bireydim bundan 1-2 sene öncesine kadar. Bunun sebebi içine kapanık ve asosyal biri olman muhtemelen. Karşındakilerin senin hakkında ne düşündüğünü önemsememen lazım. Eğer hayatını akışında yaşar ve sarf edeceğin kelimelerden bir şey kaybetmeyeceğini anlarsan bunun önüne geçersin. Boş ver ne düşünürlerse düşünsünler 1 saat sohbet edip senden sıkılacak adam hayatına hiç dahil olmasın daha iyi.

Benim sorunum sizinkinden daha kötüdür her gün aynı his var kafamda huzursuzluk boşluk hissi bunu geçiremiyorum bazen kafayı yiyecek gibi oluyorum zevk alamıyorum çoğu şeyden şu an bunu yazarken bile var kafamda çözümü olsa keşke.

Hocam zaten ben de öyleyim. Hatta şu an düşünüyorum. Geçmişte olan şeyleri bile kafama takıyorum. Maalesef çok kötü bir şey.
Aynı hislerden ben de muzdarib bir bireydim bundan 1-2 sene öncesine kadar. Bunun sebebi içine kapanık ve asosyal biri olman muhtemelen. Karşındakilerin senin hakkında ne düşündüğünü önemsememen lazım. Eğer hayatını akışında yaşar ve sarf edeceğin kelimelerden bir şey kaybetmeyeceğini anlarsan bunun önüne geçersin. Boş ver ne düşünürlerse düşünsünler 1 saat sohbet edip senden sıkılacak adam hayatına hiç dahil olmasın daha iyi.
Hocam zaten utangacım

Merhabalar.
14 yaşındayım. Mesela biriyle konuşuyorum. Muhabbet bittikten 1 saat falan sonra uzun bir süre acaba konuştuğum kişiyi rahatsız etmiş miyimdir? Veya üzmüş müyümdür? Canını sıkmış mıyımdır? Gibi şeyler düşünüyorum ve aklımdan çıkmıyor. Çevremde ki kişileri kendimden daha çok önemsiyorum. Onları üzeceğim diye korkuyorum. Utangaç insanım. Ama sinirlenince çok sinirlenirim.
Sakın böyle yapma, senden daha değerlisi yok. Karşındakini üzmüş de olabilirsin ya da rahatsız da etmiş ya da etmemiş de olabilirsin. Bunların hiçbirini değiştiremezsin. Seni sen olduğu için seven ve kabullenen insanlarla bir arada ol. Seni birilerinin kabul etmesi için tavrından ya da karakterinden ödün verme.
Ayrıca bu kadar da empati yapma. Bu sana zarar verir, yaşın çok küçük, relax ol, beynini başka şeylerle meşgul et, bir iş yap ya da düşünmemeye çalış. Evet çok zor ama kendine bunu tekrarla "Ben olduğum gibiyim, beni seven böyle sever, ben başkası olamam ya da başkasının istediği gibi biri olamam." Kendine değer ver.

Arada sırada anksiyete yaşamak normaldir fakat seninki normal değil, bir psikolog veya çocuk psikiyatristine gitmeni şiddetle öneririm. Bir zamanlar aynı durumdan müzdarip biri olarak söylüyorum bunları.

Yeni konular

Geri
Yukarı