Kapitalistler sosyalizmi neden istemiyor?

Elon Musk'ın babasi zümrüt çıkarıyordu. Kendisi babadan zengin. Pek iyi bir örnek olmamış.

İşte neden karşı çıkman gerektiği hakkında teorik bilgin yetersiz. Zenginlerin güle oynaya, alın teri ile zengin olabileceğine inanmışsın. Böyle bir dünya yok.

Eşit dağıtım gibi temel bir hedef yok zaten. Nereden duydunuz bunu? Ana hedef üretim araçlarını işciye devretmek.

Halkın kendisi? SSCB uzaya köylü Yuri Gagarin'i gönderdi. 2 tane Türk asıllı kozmonot çıkardı mesela. Asıl sıfırdan tepeye çıkmaktaki fırsat, komunizmde daha fazla.

Marksizm hakkında bilgin eksik. Komünist Manifesto okuyabilirsin en azından.
Kapitalizmi neden istemediğinin nedenlerini merak ediyorum sıralar mısın.

Kapitalizmi neden istemediğinin nedenlerini merak ediyorum, sıralar misin?
Ben sadece bir kişiyim ve görüşlerimin temelleri Marx, Engels ve Lenin'e dayanıyor. Dolayısıyla beni dinlemek yerine saydığım 3 kişiyi okuyabilirsin.

Bunun dışında yazarlar da var, kitap okuma alışkanlığın varsa önerebileğim ilk kitap "Komünist Manifesto" ve "Sosyalizmin Alfabesi/Abecesi" olur.

Ben sadece bir kişiyim ve görüşlerimin temelleri Marx, Engels ve Lenin'e dayanıyor. Dolayısıyla beni dinlemek yerine saydığım 3 kişiyi okuyabilirsin.

Bunun dışında yazarlar da var, kitap okuma alışkanlığın varsa önerebileğim ilk kitap "Komünist Manifesto" ve "Sosyalizmin Alfabesi/Abecesi" olur.
Anlıyorum, peki herkesin eşit değerde olduğu bir toplumda o bireyleri rekabete ve girişimciliğe nasıl teşvik edeceksiniz?

Anlıyorum, peki herkesin eşit değerde olduğu bir toplumda o bireyleri rekabete ve girişimciliğe nasıl teşvik edeceksiniz?
Emeğin değeri üzerinden rekabet oluşturulabilir. Lakin komünizmde amaç aslında insanların çalışmaması ve kendilerine vakit ayırması olduğu için bir noktada bu rekabetçi sistemden de vazgeçilecektir.

Ayrıca herkes eşit maaş almıyor mesela SSCB'de.

Stahanovizm'e bakabilirsiniz: Stahanovizm - Vikipedi

Emeğin değeri üzerinden rekabet oluşturulabilir. Lakin komünizmde amaç aslında insanların çalışmaması ve kendilerine vakit ayırması olduğu için bir noktada bu rekabetçi sistemden de vazgeçilecektir.

Ayrıca herkes eşit maaş almıyor mesela SSCB'de.

Stahanovizm'e bakabilirsiniz: Stahanovizm - Vikipedi
Peki, insanların daha az çalışıp kendilerine daha fazla vakit ayırmaları durumunda toplumda disiplin, üretkenlik ve sorumluluk gibi değerleri korumak ve toplumsal ilerlemeyi sağlamak için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Ayrıca ben maaş perspektifinden söylemedim onu. Birey girişimci ve rekabetçi davranışlarıyla toplumun proletarya kesiminden üstün olacağını ki bu onun hakkı ve devlette daha fazla değer göreceğini bildiği için sınıfların olmadığı sisteme nazaran çok daha yenilikçilik isteği barındıracaktır.

Peki, insanların daha az çalışıp kendilerine daha fazla vakit ayırmaları durumunda toplumda disiplin, üretkenlik ve sorumluluk gibi değerleri korumak ve toplumsal ilerlemeyi sağlamak için ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Bu nokta artık sosyalist devletten komünist topluma geçişin olacağı evre ve bunu şu ana kadar hiçbir örnekte gözlemlemedik. Doğrudan halkın kendi kaderini belirlediği bir yönetim biçimi içerisinde olmadı hiçbir halk.

Hani kısa süreli Paris Komünü falan sayılabilir belki ama sistematik bir örnek yok ortada. Ki bu da anarşist bir örnek zaten.

O yüzden, bir şeyler söylemek zor ve ben de toplum planlayıcısı falan değilim. :)
Ayrıca ben maaş perspektifinden söylemedim onu. Birey girişimci ve rekabetçi davranışlarıyla toplumun proletarya kesiminden üstün olacağını ki bu onun hakkı ve devlette daha fazla değer göreceğini bildiği için sınıfların olmadığı sisteme nazaran çok daha yenilikçilik isteği barındıracaktır.
Birey üstün hissetmez. Zaten işçinin fazla emeği ödüllendiriliyor ve eğer bir başkası da çabalarsa odullendirilecektir. O yüzden SSCB'de devletin kayırdığı herhangi bir emekçi yok, e zaten işçi de kayırılmış gibi hissetmiyor, kendini üstün görmüyor.

Mülkiyetimi ve özgürlüklerimi seviyorum.
Komunist manifesto kitabını okumak benim için zaman kaybı, palavraları dinleyecek zamanım yok.
Senin eğer varsa üretim aracı mülkiyetin insanlığı etkiliyor. Kendin için insanlığı yakamazsın. Yok özel mülkiyet denen üretim aracı olmayan mülkiyetten bahsediyorsan kimse almıyor zaten.

Hangi özgürlüğü diyorsun bir başkanın her makama istediği kişiyi yerleştirmesi özgürlüğünü mü seviyorsun veya kâr maximizasyonunu ilke benimseyip sana temel ihtiyacın olmasına rağmen ücretli ürün satma hizmet sunma özgürlüğünden mi bahsediyorsun?

Hangi özgürlüğü diyorsun bir başkanın her makama istediği kişiyi yerleştirmesi özgürlüğünü mü seviyorsun veya kâr maximizasyonunu ilke benimseyip sana temel ihtiyacın olmasına rağmen ücretli ürün satma hizmet sunma özgürlüğünden mi bahsediyorsun?

Evet.

Senin eğer varsa üretim aracı mülkiyetin insanlığı etkiliyor. Kendin için insanlığı yakamazsın.

Yerim insanlığı, önce birey.

Geri
Yukarı