Kariyer planim mantıklı mı?

zoin

Hectopat
Selam dostlar, bir konu hakkında konuşmak istiyordum.

Öncelikle Kocaeli'de yaşıyorum. 17 yasindayım. 12. sınıfa geçtim.

Hedef olarak Kocaeli üniversite bilgisayar müh.

Oyun programlama düşünüyorum, bu yaz C# eğitimini başladım ve Unity öğrenmeye çalışacağım.
Çocukluğumdan beri bilgisayarla içli dışlı olduğum için bunu düşünüyordum ama son zamanlarda kafam karışmaya başladı.

Oyun sektörüne girmek istiyorum ama görüyorum ki yaşıtlarımda çoğu böyle düşünüyor ve diyorum ki ileride bu sektör yoğun olacağından yapamayacağımı düşünüyorum, onun yerine başka dallar da var onlari da değerlendirip gozlemleyecegim. Sizin bana bir tavsiyeniz var midir? Tartışıp konuşmak istiyorum.

Oyun programlama düşünüyorum, bu yaz C# eğitimini başladım ve Unity öğrenmeye çalışacağım.
Çocukluğumdan beri bilgisayarla içli dışlı olduğum için bunu düşünüyordum ama son zamanlarda kafam karışmaya başladı.

Oyun sektörüne girmek istiyorum ama görüyorum ki yaşıtlarımda çoğu böyle düşünüyor ve diyorum ki ileride bu sektör yoğun olacağından yapamayacağımı düşünüyorum, onun yerine başka dallar da var onlari da değerlendirip gozlemleyecegim. Sizin bana bir tavsiyeniz var midir? Tartışıp konuşmak istiyorum.

Yazılımada yönelebilirsiniz devir teknoloji devri hiç bitmeyecek bir meslek öyle söyleyeyim.

Hocam bu sektöre giren herkesin başarılı olacağı kesin değil. Sektöre giren herkesin bu işle içli dışlı olacağı da kesin değil. Bu yüzden önü açık bir kariyer olduğunu düşünüp ben bu yolda devam etmenizi tavsiye ediyorum. 😄

Senle aynı durumdayız. Şu an yazılım iyi bir meslek biri görülebilir ama biz mezun olup tecrübelenip çalışmaya başlayana kadar ortalık yazılımcı kaynayacak. Şimdiki gibi dolgun maaşları rahat işler olmayacak. En üst seviye üniversiteler hariç herkes sıradan işçi muamelesi görecek. Ben vazgeçmek üzereyim.

Yazılım ve teknoloji gibi alanlar geleceğin mesleği, birçok kişi yapacağı için ben çok kazançlı olacağını düşünmüyorum.

Şu an meslek öğrenen, mekanik ve oto tamiri gibi alanların ileride patlama yapacağını düşünüyorum. Kendim matbaa alanında hizmet veriyorum ve artık çırak çıkmıyor, matbaa alanındaki ustalar gelecekte çok değerli olacak ki şu an bile çok değerliler ve yeterince iyi maaş alıyorlar. (Bir ofset baskı ustası 24-30k arası maaş alıyor / 2023)

Elimizin kirlendiği işler gelecekte çok fazla para kazandıracak gibi duruyor.

Artık çoğu kişi sizin gibi düşünüyor. Gelecekte çok fazla bu tip meslekler olacak. İşiniz kolay değil. İyi çalışırsanız yapabilirsiniz ama.

Dostum eğer bilgisayar mühendisliği okursan kendini sürekli güncel tutmak zorundasın. Çünkü bu bölümü okuyupta memurluk düşünmezsin herhalde. Kendi işinin başında veya özel bir şirkete çalışacağın için çok fazla rakibin olacak senin bir özelliğin olmalı ki başkasını değil de seni seçsinler. Yani sürekli yeni bir şeyler öğrenmeye açıksan ve her anlamda çalışmayı seviyorsan güzel bir tercih olacaktır. Senin üniversiteyi bitirdiğin dönemlerde çok fazla bu bölümden mezun kişi olacak bunu unutma.

Dostum eğer bilgisayar mühendisliği okursan kendini sürekli güncel tutmak zorundasın. Çünkü bu bölümü okuyupta memurluk düşünmezsin herhalde. Kendi işinin başında veya özel bir şirkete çalışacağın için çok fazla rakibin olacak senin bir özelliğin olmalı ki başkasını değil de seni seçsinler. Yani sürekli yeni bir şeyler öğrenmeye açıksan ve her anlamda çalışmayı seviyorsan güzel bir tercih olacaktır. Senin üniversiteyi bitirdiğin dönemlerde çok fazla bu bölümden mezun kişi olacak bunu unutma.

Yazılım ve teknoloji gibi alanlar geleceğin mesleği, birçok kişi yapacağı için ben çok kazançlı olacağını düşünmüyorum.

Şu an meslek öğrenen, mekanik ve oto tamiri gibi alanların ileride patlama yapacağını düşünüyorum. Kendim matbaa alanında hizmet veriyorum ve artık çırak çıkmıyor, matbaa alanındaki ustalar gelecekte çok değerli olacak ki şu an bile çok değerliler ve yeterince iyi maaş alıyorlar. (bir ofset baskı ustası 24-30k arası maaş alıyor / 2023)

Elimizin kirlendiği işler gelecekte çok fazla para kazandıracak gibi duruyor.

Haklısınız acaba vazgecsemmi diye düşünüyorum oto tamir değerlenecek iyi hoş ama yaşımın cok geçtiğini düşünüyorum kendi babam 10 yasinda başlamıştı bu işlere.

Yeni konular

Geri
Yukarı