Her fikre saygı duyulmalı mı?

Ne saçma sapan bir görüş. Benim dinim fikrim sana saçma geliyor diye saygı duymayacak mısınız ?
Duymayabilir? İnatla saygı duyacaksın diye üstelemeye gerek yok. Siz de onun düşüncesine saygı duymazsınız olur biter. İş birbirinizi boğazlamaya gitmediği sürece bunda bir problem yok diye düşünüyorum ben. Daha da önemlisi birbirinizin fikirlerini "umursamamayı" öğrenmelisiniz bence. O'nun senin dinine saygı duymaması seni neden rahatsız etsin mesela? İş fiziki ya da haksal ihlallere gitmediği sürece takmamanız gerek.

Ne saçma sapan bir görüş. Benim dinim fikrim sana saçma geliyor diye saygı duymayacak mısınız?
Saygı duyma zorunluluğum yok ama dediğim gibi gelip sen namaz kılarken "boş yapıyorsun, saçmalıyorsun" şeklinde rahatsız edici ve ezici üslupla konuşma hakkım da yok.

Olay "sana ne/bana ne" olayı bu bahsettiğin konuda. Atıyorum karşıma çıkıp "burada kurban kesiliyor, başka yoldan geç" derse birisi her türlü saygıyı arabanın içinde bırakırım 🤣

Başkasına karışmadığı sürece kendi inancını istediğin gibi yaşayabilirsin.

Fikirlere saygı duyulabilir ve duyulmalıdır da; lakin o fikirler neticesinde ortaya çıkan eylemler ve etkiler, mevcut yasalar ile çeliştiği vakit ya da insani veya vicdani doğrularla çeliştiği vakit eylemin dengi ile müdahale edilmelidir. Her fikir ifade edilebilmelidir, yoksa oligarkların belirlediği, tek yönlü ve gelişime kapalı bir toplumun hasıl olması kaçınılmazdır.

Düşünce özgürlüğünü kullanmak ile 3 IQ olmak arasında ince bir çizgi vardır. Ülkemizde çoğu kişi "Ben böyle düşünüyorum benim fikirlerim demokratik bir yerde yaşıyoruz." Diyerek aslında bu çizginin 3 IQ olmak kısmına geçiyor. İsteyen istediğini düşünsün bizi ilgilendirmez. Fakat ne zaman ki bu düşündükleri şeyler terörizm gibi topluma ve ülkeye/ülkelere zarar verecek bir şey ise işte o zaman bu düşünce özgürlüğü olmuyor. O zaman da bizi ilgilendiriyor. Hayır, her fikre saygı duyulmaz. Hayır, her fikir doğru değildir.

Ülkemizde çoğu kişinin ağzına sakız olmuş bir laf: "Bu benim kişisel düşüncem, sana ne? Saygı duymak zorundasın!". Peki bu ne kadar doğru?

Yanlış. Oldukça yanlış. Saygı hak edilir ama bu demek değildir ki bir başkası hakaret veya argo hakkına sahip. Fikrinizi ifade ediş biçiminiz çok önemli bir etken burada. Siz fikrinizi belirtirken karşı tarafı ezici, aşağılayıcı bir üslup kullanırsanız veya birisini/bir şeyi yapıcı/yıkıcı eleştirirseniz o fikir kişisel olmaktan çıkar ve hedef kişiye veya karşı tarafa da size aynı üslupla cevap verme hakkı doğurur. Ayrıca fikrinizi sosyal medya, forum gibi herkese açık platformlarda paylaşırsanız da o fikir kişisel olmaktan çıkar, size katılmayan kişiler de çıkıp aynı üslupla tartışmaya girebilir, itiraz edebilir. Bu durumda çıkıp "sana ne birader" deme hakkınız yok. Düşüncelerinizin tartışılmasını veya düşünceleriniz hakkında tartışmayı istemiyorsanız kendinize saklayabilirsiniz.
Aslında gayet güzel bir argüman, sanırım burada üslup devreye giriyor. Fikirler ne kadar ilginç ya da olağandışı olsa üslup ile siz saygı görmeyi hak ediyor veya etmiyorsunuz. Sadece bu da değil, bir fikir güzel olsa bile altını dolduramıyorsanız, size yöneltilen güzel karşı argümanlara da yeterince doygun cevaplar veremiyorsanız yine insanlar sizin fikirlerinize karşı saygıyı yitirecektir, veya işte bu noktada saygı yitirmemek adına safsatacı taktikleri olan Ad Hominem ve diğer nice ahlak dışı yöntemleri benimserseniz insanlar fikrinizi beğenebilir ama siz o noktadan itibaren bir demagog olursunuz ve partizanlaşırsınız.

Ülkede öyle fikirler var ki etkilerini haberlerde görüyoruz her gün, en basitinden aile içi şiddet. Söz dinlemiyorsa vuracaksın gibi geride kalmış zihniyetler yüzünden her gün insanlar aile içi şiddete maruz kalıyor. Haberlere çıkanları görüyoruz zaten, peki çıkmayanlar? Her fikre saygı duymak kendini entel göstermek için uydurulmuş samimiyetten uzak bir yalandır.

Hayır. Her fikre saygı duyulmamalıdır.
Bu da demek değildir ki hiçbir fikre saygı duyulmamalıdır.
-Senin fikrine saygı duymuyorum.
+Neden?
-Hani her fikri saygı duyulmamalıydı?
Bu gibi saçma diyalogları çok yaşadığım için eklemek istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı