Her fikre saygı duyulmalı mı?

the Fool

Gigapat
Katılım
3 Haziran 2016
Mesajlar
14.362
Makaleler
6
Çözümler
94
Yer
Bursa
Ülkemizde çoğu kişinin ağzına sakız olmuş bir laf: "Bu benim kişisel düşüncem, sana ne? Saygı duymak zorundasın!". Peki bu ne kadar doğru?

Yanlış. Oldukça yanlış. Saygı hak edilir ama bu demek değildir ki bir başkası hakaret veya argo hakkına sahip. Fikrinizi ifade ediş biçiminiz çok önemli bir etken burada. Siz fikrinizi belirtirken karşı tarafı ezici, aşağılayıcı bir üslup kullanırsanız veya birisini/bir şeyi yapıcı/yıkıcı eleştirirseniz o fikir kişisel olmaktan çıkar ve hedef kişiye veya karşı tarafa da size aynı üslupla cevap verme hakkı doğurur. Ayrıca fikrinizi sosyal medya, forum gibi herkese açık platformlarda paylaşırsanız da o fikir kişisel olmaktan çıkar, size katılmayan kişiler de çıkıp aynı üslupla tartışmaya girebilir, itiraz edebilir. Bu durumda çıkıp "sana ne birader" deme hakkınız yok. Düşüncelerinizin tartışılmasını veya düşünceleriniz hakkında tartışmayı istemiyorsanız kendinize saklayabilirsiniz.
 

Rakas IV

Decipat
Katılım
21 Kasım 2019
Mesajlar
1.896
Çözümler
3
Yer
Finlandiya/Helsinki
Hocam içimi dükmüşsünüz. Teşekkür ederim.
 

adanalihiyar

Centipat
Katılım
17 Eylül 2020
Mesajlar
4.953
Makaleler
10
Çözümler
13
Yer
arkanı döndüğünde önünde, önüne baktığında arkada
Benden büyük herkese saygı duymak zorundayım. Ve birine saygı duyduğum zaman da düşüncemi asla tam olarak belirtemiyorum. Mesela öğretmenler veya başka üst bir şey hakkında konuştuğum zaman her zaman "o senden daha üstün" gibi bir cevap alıyorum. Saygı duymam gerekliymiş. Madem ben onun bu düşüncesine saygı duyacağım o da benim düşüncesine saygı duymamama saygı duyacak. Yazarken kendi beynim dahi eridi ama olsun.
 

Zamani Çocuk

Decapat
Katılım
23 Şubat 2020
Mesajlar
2.565
Çözümler
10
Yer
Sakarya
Katılıyorum. Herkese ve her fikre saygı duyulmamalı. Saygı, önce hak edilmeli. Saygı bu kadar küçümsenmemeli.

Yere çöp atan birine saygı duymam mesela. Toplu taşımada bağırarak konuşanlara da saygı duymam. Milli değerlere hakaret edenlere de duymam. Liste bu şekilde uzayıp gidebilir.
 

Kaptan Prayss

Picopat
Katılım
7 Aralık 2020
Mesajlar
443
Çözümler
1
Hayır. Bir gün birisi sizin karşınıza dikilip "seni öldürmek istiyorum" dese saygı mı duyarsınız yoksa kafa mı atarsınız? :)
 

krafeun

Centipat
Katılım
18 Nisan 2019
Mesajlar
997
Çözümler
2
Bir şahısa doğrudan veya dolaylı yoldan zarar vermeyen her görüşe saygı duyulmalı kişisel görüşüm.
 
Yukarı