Kedi sahiplendikten sonra ne yapılmalı?

• Konuyu başlatan Zel
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 81
  • Görüntüleme 5B
Aa evet doğru yaşı da önemli tabii ki hocam dediğim gibi kesin atarım bugün. Şuan çok iyi uyuyor 😄
Evet yaşı önemli hem de ziyadesiyle. Yavru kedi maması almalısınız içeriğindeki protein miktarının fazlalığı sebebiyle gelişimi arttırıyor ve yavrunun daha dirençli olmasını sağlıyor. 1 yaşına girene kadar yavru kedi maması ile beslenir. Mamalarda çeşitlilik çok çok fazla olduğu için bütçenizi belirleyip ona göre bir mamada karar kılmalısınız. Zira sürekli yapılan mama değişiklikleri sindirim sistemini olumsuz etkiler ve yavruyu hasta eder. Örnek vermek gerekirse ProPlan 3 KG yavru kedi maması şu an 210 TL bandında ve 1 aylık bir kediye 3 ay kadar gidebiliyor. Günde 8 saat ara ile 3'er öğün şeklinde vermelisiniz. Bir çay bardağının yarısını doldurursanız yeterli olacaktır.

Dostlar merhaba. Bugün bir arkadaşım, okula bir kedi getirdi ve yavru. Sürekli ağladığını görünce dayanamamış ve getirmiş. Bende sahiplenmek için aldım. Şuan sizce neler yapmam gerekiyor ? Umarım kötü bir şey yapmamışımdır. Ve şuan mırıldıyor ve sürekli benim yanıma gelip uyuyor, çok tatlı.

Muhabbet kusun varsa almamalisin.
Kac yasindasin bilmiyorum ama bakabilecek ve sorumluluk alabilecek durumun yoksa almamalisin.
Eger 3 ay sonra onu sokaga atacaksan fazla yasamayacak bunu bil ve ona bu kotulugu yapma.
Ev yasamina adapte olan kediler sokakta yasayamazlar.

Bakamayacagina dair ufacik bir suphen bile varsa onu tekrar disari, guvenli bir yere sal. ( Park, universite kampusu vs )

Kedi kumu al, yemek yedikten sonra ara ara içerisine bırak alışır kuma yapmaya. Süt ile suyu karıştırıp şırınga yardımı ile verebilirsin. Sakın sadece sut verme. İyi bir şey yapmışsın, umarım güzel geçinirsiniz 🥺
Burada ufak bir düzeltme yapalım arkadaşımız süt derken süt tozunu kast etmiş olmalı, bildiğimiz süt değil. Bu şırınga ile besleme olayı da eğer yavru bir hafta on günlük gibi ise yapılır. Eğer 15-20 günlük olmuş ise zaten kendisi direk beslenebiliyor. Kuru mamayı sahanda dövüp yaş mama ile karıştırıp püre haline getirirseniz kendisi rahatlıkla beslenebilir. Eğer 1 aylıktan büyük ise buna da gerek yok. Direk yavru kedi maması ile beslenebilir.
Muhabbet kusun varsa almamalısın.
Kaç yaşındasın bilmiyorum ama bakabilecek ve sorumluluk alabilecek durumun yoksa almamalısın.
Eğer 3 ay sonra onu sokağa atacaksan fazla yasamayacak bunu bil ve ona bu kötülüğü yapma.
Ev yaşamına adapte olan kediler sokakta yasayamazlar.

Bakamayacağına dair ufacık bir şüphen bile varsa onu tekrar dışarı, güvenli bir yere sal. ( Park, üniversite kampusu vs. )

Çok haklısınız, ev ortamına alışan kediler sokakta maalesef barınamazlar çünkü sokak kurallarını bilmeden büyümüş olurlar. Ama ben konu sahibi arkadaşımızın bilinçli bir insan olduğu kanaatine vardım nedense. Umarım birlikte güzel bir aile olurlar.

Burada ufak bir düzeltme yapalım arkadaşımız süt derken süt tozunu kast etmiş olmalı, bildiğimiz süt değil. Bu şırınga ile besleme olayı da eğer yavru bir hafta on günlük gibi ise yapılır. Eğer 15-20 günlük olmuş ise zaten kendisi direk beslenebiliyor. Kuru mamayı sahanda dövüp yaş mama ile karıştırıp püre haline getirirseniz kendisi rahatlıkla beslenebilir. Eğer 1 aylıktan büyük ise buna da gerek yok. Direk yavru kedi maması ile beslenebilir.
Yo, direkt süt kastettim. Eğer kedi yavru ise beslenmesine yardımcı olmak için şırınga yardımı ile az bir sütü ılık su ile karıştırarak verebilirsiniz.

Ama ben konu sahibi arkadaşımızın bilinçli bir insan olduğu kanaatine vardım nedense. Umarım birlikte güzel bir aile olurlar.

Okula arkadasi getirmis -> Yasi kucuk.
Profilde muhabbet kusu var -> Tehlike.

Hevesini kirmak istemiyorum ama hayvan sahiplenmenin ne kadar buyuk bir sorumluluk oldugunun farkinda olmayacak yasta birisi olduguna neredeyse eminim.

Yo, direkt süt kastettim. Eğer kedi yavru ise beslenmesine yardımcı olmak için şırınga yardımı ile az bir sütü ılık su ile karıştırarak verebilirsiniz.
Hocam kedilere hele ki yavru kedilere süt verilmez. Çünkü sindiremezler.
Okula arkadaşı getirmiş -> Yaşı küçük.
Profilde muhabbet kuşu var -> Tehlike.

Hevesini kırmak istemiyorum ama hayvan sahiplenmenin ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunun farkında olmayacak yasta birisi olduğuna neredeyse eminim.
Umarım haksız çıkarsınız diyelim o zaman :) Ama teorilerinizde haksız görünmüyorsunuz sanki. Bekleyip görelim.

Muhabbet kusun varsa almamalisin.
Kac yasindasin bilmiyorum ama bakabilecek ve sorumluluk alabilecek durumun yoksa almamalisin.
Eger 3 ay sonra onu sokaga atacaksan fazla yasamayacak bunu bil ve ona bu kotulugu yapma.
Ev yasamina adapte olan kediler sokakta yasayamazlar.

Bakamayacagina dair ufacik bir suphen bile varsa onu tekrar disari, guvenli bir yere sal. ( Park, universite kampusu vs )
Hocam ben öyle biri değilim 5 yıldır muhabbet kuşlarım vardı şuan annem'in hastalğı yüzünden sahiplendirdik. Sorumluluk alabilirim ve alıp 2 gün sonra atmam, bana güvenin.
Okula arkadasi getirmis -> Yasi kucuk.
Profilde muhabbet kusu var -> Tehlike.

Hevesini kirmak istemiyorum ama hayvan sahiplenmenin ne kadar buyuk bir sorumluluk oldugunun farkinda olmayacak yasta birisi olduguna neredeyse eminim.
Okula arkadaşı getirmiş yaşı küçük mü ? 😄 Ne yani 20'li yaşlarda biri getirmiş ve hatta bana güvenmiş yıllardır arkadaşım ve en iyi kişi olarak beni seçmiş olamaz mı ? ya da profil de muhabbet kuşu olmasını nasıl tehlike olarak gördünüz ? Ben heves için sahiplenseydim 5 yıldır 3 canlıya bakmazdım. Ve zaten hepsiyle çok ilgiliyim şüpheniz olmasın.

Geri
Yukarı