Kendimi kötü hissediyorum

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Merhaba arkadaşlar. Kendimi her şey olarak eksik hissediyorum, hiçbir şeyim tam değilmiş gibi hissediyorum. Konuşma problemim var bunu aşabilirim ama onu aşmaya başlayacak enerji yok, konuşmayı çok istiyorum beni özgür hissetiriyor konuşmak, konuşamadığım zaman tutsak hissediyorum kendimi bu da beni daraltıyor yani her bir kelimeye başlarken veya yalnız iken konuşma problemimi düşününce. Derslerimde başarılı birisi olamadım bunu çalışacağım babamla anlaşmaya bile girdik yani beni ders çalışma için motive aracım var ama bu bile bazen işe yaramıyor, karadeliğe girmiş gibi hissettiriyor bana dersler -okul dersleri- kendimide pek beğenemiyorum evet erkek ve kız arkadaşlarım diyor iyisin tipsiz değilsin diyorlar tamam eyvallah diyorum ve evet bu duruma mutluyum yani ben kendime normal geliyorum 10 üzerinden 5 geliyorum kendime. Giyiniş tarzım yok bu yıl okul başlamadan alışveriş yapma planım var ama ne yapacağımı bilmiyorum neyi seçmem lazım bilmiyorum yani tek başıma bir karar alamıyorum ama almak istediğim kategori belli ama onu nasıl bulacağım konularına girince çıkamıyorum hep yanımda bir destekçi olsun "bu güzel oldu" "bu kötü oldu" "başka rengini deneyelim mi?" diyen birisi olsun istiyorum. Normal hayatta da karar veremem mesela bir şey yazacağım birisine onu yanımdaki büyüğe sorarım "bunu yazmam uygun mu" diye ve bunu isteyerek yapmıyorum sonra oturup düşününce kendimi etrafa muhtaç hissediyorum. Çok uzattım biliyorum ama bir konuda hepsini toplamak istiyorum. Kendimi yeteneksiz yani vasıfsız görüyorum arkadaşlar yani hiçbir hobim yok. Yüzmek, gitar çalmak, şan eğitimi, satranç, futbol, basketbol hiçbiri bende yok varsa da yüzüstü var öyle hobi haline getirdiğim yok. Etrafımdakilere bakıyorum yüzmeyi bilen var, hikaye yazan var, satranç oynayan var, futbol kursuna giden var, arkadaş ortamında "gitarcı" diye adlandırılan var ve bunları gördükçe moralim bozuluyor. Bunlarda beni eksik hissettiriyor. Mesela ben sohbet açamam bu huyumu beğenmiyorum atıyorum "-günaydın +günaydın" gerisi bende yok devamını getiremem bilemem yani konuşma problemim yüzünden hayatımda 1 saatten fazla birisiyle konuşmamışımdır durmadan bu yüzden bilemiyorum bu tür şeyleri. Bir kız olsam kendime bakar mıydım diyorum neden bakayım ki? Giyiniş tarzı güzel değil, bir hobisi yok, 15-16 yaşına gelmiş ama daha konuşmayı bilmiyor, yakısıklı değil (göreceli bir kavram bu tabii ki) ben neden bununla arkadaş olayım neden konuşayım? Böyle derdim bir kız olarak şu anki halimi yorumlasam. Aslında çok şey yapmak istiyorum ama olmuyor yani zamanın yetmeyeceğini düşünüyorum, mesela; 10. sınıfa geçeceğim bu yıl ve okulun ilk gününden derse düzenli şekilde çalışıp bu yılı taktir alarak başarı ile kapatacağım ve bunu yaparken konuşma problemimede günde 2 saat harcamam lazım ve gitar kursunada gitmek istiyorum bir hobi olsun amacından ve arkadaşlarımla gezmek istiyorum. Günümü hesaplayınca aslında yetmeyecek gibi geliyor. 8 de kalkıyorum öğlen 5'te okuldan eve geliyorum, dersleri yapsam 2 saat ortalama desek saat 7 olur, gitar kursuda okuldan sonra olacak desek 1 saat desek ona da saat 5'ten 6ya kadar gitar oradan eve geldim ders çalışayım dedim saat 8 oldu, konuşmama zaman ayırmam lazım 2 saat oldu saat akşam 10 yani 22.00 ve ben bu 2 saattede internete bakacağım oyun oynayacağım ya da ailemle zaman geçireceğim ya da arkadaşlarımla konuşacağım ve saat 00.00 olunca da uyuyacağım ve bu zaman bana az geliyor ve bu dediklerim değişecek birisi 3 saat diğeri 30 dakika derken belki de zaman kalmayacak. Bu durumda kendimi işlevsiz hissettiriyor çünkü gencim ben yani gezmem lazım gibi geliyor ama geleceğimi önemsiyorum, bilmiyorum kısaca. Bu kadardı arkadaşlar dinlediğiniz için teşekkür ederim, içimden geçenleri dedim umarım yanlış anlaşılmam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuşma problemini açabilir misin, neden konuşamıyorsun tam olarak engel olan bir şey mi var? Bu konu üzerine gittiğimizde diğer sorunların da çözüleceği düşüncesindeyim. Çünkü enerji düşüklüğü de insanın savunma mekanizmalarından biridir. Kişi kendini güvende hissedeceği yerde bulmak için diğer işleri yapmaya enerjisi olmayabilir. Hiç değilse bana öyle geldi. Yanlış olabilirim.

Öncelikle kendini sevmelisin. Görüyorum ki eksik olan bu, sen değilsin. Bu dönemde bir partner edinme doğru bir karar olmayabilir, seni daha çok yıpratabilir. Sosyal anksiyete yaşıyorsundur belki bilemiyorum. Konuşamıyorum diye sakın susturma kendini tanımadığın insanlarla konuş, iltifat et, eminimki açılacaksın. Sorumluluk al, sosyal olmaya çalış. Hem gez hem ders çalış.

Öncelikle kendini sevmelisin. Görüyorum ki eksik olan bu, sen değilsin. Bu dönemde bir partner edinme doğru bir karar olmayabilir, seni daha çok yıpratabilir. Sosyal anksiyete yaşıyorsundur belki bilemiyorum. Konuşamıyorum diye sakın susturma kendini tanımadığın insanlarla konuş, iltifat et, eminim ki açılacaksın. Sorumluluk al, sosyal olmaya çalış. Hem gez hem ders çalış.

Partner konusunda katılıyor ilk başlarda bu sorunları aşmana yardım edebilir ama zamanla bu sorunları aşmak için o kişiye muhtaç olursun ayrılınca daha da beter duruma düşersin.

Konuşma problemini açabilir misin, neden konuşamıyorsun tam olarak engel olan bir şey mi var? Bu konu üzerine gittiğimizde diğer sorunların da çözüleceği düşüncesindeyim. Çünkü enerji düşüklüğü de insanın savunma mekanizmalarından biridir. Kişi kendini güvende hissedeceği yerde bulmak için diğer işleri yapmaya enerjisi olmayabilir. Hiç değilse bana öyle geldi. Yanlış olabilirim.
Konuşma problemi kekemelik yani takılarak konuşma ama benimki daha ağır bazen hiç konuşamıyorum.

Partner konusunda katılıyor ilk başlarda bu sorunları aşmana yardım edebilir ama zamanla bu sorunları aşmak için o kişiye muhtaç olursun ayrılınca daha da beter duruma düşersin.
Aynen bir partnerim var ama beter durumdayım.

Öncelikle kendini sevmelisin. Görüyorum ki eksik olan bu, sen değilsin. Bu dönemde bir partner edinme doğru bir karar olmayabilir, seni daha çok yıpratabilir. Sosyal anksiyete yaşıyorsundur belki bilemiyorum. Konuşamıyorum diye sakın susturma kendini tanımadığın insanlarla konuş, iltifat et, eminimki açılacaksın. Sorumluluk al, sosyal olmaya çalış. Hem gez hem ders çalış.
Peki nasıl seveceğim? Aynanın karşısına geçip mi yapmam lazım.

Hem gez hem ders çalış.
Yazıyı tam okuyamadım ama bu yazdığınız ne yazık ki pek de olası bir şey değil. Eğer lise okuyorsa zaten günde 8 saat okulda oluyor, kurs veya etüt varsa bu 12 de olabilir. Kalan zamanda ders mi çalışsın, ailesiyle vakit mi geçirsin, yoksa dışarı mı çıksın?

Öncelikle kendini sevmelisin. Görüyorum ki eksik olan bu, sen değilsin. Bu dönemde bir partner edinme doğru bir karar olmayabilir, seni daha çok yıpratabilir. Sosyal anksiyete yaşıyorsundur belki bilemiyorum. Konuşamıyorum diye sakın susturma kendini tanımadığın insanlarla konuş, iltifat et, eminimki açılacaksın. Sorumluluk al, sosyal olmaya çalış. Hem gez hem ders çalış
Konuşma problemi kekemelik yani takılarak konuşma ama benimki daha ağır bazen hiç konuşamıyorum.

Aynen bir partnerim var ama beter durumdayım.

Peki nasıl seveceğim? Aynanın karşısına geçip mi yapmam lazım.
Kendinle vakit geçirmelisin, kendine tahammül etmelisin. Kendine odaklanacağın bir şeyler bul. Yalnız yürümek gibi, yalnız gezmek gibi...

İyi hissetmenin formülü iyi şeyler yapmaktır kendin için.

Dediklerim basit gelebilir ama dikkate almanı tavsiye ederim, yüksek alkol ve kumar bağımlılığını atlatmış birisi olarak her zaman berbat hissederdim, örneğin borsayla ilgili bir şeyler öğreneceğim diye diye yıllarımı geçirdim, bu bağımlılıklarla mücadele ederken kendimi bunlara verdim.

Baktım ki bir şeyler öğrendikçe, kitap okuyup, spor yaparak kendime iyi gelen şeyler yaptıkça gördüm ki özgüvenim gelişiyor.

(Eğlence sektöründe işletmeciyim bu arada alkole buradan alışmıştım şimdi bir işletmeci olarak içmiyorum, insanlar çok şaşırıyor.)

Hatta sokakta, iş yerimde bile güler yüzle gezmeye başladım, baktım gibi insanlar seni nasıl görürlerse sana öyle davranıyorlar.

Özgüvenin arttıkça veya bir şeylerin üstesinden geldikçe de, daha çok şeyin üstesinden gelebileceğine olan inancın da artıyor, ister istemez daha güçlü adımlar atıyorsun emin ol ki dışarıdan bakınca daha bir parlak gözüküyorsun.

Sonuç olarak başarı da kaçınılmaz oluyor, ve emin ol insanların seni tipinle veya sorunlarınla değil de başarılarınla yargılamasını istersin.

Yani sana tavsiyelerim, bildiğin dipten gelmiş birisi olarak, yatırımını kendine yap, iyi şeyler yaptıkça kendin için, iyi hissedeceksin, diğer insanlardan kendini farklı kılman ve de onların da bunu anlaması için uğraşman lazım, daha doğrusu onların kendi kendine bunu anlayacağı bir konuma kendini getirmen lazım.

Geri
Yukarı