Kendini zihninizde obsesiflik hissettiğiniz oluyor mu?

Valla tam olarak ne bilmiyorum ama sürekli internetten doları gözlüyorum bu da bir obsesiflik galiba. Yalnız 10 dakka da bir bakıyorum şu dolara.

Benim de sayisiz ufak tefek takintim vardir muhtemelen ama onemsiz oldugunu dusunuyorum. Herkeste biraz oldugunu dusunuyorum. Yolda yururken cizgilere basmamak, ayni anda hem cisim heldiyse hem de susadiysam once suyu icmek ( ya da once cis yapmak, burada onemli olan bir kurala baglama cabasi ), alakasiz paternlerin bir sey ile baglantili oldugundan suphelenme egilimi ( ornegin bu sabah arabam ilk seferde calismadi, kesin aksam fenerbahce kaybedecek maci gibi ) vb. Bunlar zihninde obsesif fikirlere ve devaminda kompulsif davranislara sebep oluyor. Cok hayati etkilemedigi surece bence sakincasi yok. Ama az once kitlediginiz kapiyi kitlediginizi bile bile yeniden kontrol ediyorsaniz ve bunu hep tekrarliyorsaniz siz de OCD sahibi olmussunuz demektir.

Bu isin uzmani doktorlara danismak lazim aslinda, kesin literaturde bunun cizgisi cekilmistir, hangi noktadan sonra yardim almasi gerekir insanin seklinde.

Son düzenleme:
Benim de sayisiz obsesifligim var ama onemsiz oldugunu dusunuyorum.
Obsesiflik demeyin bunlara lütfen:) Cidden obsesiflik çok kötü bir şey. Obsesif teşhisi aynen dediğiniz gibi doktor tarafından konulan bir tanı. Evlerden ırak kimsenin başına gelmesin.

Evet, dogru. Kucuk takintilar demek daha mantikli.
Mesela Obsesif temizlik takıntılı bir arkadaşım var. Ağzın açık kalır görsen. Her gün 6-7 saat temizlik yapamaz bir insan dersin ama yapıyor. TLC'dekilerin aynısı. Ve doktor tarafından obsesif olaraktanı konuldu kendisine. Çünkü temizlediği bezi temizliyor. Kısır döngüye giriyor resmen.

Mesela Obsesif temizlik takıntılı bir arkadaşım var. Ağzın açık kalır görsen. Her gün 6-7 saat temizlik yapamaz bir insan dersin ama yapıyor. TLC'dekilerin aynısı. Ve doktor tarafından obsesif olaraktanı konuldu kendisine. Çünkü temizlediği bezi temizliyor. Kısır döngüye giriyor resmen.

Benim de bir arkadasim vardi. Kolu ya da omzu yururken duvara carparsa bir daha duvara vururdu. Cift sayi olmazsa basina bir sey gelecegine inaniyordu. Kalabalik yolda yururken insanlar ona carpinca sayiyordu kafasindan kac defa carptiklarini. Cok kotu bir sey. Adam simdi kalabaliktir disari cikmayayim diyordu resmen. Hayatlari fena etkileniyor. Cok haklisin.

Kiz arkadasim basina gelen en guzel olayda bile sevinmemeye calisiyor. Kucukken onu "cok gulme, basina kotu bir sey gelir" diye tembihlemisler. Dunyanin en iyi okullarindan birine kabul edildi dogru duzgun sevinemedi kiz basina daha kotu bir sey gelir diye dusundugunden.

Kiz arkadasim basina gelen en guzel olayda bile sevinmemeye calisiyor. Kucukken onu "cok gulme, basina kotu bir sey gelir" diye tembihlemisler. Dunyanin en iyi okullarindan birine kabul edildi dogru duzgun sevinemedi kiz basina daha kotu bir sey gelir diye dusundugunden.
Çok zor cidden. Zaten biraz da yanlış yönlendirmeler sonucunda batıl inanç edinmiş kendine belli. Umarım kısa zamanda atlatır da başarılarının tadını çıkarır doya doya.

Bu tip takıntılar stresli, sinirli olduğumuz zaman daha fazla kendini gösterir. Örneğin ders çalışmamız gerekirken tüm odayı toplamaya kalkmak stres altında yaşadığımız bir takıntıdır. Ben de bazı zamanlarda bazı nesnelerin tümüne dokunmak istiyorum. Oturduğum odanın duvarları, koltukları olabilir bu. Bu kadarı normal sayılıyor.
Ancak; eğer yapmadığınızda veya bastırmaya çalıştığınızda öfke nöbetine benzer hisler yaşıyorsanız, farklı bir şeyle ilgilendiğinizde dahi takıntı yaptığınız şeyi aklınızdan atamıyorsanız doktora danışmanız gerekir.

Evet bende bir obsesifim. Fakat üstesinden geldim sayılır.
Takıntılarım şunlardı;
*Koltuğu simetrik hissetmezdim ayağımla ucuna vurup düzeltirken ayar hiç tutmazdı bir ordan bir burdan.
*Telefonum şarj olduğunu görüyordum fakat zihnim şarj aletinin azcık çıktığını söylüyordu ve takılı şarj aletini prize ittiriyordum.
*Çantam kapalı olduğu halde sırtımdan indirip kontrol ederdim.
*En sinir olduğum ise kapı kapalıyken açık gibi hissediyordum ve yataktan bile kalkıp kapalı kapıyı kolundan itiyordum.

Kısaca zihnimle iradem kapışıyor gibiydi. Susamadığım halde sürekli su içmem gerektiğini hissediyormuş haline gelince durumun ciddiyetini kavramıştım. Diğer şeyleri dahi kafama takmamaya başlayarak bunların üstesinden geldim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı