Rüyalar Neden Saçma Oluyor?

Rüyalar, Freud'a göre bilinçaltına giden kral yoludur. Beynimizin bizden saklanan ilkel ve saf arzularının bilinç duvarından sızmasıdır. Normalde gün yüzü göremeyen bu düşünceler rüyalarda bilincimize saçma imgeler olarak sızmayı başarır.
Bize saçma gelmesinin sebebi bu anlamsız görünen imgelerdir. Bu imgeleri yorumlayacak psikanaliz yeteneğinden mahrum olduğum için bir iki örnek bırakıp bitirmek istiyorum. Freud'a göre kılıç, yılan, veya şemsiye gibi imgeler barındıran rüyalar gizli birer cinsel rüyadır. Bu imgeler erkek cinsel organını temsil eder. Benzer şekilde mağara veya para kesesi görmek kadın cinsel organını temsil eder. Kulağa biraz garip geldiğinin farkındayım. Sonuçta Freud bu, adam yanlışlanamıyor.

Rüyalar, Freud'a göre bilinçaltına giden kral yoludur. Beynimizin bizden saklanan ilkel ve saf arzularının bilinç duvarından sızmasıdır. Normalde gün yüzü göremeyen bu düşünceler rüyalarda bilincimize saçma imgeler olarak sızmayı başarır.
Bize saçma gelmesinin sebebi bu anlamsız görünen imgelerdir. Bu imgeleri yorumlayacak psikanaliz yeteneğinden mahrum olduğum için bir iki örnek bırakıp bitirmek istiyorum. Freud'a göre kılıç, yılan, veya şemsiye gibi imgeler barındıran rüyalar gizli birer cinsel rüyadır. Bu imgeler erkek cinsel organını temsil eder. Benzer şekilde mağara veya para kesesi görmek kadın cinsel organını temsil eder. Kulağa biraz garip geldiğinin farkındayım. Sonuçta Freud bu, adam yanlışlanamıyor.
Hocam ''Felsefenin Kısa Tarihi'' okumuşsun gibi geldi bana.

Günümüzde "hayal ürünü" kategorisinde dizi, film ve oyun gibi şeyleri gördüğümüz için olabilir, bizden önce yaşayanlarda böyle şikayet yoktur, zaten rüyasında istediği gibi hayalini kurarlardı diye düşünüyorum. :D

İnsanoğlunun ruhu uykuda iken bedenden sıyrılır ve varoluşundaki sınırsız yapısına ulaşır. Bu süre zarfında beden dediğimiz cesetten kurtulan ruh çok sayıda RAW veri toplar.

Derin uyku aşamasının sonlanmasına doğru yeniden beden kafesine hapsolan ruhun elde ettiği RAW veriler, biyolojik yapısının algılayamayacağı kadar kapsamlı big datalar olduğu için kayba ve bozulmaya uğrar. Uyanmaya yakın bir süre önce kalan veriler günlük hayatında aklıyla idrak edebileceği verilerle eşleşerek (insan, eşya vb.) geçiçi belleğe alınır ve uyanma safhası başlar.

İşte bu yüzdendir ki "saçma sapan bir rüya gördüm" deriz. Çünkü rüyadaki bilinç üstü dataların günlük yaşamda karşılığı yoktur, akıl bunu anlamlandıramaz.

Saçma olan rüyalar değil senin bilinçaltın. Bu arada rüyaların sana ve çoğu kişiye saçma gelmesinin sebebi gerçek hayatta yapamadığımız bazı şeyleri orada yapabilmemiz. Bu yüzden bize zıt kalıyor ve biz bunu saçma olarak adlandırıyoruz.

Hocam ''Felsefenin Kısa Tarihi'' okumuşsun gibi geldi bana.
Okudum. Güzel bir özet. Kant hakkında açtığım konunun esin kaynağı da o kitap. Kant'ın bu kadar basit açıklandığını görmemiştim. Böyle kısa notlar halinde özetlenmiş bir el kitabı olması faydalı oluyor. Beni not tutma sorumluluğundan kurtarıyor. 600 sayfalık düşlerin yorumundan tek tek örnek seçmekten kesinlikle daha pratik.

Ben genelde rüyalarımda sıkıldığımı hissedip rüyada olduğumu anlıyorum. O sırada rüyayı kontrol etmeye başlıyorum çok acayip şeyler oluyor.

Aşırı hayalperest olmamdan dolayı rüyalarımda her şeyi görebiliyorum. Bugün rüyamda Mars'ta terraformasyon yaparken üzerime Sovyet savaş uçağı düştü. Arada delirdiğimi de düşünmüyor değilim...

Geçen gün mantıklı bir rüya gördüm mesela eski bir hocam filan vardı. Ama rüyamda kendim değil "Fatma" adında bir kızdım. Garip bir rüyaydı halen çözmeye çalışıyorum. Gördüğüm an rüyayı yazmaya başladım her şeyi tam olarak hatırlıyorum ve çözme aşamasında da bayağı ilerledim. O rüyadan yaptığım çıkarımlar işime yarayacak bundan eminim.
Ben düşürdüm o Sovyet uçağını aha bak @TerabyteForever 'e sor.

Yeni konular

Geri
Yukarı