Kilo almamak için yenmemesi gerekenler

Yağda pişmiş balık yiyebilirim öyleyse? 🙂
Düzeltme: pardon yanlış anlamışım 🙂

Peki bu “Form Kepekli Bisküvi” hakkında ne düşünüyorsunuz?

Altın kural: Raf ürünlerinden elinden geldiğince uzak durmaya çalış. Tabii yulaf ezmesi, etimek gibi şeyleri kastetmiyorum. Daha çok şekersiz, form bisküvi v.s. tarzında şeyler.

Altın kural: Raf ürünlerinden elinden geldiğince uzak durmaya çalış. Tabii yulaf ezmesi, etimek gibi şeyleri kastetmiyorum. Daha çok şekersiz, form bisküvi v.s. tarzında şeyler.
Yani yememem gerekiyor o bisküvileri? Oysa lifli şekersiz falan yazması cezbetmişti 🙂 Peki ya çiğköfte kilo vermemi önler mi? 😂
Ve bir de yulaf ezmesi satan bir yer bulamadım yaşadığım yerde 😕 Onun yerine yulaflı ve kuru üzümlü şunu yesem olur mu sütle?
16F02D62-0077-4AEC-A018-4A44E60D81F2.jpeg

Baban yapıyorsa ve içeriğinden eminsen haftada 1 kez tüketebilirsin ama abartma :)
Hocam ilk yorumunda arkadaş için istersen program konusunda yardımcı olurum tarz bir şey söylemiştin. Bende senden yardım istiyorum. Spordaki güya hocam benim sadece kardiyo yapmamı istiyor 1.68 boyunda 85 kilo olan bir 15 yaşındaki çocuğum. Sence ne yapmalıyım ?

Şu an tekrar tartıldım. Tam olarak tartının gösterdiği 78.1Kg. Yani 400gram daha zayıflamışım kağıt üstünde 😂 Günlük olarak takip ediyorum kilomu. Yemek yedikten hemen sonra tartıldığımda 79.6Kg falan oluyor. Umarım daha da zayıflarım 🙂 Hedef 70 🎯
Hocam ilk yorumunda arkadaş için istersen program konusunda yardımcı olurum tarz bir şey söylemiştin. Bende senden yardım istiyorum. Spordaki güya hocam benim sadece kardiyo yapmamı istiyor 1.68 boyunda 85 kilo olan bir 15 yaşındaki çocuğum. Sence ne yapmalıyım ?
Yaşantım gereği belirli bir programım yok. Olsa da uyamıyorum. Şekeri sadece meyvelerden al, hamurdan yapılan hiçbir şey yeme, bol su iç, paket yiyecek tüketme, çorba iç, salata ye, süt iç mümkünse yağsız, peynir ve yoğurt tüket, bol su iç ve en önemli yürü dostum. Günde en az 7000 adım ve üstü yürümeye çalış. Ben böyle yapıyorum en azından 🙂
1 ay olmuş. Şu an 72-73KG arası gidip geliyorum. 1 aydır tek bir hamurla yapılmış bir şey yemedim 🙂

@Viktor R3znov hocam sizce bu diyeti bırakmalıyım? Aniden kilo alır mıyım sizce tekrar? Açıkçası 65’e kadar inmek istiyorum. Şu an önerileriniz nedir?

Son düzenleme:
Dostum ben zamanında besyo okumuştum. Şu an özel bir spor salonunda antrenörlük yapıyorum. Ayrıca lisansımdan ötürü de reklamcılık sektöründeyim. Salon dostumun olduğu için çalışma saatlerim esnek ve bunu fırsata dönüştürmek adına yüksek lisansa başladım.

Protein tozu, cla, bcaa gibi supplementleri önermiyorum. Neden? Dersen. Benim supplement kullanma sürecim yaklaşık 9 yılı buluyor ve bu süreçte isolate, whey protein tozu, kreatin, bcaa gibi supplementler kullandım. Kullandığım supplementler weider, nutrade gibi sağlam markaların ürünleri fakat sadece antrenman günlerimde içmeme ve dozu aşmamış olmama rağmen sağlığım konusunda ciddi sıkıntılar yaşadım.

Nedir bu sıkıntılar diye soracak olursan, metabolik ve hormonel problemler. Eski zamanlarımda supplement işlerini deli gibi savunur ve buna karşı çıkanlarla alay ederdim. Peynir altı suyundan yapılıyor gibi klasik savunmalar ile insanları dinlemezdim. Bunun sebebi biraz da "kullanma" diyen insanların da yanlış yerden yaklaşmasıydı. Yani kalbi büyütür vs. Gibi saçma argümanlarla geldikleri için dikkate almamam normaldi ama bu süreci bizzat kendim yaşayınca ve doktor kontrolünde takipte kalınca hayatımı kendi ellerimle sıkıntıya soktuğumu gördüm.

Bu supplementlerin içerisinde hormon dengeni alt üst edecek katkılar var ve supplement piyasası devasa boyutta olduğu için bilimsel araştırmaların üstü de kapatılıyor ve kitleler üzerinde etkisi olan doktorlar satın alınarak manipülasyon yapılıyor.

Dolayısıyla bir doktor tavsiyesi ve doktor gözetimi dışında kesinlikle supplement önermiyorum. Bilinenin aksine supplement desteği sıradan spor yapanların, fit olayım derdinde olanların ihtiyacı değildir. Daha çok gelebileceği maksimum düzeye ulaşabilmiş ve gelişmesi durmuş ve bu spordan ekmek kazanan insanların kullandığı bir şey.

Ama tabii supplement geniş bir kavram. Bugün bir balık yağı da bir supplement. Bunları da ayırt etmek lazım. Balık yağına da zararlı denilemez.

Ayrıca şu da var; şu an her protein tozu kullanan insan zarar görmüş anlamı çıkmaz. Hatta birçok kişi "yoo bana bir şey olmadı" diyebilir fakat bu zamanla ortaya çıkan bir şey. İleride herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamanız için temiz beslenmeni öneririm. Sanmıyorum ki benden çok vücut geliştirme ve supplement kullanma destekçisi bir adam olsun ama ben bile bu noktaya geldiysem, tavsiyemi dinlemeni öneririm.

Dostum aç karnına kan vermen yeterli olacaktır. Aile doktoruna danışırsan, gerekli yönlendirmeyi yapacaktır. T3, T4 ve tsh hormonundan anlaşılıyor.

Benim sana öncelikli tavsiyem doktor kontrolünü yaptırman. Bu süreç 3 koldan yürüyen bir süreç. Doktor kontrolü, beslenme ve antrenman. Bunları itinalı bir şekilde yaparsan, problemin de büyük oranda çözülecektir.

Sen yukarıda yazdığım beslenme tarzına uymaya başla. Aslında çok kasmaya gerek yok. Mantık basit; tahıl, protein, yararlı yağlar, kalsiyum ve proteinini al ve karbonhidrata abanma. Şeker, asit, tuz, un ve zararlı yağlardan da uzak dur. Uyku düzenine dikkat et ve hareket et.

Doktor kontrolünden sonra konuya yazarsan daha fazla yardımcı olabilirim.

Dostum bayağı zaman geçmişte, anca okudum gerçekten tecrübe konuşuyor gibi bir yazı olmuş. Bende spor yapıyorum ve karbonhidrat tozu arayışındaydım. Yazıyı görünce bir duraksadım kendi gainerımı kendim yapabilirim sanırım. Bulk sürecinde tavsiyeleriniz var mıdır acaba? Bir pt almıştım ama hiç ilgilenmedi bende tekrar yazmak istemedim kaldı öyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı