Kilo hedefime yaklaşık kaç ayda ulaşırım?

Hocam 3700 kaloriden 1000 kaloriye düşmek akıl kârı bir şey değil. Bence 5-6 ayda rahatça ve sağlıklı bir şekilde verirsiniz bu kiloyu. Bende şu an kilo verme dönemindeyim ve haftada 1.5 ya da 1 kilo veriyorum. Öyle hit kardiyo yapacağım, bir anda 2500 kalori az yiyeceğim falan şeklinde çalışırsanız kilo vermez kilo alırsınız. Böyle yapmak bir anda hiç koşmadığı halde ertesi gün 10 kilometre koşacağım demek gibi. Bu kaloriden 2500'e düşebilirsiniz. Tatlı, ve şekerli içecek içmeyi yasaklayın kendinize, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği yiyin. Bunların yanına küçük bir spor ve bol su içmek gerçekten sizde büyük bir fark yaratacaktır. Sadece kardiyo yapmayın bu arada. Günlük sabah sporu, 20-30 dakika koşu, akşamleyin de küçük bir spor sizi tatmin edecektir. Unutmadan şunu söyleyeyim, bu dönemde psikoloji çok önemli. Gün gün tartılmayın, haftada 1 kere tartılın, sabahleyin tartılın.

Bazal metabolizma hızım (2300) ile 1,6 çarptım kalori ihtiyacımı buldum. En doğru yöntem buymuş.
Pek doğru bir yöntem gibi durmuyor. 1,6 ile neden çarptınız? Kalori hesaplamak yerine olabildiğince düşük kalorili yiyecekler yiyin. Örneğin ekmek yerine sabah yulaf yiyebilirsiniz. Hatta ben protein shake yapıyorum çok güzel oluyor. Yoğurt, yulaf, muz ile. Öğlen de etli sebzeli yemek ve yanına az miktarda pilav. Akşam da et ve salata. Bu düzenin altına düşersen hem psikolojik hem fiziksel olarak çok zorlanmaya başlarsın.

Pek doğru bir yöntem gibi durmuyor. 1,6 ile neden çarptınız? Kalori hesaplamak yerine olabildiğince düşük kalorili yiyecekler yiyin. Örneğin ekmek yerine sabah yulaf yiyebilirsiniz. Hatta ben protein shake yapıyorum çok güzel oluyor. Yoğurt, yulaf, muz ile. Öğlen de etli sebzeli yemek ve yanına az miktarda pilav. Akşam da et ve salata. Bu düzenin altına düşersen hem psikolojik hem fiziksel olarak çok zorlanmaya başlarsın.
Ben bugün kahvaltıda 100 gram yulaf ezmesi akşam ise 1 kase çoban salatası 1 light ton balığının yarısını yedim, birde 3 lt su. Az mı yiyorum sence?
https://gunluk-kalori-ihtiyaci.hesaplama.net Bence buradan tekrar hesaplayın hocam, Buradan hesaplayınca 1000 kalori daha düşük geldi değeriniz.
Teşekkürler.

Ben bugün kahvaltıda 100 gram yulaf ezmesi akşam ise 1 kase çoban salatası 1 light ton balığının yarısını yedim, birde 3 lt su. Az mı yiyorum sence?
Aylarca o şekilde beslenebileceğini düşünüyorsan uygundur. Duruma göre değişiklik yaparsın.

Teşekkürler.
Hocam bence sabahleyin 1 adet haşlanmış yumurta, yarımı doğranmış domates, yağsız veya az yağlı peynir ve zeytin idealdir (ekmek yemeyin ya da 1 dilim tam buğday ekmeği yiyin.). Yulaf ezmesini bence akşam yiyin öğlen de normal bir yemek yiyin ama az yiyin. Az yemek midenizi küçültür ve zaten bir yerden sonra az yiyince otomatik küçülecek ve eskiden yediğiniz kadar yemek istemeyeceksiniz. 3 litre su bence çok iyi bu istikrarınızı sürdürürseniz 4 ayda bile 25 kilo verebilirsiniz.
Tek çözüm diyetisyen. Diyetisyene giderek ayda 10 kg ya yakın verdim.
Bence tek çözüm diyetisyen değil, ayrıca ayda 10 kilogram vermekte çok sağlıklı değil, aylık sağlıklı kilo verme değeri 4-6 kilo arasındadır. Bende 1 dönem diyetisyene gitmiştim ve 2 ayda 8 kg vermiştim ama normal yediğim gibi yediğim için aynı kiloyu fazlasıyla aldım.

Ben bugün kahvaltıda 100 gram yulaf ezmesi akşam ise 1 kase çoban salatası 1 light ton balığının yarısını yedim, birde 3 lt su.

Ya aslında çok zor mantık değil. Hatta sana bir gün neler yapabileceğinden bahsedeyim. Artık okursan senin faydana. Sabah erkenden kalkıyorsun, suyunu içiyorsun. Egzersiz ve kardiyo hareketlerini yapıyorsun. Gerçekten güzel bir verim alabilmek istiyorsan haftanın 5 günü yapabilirsin. Geri kalan iki günde vücudun kendini toplaması için dinlenebilirsin. Sabah kahvaltısında peynir, zeytin, domates, tam buğdaylı diyet ekmeklerinden 2 dilim ve olmazsa olmaz yumurta. Yumurta tok tutması ve bolca protein bulundurmasından dolayı tüketmelisin. Üstüne de pul biber dök. Pul biber saldığı antioksidan sayesinde kilo vermeye, yani yağları yakmaya yardımcı oluyor. Çok fazla tüketmeyin de, gereken besinlerin üstüne dökün. Akşama kadar hiç bir şey tüketmemeye çalışın. Belki arada meyve yiyebilirsiniz. Bir tane şeftali ya da muz olabilir. Akşam yemeğini de 18.00 - 19.00 arası yemeye çalışın. Çünkü vücud saat 20.00'dan sonra dinlenme moduna geçiyor. Saat 20.00'dan sonra yediğiniz şeyleri oturduğunuz yerden yakamazsınız ne yazık ki. Bunları her gün tekrarlayın. Son olarak şunları söyleyebilirim. Fazla yağlarınız nerde var. Bunu tespit etmelisiniz. Göbeğiniz de var ise, şınav, mekik, plank vb. hareketlere ağırlık vermelisiniz. Yağlarınız bacaklarınızda, baldırlarınızda ise, Jumping Jack, Squat vb. hareketlere ağırlık göstermelisiniz. Ve gerçekten son olarak şunu söyleyip mesajı sonlandıracağım. Kahvaltıyı 12'ye yakın yapmaya çalışın. Mümkünse 12'de yapın. Şöyle düşünürsek, saat 20.00'dan sonra hiç bir şey yemeyip 00.00'da yattınız. 4 saattir açsınız. 8 saat uyudunuz. 12 saattir açsınız. Artık 12 olmasına 4 saat kaldı. Bu 4 saat çok kritik. Çünkü vücudunuz bu 4 saat boyunca yağ yakma moduna geçiyor. Yorgun düşmemek için vücudunuz hücrelerde depolanan proteinleri, fazla yağları yakmaya başlıyor. Hele adam akıllı bir spor yaparsanız deli gibi yağ yakmış oluyorsunuz. Buna hatırladığım kadarıyla aralıklı oruç gibi bir şey deniyordu. Bol bol su içmeniz gerektiğini söylememe gerek yoktur umarım ;)

Yeni konular

Geri
Yukarı