Kilo vermek için günlük alınması gereken minimum kalori

VP67

Hectopat
Herkese selam. Konuya girmeden önce biraz kendimden bahsetmek istiyorum. 29 yaşında, 174 boyunda ve 90 kilogram ağırlığındayım. Vücut yapım kaslı-yağlı, pehlivan vücudu gibi. Fitness geçmişim var ve fit olduğum zamanlarımda oldu. Sonrasında diyetlerden sıkıldığım için ve kendimi çok kısıtladığım için canıma tak edip bıraktım. Spora devam ettim fakat diyetimi pek önemsemedim.

Şimdilerde bekçilik-polislik başvuruları için kilo vermek istiyorum. En az 10 kilo vermem lazım vücut kitle endeksi için. Maksimum 80 kilogram olursam vücut kitle endeksim ön sağlıktan geçmek için yeterli olacak. Ben ise 80 kilonun altına düşmeyi istiyorum. Hedefim 78-79 gibi diyelim.

Soruma gelecek olursam nasıl bir diyet programı uygulamalıyım? Bu konularda tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum. Açlığa dayanırım. Benim şuan kafamda olan düşünce günlük maksimum 1000 kalorilik bir diyet programı. Sizce 1000 kalori çok mu az? Bana kalsa günde 500 kalori ile bile dayanırım. Ama 500'de çok sağlıksız gibime geliyor. Sonuçta protein almam gerekiyor kas kütlemi kaybetmemek için. Sizlerin düşüncelerini ve tavsiyelerini bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vücudun yağ yakması için bile kişiden kişiye değişen bir minimum kalori miktarı mevcut. Eğer siz bu kalorinin altında bir alım sağlarsanız mevcut kas kütlenizden de bir düşüş olacaktır ve açıkçası bu şekilde verilen kilo sağlıksız ve geçicidir. Minimum almanız gereken kalori miktarını bir diyetisyen yardımı ile hesaplattıktan sonra diyetisyenin verdiği bir diyete girebilir eğer istemiyorsanız da kendinizi o kalori miktarına göre sınırlayabilirsiniz.

Vücudun yağ yakması için bile kişiden kişiye değişen bir minimum kalori miktarı mevcut. Eğer siz bu kalorinin altında bir alım sağlarsanız mevcut kas kütlenizden de bir düşüş olacaktır ve açıkçası bu şekilde verilen kilo sağlıksız ve geçicidir. Minimum almanız gereken kalori miktarını bir diyetisyen yardımı ile hesaplattıktan sonra diyetisyenin verdiği bir diyete girebilir eğer istemiyorsanız da kendinizi o kalori miktarına göre sınırlayabilirsiniz.

Teşekkür ederim yorumunuz için. Kilo vermek için kalori açığı yaratmak gerçeği inkar edilemez. İlla ki kilo verirken kas kütlesi kaybı da olacak. Sağlıklı kilo vermeden tutun da sağlıksız diyete kadar, spor ve diyet ile alakalı bir sürü diyetisyenin diyetleri hakkında bilgim az çok vardır. Zamanında sabah akşam bunları araştırıyordum. Benim asıl sorduğum soru sizce 1000 kalori çok mu az? Kafamda 1000 kalorilik bir diyet programı oluşturma fikri var.

Teşekkür ederim yorumunuz için. Kilo vermek için kalori açığı yaratmak gerçeği inkar edilemez. İlla ki kilo verirken kas kütlesi kaybı da olacak. Sağlıklı kilo vermeden tutun da sağlıksız diyete kadar, spor ve diyet ile alakalı bir sürü diyetisyenin diyetleri hakkında bilgim az çok vardır. Zamanında sabah akşam bunları araştırıyordum. Benim asıl sorduğum soru sizce 1000 kalori çok mu az? Kafamda 1000 kalorilik bir diyet programı oluşturma fikri var.

Şahsen spor geçmişiniz olduğundan dolayı 1000 kalori vücudunuz için biraz düşük olduğunu düşünüyorum. 1500-1800 Kalori bandında bir tüketim sağlamanız bence sağlıklı olacaktır.

Ancak tüm bunlar benim şahsi düşüncem olup hiç bir şekilde profesyonel bir öneri olmadığının lütfen bilincinde olun.

Şahsen spor geçmişiniz olduğundan dolayı 1000 kalori vücudunuz için biraz düşük olduğunu düşünüyorum. 1500-1800 Kalori bandında bir tüketim sağlamanız bence sağlıklı olacaktır.

Ancak tüm bunlar benim şahsi düşüncem olup hiç bir şekilde profesyonel bir öneri olmadığının lütfen bilincinde olun.

Benim amacım hızlı kilo vermekti fakat biraz araştırma yaptım ve bahsettiğiniz gibi günlük 1000 kalori biraz düşük kalıyor. Geçmişte sağlıksız düşük kalorili diyet ile hızlı kilo kaybetmiştim ama çok fazla kas da kaybetmiştim. Tekrar gücümü ve kas kütlemi kazanmam yıllarımı almıştı. Böyle bir hataya tekrar düşmemek için 1500-2000 arası bir diyet programı uygulamaya karar verdim. Teşekkür ederim yorumlarınız için.

Geri
Yukarı