Kilo vermenin taktikleri neler?

weskompes

Hectopat
Daha fazla  
Eski basketbolcuyum. Basketbolu bıraktıktan sonra fazlasıyla kilo aldım. Kendimi hala zayıf sanıyorum yemeye devam ediyorum. Sizce kilo vermenin taktikleri neler?

Az yemek diyecektim ama farklı olsun: Yüksek stres (LGS veya TYT-AYT stresi de olur) çok kilo verdirir.

Hocam, az veya çok kavramı kişinin bünyesine göre değişir. "Caloric deficit" adlı kavramı araştırmanı ve kendi vücudun için kendi hayatın için hesaplama yapmanı öneririm. İngilizcede şıp diye anlaşılan bu kavramın dilimizde tam karşılığını tek kelimeyle anlatmak zor. Vücut ağırlığını, yağ ve kas kütleni korumak için günlük ihtiyacın olan kalori miktarı ile, reel aldığın kalorilerin arasındaki fark olarak açıklayabiliriz.

Reel aldığın kalori, ihtiyacın olan bu miktardan az olduğunda kilo vermeye başlarsın. Artış halinde ise kilo alırsın. Yediğin yiyeceklerin kalori oranlarını buna göre hesaplayıp beslenme planını kendin yaparsan çok rahatlarsın.

Fakat en önemli taktik şudur, şeker tüketmemek. Doğal bulunanlar dışında (örn. meyveler). Rafine şeker eklenmiş hiçbir ürün tüketme. Yağ oranı falan çok sonra gelen hadiseler.

Geri
Yukarı