Kimse neden mütevazi değil?

• Konuyu başlatan XAX
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 21
  • Görüntüleme 3B
Hocam belki de 2013'ten sonra hayatın, etrafın farkına vardığınız için(liseye başlama gibi) size böyle geliyordur. Ama insanlar hiçbir zaman mütevazi değillerdi.
Belki de biz insanlar, mütevazilik kavramı gibi, aslında bizde olmayan özellikleri varmışcasına üretip ifadelerimizde kullanmış ve takdir etmiş olabiliriz.
"Ne kadar da mütevazi bir insan." Gibi.
Takdir görür çünkü bu şahit olunduğunda hoş bir şeydir. Ama şahit eden (mütevazi olan) kişinin amacına ne kadar hizmet eder bilemem. Mütevazi davranıp göz boyayarak amacına ulaşan kesimi ayrı tutuyorum burada.
İnsanlar bir etkiye karşılık verirken iyiyi kötüyü ona göre tartıp elinden gelenin en iyisini sunmalı. Katkısız etkileşim budur.
Misal ben; bana kasten kötülük yapan birine mütevazi davranmamalıyım. İyilik yapan birine de iyilik yaparken mütevazi davranmamalıyım. Bu oran ne eksik ne fazla olmalıdır. Mütevazilik bu durumda bizi durduran gereksiz bir frendir. O bir sebzeyi olduğundan farklı gösteren katkı maddesi gibidir.

Hocam hala varlar ama sayıları çok azaldı. Bunun birçok sebebi var. Son senelerde çıkar ilişkileri çok arttı. Türkiye özelinde konuşmak gerekirse yaşanan derin ekonomik krizler insanları mütevazılıktan uzaklaştırdı. Bunun en büyük sebeplerinden biri de büyümeniz. Büyüdükçe hayatın zorluklarının farkına vardınız. Birlikte olduğunuz insanların da önemi çok büyük. Küçükken etrafınızdaki yaşıtlarınız çok daha iyimserdi. Büyüdükçe karşılaşılan zorluklar vs. ile bu iyimserlik azalıyor. Buna bağlı olarak çoğu kişide mütevazilik ya tamamen kayboluyor ya da bayağı bir azalıyor. Ama dediğim gibi çoğu kişide oluyor bu. Hala mütevazi olan insanlar var. Bunları bulmak kolay değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı